Nejšťastnější člověk na světě

18. března 2010, 11:24 - Kateřina Menzelová
18. března 2010, 11:24

Americký podnikatel mění luxusní apartmány v Česku za nemovitosti v Las Vegas

Náročný rozvod přivedl amerického podnikatele Edwarda Barnera v roce 1994 do Prahy. Kapitál, který získal prodejem své společnosti zabývající se managementem v oblasti sportu a zábavy, investoval do pražských apartmánů. A slušně vydělal. Nyní většinu svého podnikání přesunul zpět do Spojených států amerických. I když realitní trh v Česku zcela neopustil.

Bez tabulek Ed Barner se prý neřídí tabulkami, algoritmy ani žádnými předpověďmi ekonomů. Pro International Property Journal uvedl, že je pro něho nejdůležitější „podívat se na pár čísel a pohovořit s lidmi“. Pak se rozhodne. A jak už mnohokrát ukázal, správně. Posledních šestnáct let strávil Barner v Praze. Investoval do luxusních apartmánů, které pronajímal zahraničním korporacím. Většinu ze svého portfolia ale prodal a vrací se zpět do USA. Kupuje nemovitosti v okolí centra hazardních her – Las Vegas. V rozhovoru pro International Property Journal tvrdí, že jedním z důvodů, proč vyměnil Česko za USA, byla chuť přiblížit se původnímu domovu, tedy Los Angeles. Ale v Las Vegas vidí Barner i příležitosti pro podnikání. Las Vegas, podobně jako jiná kalifornská města, postihla realitní krize. V minulém roce se ceny tamních nemovitostí snížily bezmála o čtyřicet procent. Barner již koupil čtyři domy, za které dle médií zaplatil od 140 tisíc do 170 tisíc dolarů. A okamžitě je pronajal. Mezi jeho nájemníky patří i lidí, jejichž domy byly zabaveny, protože nespláceli hypotéky. Barner svou podnikatelskou kariéru nezačal v realitách. Po absolvování univerzity založil společnost Uni-Managers International, která se zaměřila na management v oblasti sportu a zábavy. Hlavní doménou se stal golf, přestože Barner tento sport nikdy nehrál. Mezi jeho klienty patřili přední golfisté, například Johnny Miller či Španěl Seve Ballesteros. Toho Barner objevil, když mu bylo sedmnáct let, a dalších deset let se staral o jeho kariéru. Klientem Uni-Managers International se stal také Bob Hope, jeden z nejbohatších Američanů, bavič a vášnivý golfista. Vydělané peníze investoval Barner do nemovitostí. Dle vlastních slov se mu nákupy apartmánů v Los Angeles vyplatily více, než kdyby investoval do akcií. Do jeho realitního portfolia patřil i bytový dům v Londýně. Barner tvrdí, že ho dvacet let pronajímal a poté ho prodal za desetinásobek sumy, než kterou původně zaplatil.

U čtyř prezidentů Vedle podnikání se Barner věnoval politice. Do Bílého domu se dostal již v roce 1970, kdy ho oslovili lidé kolem Richarda Nixona. Jako poradce působil také u Geralda Forda, podílel se na volební kampani Ronalda Reagana a pracoval i pro George W. Bushe. Zlom v jeho kariéře nastal po „nákladném“ rozvodu. Potřeboval prý změnu. Začátkem 90. let začal sledovat podnikatelské příležitosti ve východní Evropě. V roce 1994 se usadil v Praze. Bylo to blízko Německa, kde pobýval na začátku 60. let. „Zabydlel jsem se v Praze. Nikoli proto, že bych se domníval, jak je to skvělá investice, ale protože to bylo dvě hodiny autem na německé hranice,“ konstatoval pro International Property Journal. Praha byla ve srovnání s Německem levnější. Barner začal nakupovat podkrovní prostory činžovních domů na Vinohradech. Zvýšil střechu, zvenku domu přistavěl výtah a nevyužívané plochy přeměnil v luxusní apartmány. Dohromady takto vybudoval 22 exkluzivních, kompletně zařízených bytů. „Všechny byly v okolí 600 metrů,“ říká. Rezidence pronajímal manažerům zahraničních korporací. Od roku 2006 začal Barner apartmány v Praze rozprodávat. Za metr čtvereční inkasoval až 120 tisíc korun. V současné době jeho společnost Czech Development & Consulting vlastní a pronajímá ještě dva zbývající byty. Deník International Herald Tribune odhadl, že Barner dosáhl z každé investice do jednotlivého apartmánu návratnosti kolem pěti set procent. Rozhodnutí utlumit podnikání v Praze nepodpořila v Barnerově případě finanční krize, ale změna podmínek na realitním trhu. Během let 1998 až 2004 spadly tržní nájmy v Praze o polovinu. Skončily doby, kdy zájemci o luxusní bydlení byli ochotni platit vysoké ceny, protože exkluzivních nemovitostí bylo na trhu nedostatek. Změnu trendu vývoje tržního nájemného nenaznačují ani statistická data. Dle údajů Institutu regionálních informací (IRI) klesly průměrné ceny tržních nájmů v České republice v posledním čtvrtletí loňského roku o čtyři procenta. Největší propad zaznamenala Praha, kde ceny meziročně poklesly o více než dvanáct procent. Navíc ze studie mezinárodní realitní společnosti King Sturge vyplývá, že za celý loňský rok se ceny pronájmu u luxusních nemovitostí snižovaly, zatímco ceny nájmů menších bytů a menších nemovitostí zůstaly na stejné úrovni jako v předchozích letech. „Už nemůžete zopakovat to, co se podařilo mně,“ konstatoval Barner pro International Herald Tribune. „Měl jsem se tak dobře, protože jsem byl na špičce trhu,“ tvrdí podnikatel, který nakupoval nemovitosti v Praze za peníze získané prodejem své společnosti Uni-Managers International.

Směr Las Vegas Ještě předtím, než se Barner rozhodl zamířit do Las Vegas, sledoval dle International Property Journal situaci na trhu také ve Phoenixu, Miami a Palm Springs. „Las Vegas je dobrým realitním trhem, protože jsou zde velmi movití, inteligentní podnikatelé, kteří investovali ohromné sumy do hotelů a kasin,“ říká Barner. „Vegas se nezmění znovu na poušť,“ dodává. Barner plánuje, že volné peníze investuje do nemovitostí. Jak ale tvrdí, nespěchá. Na rozdíl od Prahy se nezaměřuje na luxusní objekty. Důvodem je, že se v této oblasti hůře pronajímají a Barner je stále považuje za předražené. „Říkám všem: jsem finanční génius,“ svěřil se International Property Journal. „Jsem nejšťastnějším člověkem na světě.“
Barner však Prahu zcela neopustil. Stále vlastní společnost Czech Development & Consulting, která se specializuje na pronájem luxusních nemovitostí. „V Praze se objeví zase za měsíc,“ řekl týdeníku EURO jeden z jeho spolupracovníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít