Nejúspěšnější právníci jsou Britové

23. října 2008, 11:37 - Michal Kučera
23. října 2008, 11:37

Seznamu největších advokátních kanceláří světa vládnou londýnské firmy

Silný proud zvaný finanční krize táhne ke dnu nejen americké banky a hypoteční instituce, ale příliš rozvoje nedovoluje ani advokátním kancelářím. Žebříčku největších světových právnických firem z hlediska příjmů, který každoročně sestavuje odborný časopis American Lawyer, tak letos jednoznačně dominují gentlemani z londýnské City. A to i přesto, že nejvíce míst ve statistikách stejně jako v jiných letech obsadily americké firmy. Vzájemně gratulovat si mohou především konkurenti, kterým se v právnických kruzích přezdívá Magic Circle (Magický kruh), což je neformální označení pro pětici největších a nejslavnějších britských firem, k nimž patří Allen & Overy, Clifford Chance, Linklaters, Freshfields Bruckhaus Deringer a Slaughter & May. Přestože poslední jmenovaná společnost je výrazně menší než ostatní a v žebříčku se umístila až na 32. místě, má zase jeden z největších výnosů na partnera na světě a patří k nejziskovějším firmám v odvětví vůbec.
Ještě před pár lety na tom přitom angličtí právníci nebyli nijak slavně, velmi se jich dotkl především propad akciových trhů po splasknutí bubliny internetových společností v roce 2000. Posledních osm let si tyto firmy ale rozhodně jenom nelízaly rány, naopak provedly razantní restrukturalizace, vyměnily některé partnery a zdvojnásobily investice do zahraničních poboček. Právě investice v cizině jsou podle pravidelné čtvrtletní studie poradenské společnosti Deloitte tím zásadním faktorem, který umožnil britským advokátním kancelářím bezprecedentní úspěchy. Všechny firmy z Magického kruhu už dnes mají kanceláře v Rusku, Spojených arabských emirátech a v Číně, běžné jsou i pobočky v lokalitách, jako je Saúdská Arábie nebo Vietnam. A tento trend navíc rozhodně nezpomaluje, což je vidět na letošním posílení množství lidí v kancelářích v oblasti Blízkého východu, které proběhlo takřka u všech velkých firem. Globalizace poskytování služeb navíc vedle nových příležitostí přinesla ještě jedno velké plus, kterým je rozložení rizika. Zatímco firmy podnikající v národním měřítku se v důsledku krize potýkají s poklesem zájmu klientů, skutečně globální kanceláře si ztráty jednoduše vynahradí na exotičtějších trzích.

Největší advokátní kanceláře světa podle ročních tržeb

1. Clifford Chance
2,66 miliardy dolarů
Největší advokátní kanceláří světa z hlediska příjmů je stejně jako minulý rok britská firma Clifford Chance. Podle vlastních údajů zaměstnává 3800 lidí ve 30 kancelářích ve 21 zemích světa, především v Evropě, Asii a Spojených státech amerických. Zaměřuje se zejména na obchodní právo, právo obchodních společností, daně a reality a fúze a akvizice podniků. Od roku 1995 má firma kancelář i v Praze, kde zaměstnává bezmála pět desítek právníků. V Česku patří mezi její klienty velké množství významných firem, například RWE, Patria Finance, PKN Orlen, ČSOB nebo Zentiva.

2. Linklaters
2,58 miliardy dolarů
I na druhé příčce se umístila firma z londýnské City. S pětistovkou partnerů a více než dvěma tisíci dalších právníků patří Linklaters ke kancelářím s nejvyšším počtem zaměstnanců v Evropě. Mezi 30 kancelářemi ve 23 zemích je i pražská, která patří v rámci firmy k nejvýznamnějším ve středoevropském regionu. Právníci Linklaters byli v Česku přítomni u řady významných transakcí, jako bylo převzetí mobilního operátora Oskar firmou Vodafone nebo privatizace Českého Telekomu či Vítkovických železáren.

3. Freshfields Bruckhaus Deringer
2,36 miliardy dolarů
Na třetí příčku se z loňského pátého místa dostala firma Freshfields, což dovršilo letošní dominanci britských kanceláří nad jejich americkými protějšky. Kancelář vznikla teprve v roce 2000, kdy došlo ke spojení tradiční britské firmy Freshfields s historií sahající do osmnáctého století s německými kancelářemi Deringer Tessin Herrmann & Sedemund a Bruckhaus Westrick Heller Löber. Deník Financial Times označil fúzi těchto tří v národním měřítku velmi slavných kanceláří za nejvýznamnější spojení v historii evropské advokacie.

4. Baker & McKenzie
2,2 miliardy dolarů
Chicagská kancelář Baker & McKenzie je s 3900 právníky z hlediska počtu zaměstnanců největší advokátní kanceláří na světě. Jako jedna z prvních skutečně globálních právnických firem má dnes 70 poboček ve 38 zemích. 80 procent firemního byznysu se uskuteční mimo domovské Spojené státy americké. Baker & McKenzie patří také k největším poskytovatelům právních služeb v Asii a Latinské Americe. V České republice firma působí od roku 1993 a její pracovníci se podíleli na řadě významných transakcí. Mezi nejznámější patří například převzetí zkrachovalé Investiční a poštovní banky Československou obchodní bankou.

5. Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom
2,17 miliardy dolarů
Do první pětice se nakonec dostala i jedna z newyorských firem. Skadden zaměstnává asi 2000 právníků, celkový počet jeho zaměstnanců dosahuje 4500. Firma založená v roce 1948 je proslulá hlavně prací na fúzích a akvizicích firem, a to často i takzvaných nepřátelských převzetích. Mezi současné či bývalé klienty firmy patří většina z padesátky největších firem ve Spojených státech. V Česku společnost není přítomná, její nejbližší kanceláře jsou v Mnichově a ve Vídni.

6. Allen & Overy
2 miliardy dolarů
Tato mezinárodní kancelář s centrálou v Londýně byla založena roku 1930. Proslulost si získala už o šest let poději, kdy jeden z partnerů, George Allen, radil britskému králi Edwardu VIII. v právních otázkách kolem jeho abdikace. Firma se dnes věnuje hlavně obchodnímu a finančnímu právu. Mezi nejuznávanější české kanceláře v oblasti financí patří také její pražská pobočka. Ta má na svém kontě řadu úspěšných transakcí, například poradenství pro někdejší Český Telecom při koupi mobilního operátora Eurotel. Právníci pražské kanceláře Allen & Overy pracovali mimo jiné i pro Société Générale, JPMorgan nebo stavebního giganta Skanska.

7. Latham & Watkins
2 miliardy dolarů
Kalifornská kancelář se sídlem v Los Angeles byla podle deníku Wall Street Journal historicky první americkou právnickou firmou, která překonala hranici ročního příjmu dvě miliardy dolarů. Letos se umístila na sedmé příčce. Přestože centrála firmy je formálně vzato stále ve slunné Kalifornii, největší pobočka firmy je v New Yorku. Podle průzkumu odborného časopisu Vault patří Latham & Watkins mezi nejlepší americké zaměstnavatele v oboru. Deník Financial Times zase kancelář označil za jednu z nejinovativnějších právnických firem na světě.

8. Jones Day
1,44 miliardy dolarů
Kořeny této firmy sahají do doby největšího rozkvětu ropného a ocelářského průmyslu na americkém Středozápadě. Byla založena v roce 1893 v Clevelandu v Ohiu bývalým soudcem Edwinem J. Blandinem a advokátem Williamem Ricem. S více než 2200 právníky patří mezi největší americké kanceláře. Firma v průběhu historie zfúzovala s mnoha dalšími menšími kancelářemi. Nejvýznamnější spojení nastalo s londýnskou společností Gouldens v roce 2003, které Jones Day výrazně pomohlo na evropském trhu.

9. Sidley Austin
1,38 miliardy dolarů
Jedna z nejstarších stále fungujících firem na světě. Firma byla založena roku 1866 a k jejím prvním klientům patřila i Mary Lincolnová, vdova po zavražděném prezidentu Spojených států Abrahamu Lincolnovi. K prvním klientům patřil také legendární výrobce železničních vozů Pullmann nebo dodnes existující Western Union. Dnes má kancelář šestnáct poboček především ve Spojených státech, Evropě a v Asii.

10. White & Case
1,37 miliardy dolarů
Původně americká kancelář, která je velmi dobře známa i v České republice. Byla založena v roce 1901 v New Yorku. Dnes má 38 kanceláří ve 25 městech včetně Prahy nebo Bratislavy. V pražské pobočce pracuje 50 právníků a poradců, kteří se soustřeďují především na složité finanční a obchodní transakce, pomoc zahraničním firmám v oblasti investic, daně a právo obchodních společností. Odborný časopis American Lawyer označil White & Case za firmu s velkým potenciálem i v době finanční krize.

11. Kirkland & Ellis
1,37 miliardy dolarů
Firma založená v Chicagu před bezmála 100 lety zvolila jinou strategii než její konkurenti. Má pouze devět poboček, z toho jen tři mimo Spojené státy americké – v Londýně, Mnichově a Hong Kongu. Přesto ale dosahuje mimořádných výnosů. Má jeden z nejlepších výsledků v oblasti tržeb na jednoho zaměstnance, které přesahují milion dolarů za rok. Lepší výsledek má v této oblasti pouze konkurent Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom.

12. Greenberg Traurig
1,2 miliardy dolarů
Floridská firma, která má dnes bezmála 1800 zaměstnanců, se dostala mezi globální špičky v 90. letech, kdy se přestala omezovat na oblast Miami a otevřela si řadu poboček po celých USA. V Evropě působí ve spolupráci s britskou kanceláří Olswang a italským Studiem Santa Maria. Silnou pozici má Greenberg Traurig také v Japonsku, kde spolupracuje s národní firmou Hayabusa Kokusai. V roce 2007 byla oceněna cenou Americká advokátní kancelář roku.

13. Mayer Brown
1,18 miliardy dolarů
Firma s dlouhou tradicí vznikla složením tří společností, z nichž každá byla založena v 19. století. Původní kancelář z Chicaga nesoucí jméno zakladatele Levy Mayera byla založena v roce 1881. Firma se později spojila s britskou Rowe & Maw a v letošním roce i s prestižní hongkongskou firmou JSM. K jejím klientům patří hlavně investiční banky. Vedle klasické obchodní a finančněprávní agendy je velmi úspěšná také v řízeních před americkým Nejvyšším soudem.

14. Weil, Gotshal & Manges
1,17 miliardy dolarů
Jedna z nejznámějších newyorských advokátních kanceláří sídlí v mrakodrapu na slavné Páté avenue, kde pro ni pracuje asi 500 právníků. Dalších 800 je zaměstnáno ve 20 kancelářích v dalších světových metropolích včetně Prahy. Česká pobočka firmy získala řadu mezinárodních ocenění, napříkald cenu deníku Financial Times pro nejlepší právní kancelář střední a východní Evropy roku 2007. Mezi její klienty patří řada velkých firem, jako je ČEZ, Unipetrol, Telefónica O2, Česká spořitelna nebo Plzeňský prazdroj. Ke slavným klientům centrály WGM patřil například Donald Trump.

15. DLA Piper National (USA)
1,13 miliardy dolarů
Americká kancelář patřící k největším právnickým firmám světa. Pobočky mimo Spojené státy jsou ale formálně vzato samostatnou firmou se sídlem v Londýně, a proto se stejné jméno firmy objevuje na 15. i 16. příčce žebříčku. Kdyby se americké, evropské a asijské pobočky spojily, firma by svými příjmy i počtem právníků kolem 3800 patřila do první pětice největších advokátních firem světa. Kancelář vznikla teprve v roce 2005 spojením kalifornské firmy Gray Cary Ware & Freidenrich, britské DLA a chicagské Piper Rudnick. Podle časopisu Fortune patří mezi klienty firmy více než polovina z 250 největších firem světa.

16. DLA Piper International (Velká Británie)
1,07 miliardy dolarů

17. Morgan, Lewis & Bockius
1,03 miliardy dolarů
Kancelář byla založena v roce 1873 v pennsylvánské Filadelfii veteránem občanské války Charlesem Morganem a právníkem Francisem Lewisem. Firma od svých počátků pracovala pro United Gas Improvement Company, což byl největší dodavatel plynu v USA. Společnost zůstala klientem advokátní kanceláře až dosud. Dnes má kancelář přes 1300 právníků ve 22 kancelářích především v USA, ale také v Paříži, Tokiu a Pekingu.

18. Sullivan & Cromwell
985 milionů dolarů
Newyorská kancelář je podstatně menší než její konkurenti, zaměstnává pouze 700 právníků, přesto ale patří k nejprestižnějším firmám na světě. Byla založena v roce 1879 a mezi její první klienty patřily průmyslové gigantické společnosti jako General Electric, US Steel nebo slavná Edison Electric Light Company. Její lidé se nyní podílejí na řešení právních otázek problémů několika amerických bank, jako je Washington Mutual, Morgan Stanley, Goldman Sachs nebo Wachovia.

19. McDermott Will & Emery
978 milionů dolarů
Společnost z Chicaga se zabývá obchodním a finančním právem, její největší specializací je ale daňová oblast. Má největší oddělení daňových právníků ve Spojených státech. Kancelář nyní zaměstnává 1200 právníků, z nichž 580 jsou partneři firmy. Firemní tradice je dlouhá více než 70 let, ke skutečnému rozvoji ale došlo až v polovině 80. let, kdy počet právníků začal prudce stoupat, až se z původních 150 dostal na dnešní počet.

20. Paul, Hastings, Janofsky & Walker
975 milionů dolarů
Kancelář zvaná obvykle jen Paul Hastings byla založena počátkem 50. let v Los Angeles. Rozmach firmy ale začal v 70. letech, kdy došlo k pronikání na asijské trhy, především k japonským klientům. K nim se postupně přidali i Korejci a Číňané, a kancelář má tak dnes v Asii jednu z nejsilnějších pozic ze všech amerických firem. Mezi její největší klienty patří GE, Delta Air Lines a Bank of America.

21. Simpson Thacher & Bartlett
966 milionů dolarů
Kancelář, která letos oslavuje 125 let od vzniku, patří podobně jako Sullivan & Cromwell k menším firmám pracujícím pro vybranou klientelu. Mezi zákazníky Simpson Thacher patří například investiční skupiny Blackstone Group a Kohlberg Kravis Roberts. Podle časopisu American Lawyer patří dlouhodobě mezi advokátní kanceláře s nejvyššími výnosy na jednoho partnera. Tato suma v loňském roce představovala 2,87 milionu dolarů.

22. Lovells
959 milionů dolarů
Londýnská kancelář, která je velmi dobře známa i v Česku. Firmu založil v roce 1899 John Lovell, do dnešní podoby se ale rozvinula v průběhu 20. století řadou fúzí. K nejvýznamnějším patřilo v 60. letech spojení s kanceláří Hasslewoods, která měla ještě delší historii než Lovells. Do Prahy Lovells přišla již roku 1991. Dnes v její české pobočce pracují dvě desítky právníků. Ti se zabývají především finančním a obchodním právem, realitami nebo veřejnými zakázkami. Od roku 1999 má firma i vlastní oddělení daňového poradenství.

23. Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr
944 milionů dolarů
Kancelář podnikající pod značkou WilmerHale má centrálu ve Washingtonu, D. C., a v Bostonu, menší kanceláře má ale i v Evropě, například v Londýně, Berlíně nebo Bruselu. Společnost, která udržuje historicky skvělé vztahy s právnickou fakultou Harvardu, z něhož přišla řada jejích zaměstnanců, pracuje pro firmy jako Boeing, DaimlerChrysler, Morgan Stanley nebo Pfizer.

24. O’Melveny & Myers
934 milionů dolarů
Kancelář založená v roce 1885 v Los Angeles zastupuje mnoho slavných společností, jako je Apple, Exxon nebo hollywoodská studia Metro-Goldwyn-Mayer. Mezi její partnery patří i bývalý ministr zahraničí Spojených států Warren Christopher. Kontroverzní pověst si právníci firmy získali zastupováním šéfa nechvalně proslulého Enronu Jeffreyho Skillinga čelícího obviněním z rozsáhlých podvodů.

25. Shearman & Sterling
921 milionů dolarů
Tradiční newyorská firma založená v roce 1873 se může pochlubit klienty, jako byl Henry Ford nebo John D. Rockefeller. Dnes má kromě Spojených států velmi silné postavení zejména v Německu a ve Velké Británii, kde patří k největším zahraničním kancelářím. V současnosti právníci firmy pracují například pro firmu Merrill Lynch při jejích jednáních s americkou vládou a novým vlastníkem Bank of America.

26. Gibson, Dunn & Crutcher
907 milionů dolarů

27. Cleary Gottlieb Steen & Hamilton
894 milionů dolarů

28. Morrison & Foerster
894 milionů dolarů

29. Reed Smith National
892 milionů dolarů

30. Hogan & Hartson National
880 milionů dolarů

31. Herbert Smith
844 milionů dolarů

32. Slaughter and May
839 milionů dolarů

33. Dechert
836 milionů dolarů

34. Davis Polk & Wardwell
789 milionů dolarů

35. Eversheds International
781 milionů dolarů

36. Orrick, Herrington & Sutcliffe
772 milionů dolarů

37. K&L Gates
755 milionů dolarů

38. Akin Gump Strauss Hauer & Feld
752 milionů dolarů

39. Bingham McCutchen
743 milionů dolarů

40. Ropes & Gray
733 milionů dolarů

41. Foley & Lardner
720 milionů dolarů

42. Debevoise & Plimpton
709 milionů dolarů

43. Winston & Strawn
697 milionů dolarů

44. Hunton & Williams
653 milionů dolarů

45. Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
651 milionů dolarů

46. Fulbright & Jaworski
649 milionů dolarů

47. Ashurst
646 milionů dolarů

48. Milbank, Tweed, Hadley & McCloy
642 milionů dolarů

49. Proskauer Rose
628 milionů dolarů

50. King & Spalding Atlanta
615 milionů dolarů

51. Holland & Knight
612 milionů dolarů

52. Goodwin Procter
611 milionů dolarů

53. Cravath, Swaine & Moore
610 milionů dolarů

54. Willkie Farr & Gallagher
603 milionů dolarů

55. Vinson & Elkins Houston
596 milionů dolarů

56. Norton Rose International
594 milionů dolarů

57. Pillsbury Winthrop Shaw Pittman
590 milionů dolarů

58. Cadwalader, Wickersham & Taft
587 milionů dolarů

59. Simmons & Simmons
579 milionů dolarů

60. Wachtell, Lipton, Rosen & Katz
578 milionů dolarů

61. Baker Botts Houston
577 milionů dolarů

61. LeBoeuf, Lamb, Greene & MacRae
577 milionů dolarů

63. Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson
537 milionů dolarů

64. McCarthy Tétrault
532 milionů dolarů

65. Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
531 milionů dolarů

66. Squire, Sanders & Dempsey
530 milionů dolarů

67. Alston & Bird
518 milionů dolarů

68. Arnold & Porter
508 milionů dolarů

69. Heller Ehrman
491 milionů dolarů

70. Cooley Godward Kronish
485 milionů dolarů

71. Sonnenschein Nath & Rosenthal
478 milionů dolarů

72. Howrey National
475 milionů dolarů

73. CMS Cameron McKenna
470 milionů dolarů

74. Bryan Cave
469 milionů dolarů

75. Covington & Burling
467 milionů dolarů

76. Kaye Scholer
464 milionů dolarů

77. Katten Muchin Rosenman
461 milionů dolarů

78. Mallesons Stephen Jacques
457 milionů dolarů

79. Nixon Peabody
456 milionů dolarů

80. Seyfarth Shaw
442 milionů dolarů

81. Dewey Ballantine
431 milionů dolarů

82. SJ Berwin
430 milionů dolarů

83. Pinsent Masons
426 milionů dolarů

84. Schulte Roth & Zabel
419 milionů dolarů

85. Fidal
414 milionů dolarů

86. Freehills
413 milionů dolarů

87. McGuireWoods
412 milionů dolarů

88. Minter Ellison
394 milionů dolarů

89. Perkins Coie
394 milionů dolarů

90. Addleshaw Goddard
391 milionů dolarů

91. Loyens & Loeff
386 milionů dolarů

92. Quinn Emanuel Urquhart Oliver & Hedges
384 milionů dolarů

93. Duane Morris
375 milionů dolarů

94. Berwin Leighton Paisner
372 milionů dolarů

95. Fish & Richardson
367 milionů dolarů

96. Dorsey & Whitney
367 milionů dolarů

97. Clayton Utz
361 milionů dolarů

98. Drinker Biddle & Reath
357 milionů dolarů

99. Garrigues
354 milionů dolarů

100. Troutman Sanders
349 milionů dolarů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít