Nejslabší od března 2006 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejslabší od března 2006

, Tomáš Skřivánek,
Nejslabší od března 2006
Zdroj: Euro.cz

Výplata dividend do zahraničí oslabuje českou měnu

Nejslabší za poslední rok a čtvrt je ve vztahu k euru česká koruna. V uplynulém týdnu, přestože chyběly významnější impulzy, se koruna propadla až na úroveň 28,775 za euro (20. června). Hlavním důvodem prudkého poklesu je výplata dividend do ciziny. Zahraniční vlastníci stahují z tuzemských firem loňské zisky, převádějí je na eura a posílají do zahraničních centrál.
Vedle toho se celosvětově rozjelo další kolo takzvaných carry-trades čili obchodů, při nichž si investoři v čele s hedgeovými fondy nakupují nebo si půjčují měny s nízkými úrokovými sazbami. Za ni pak nakoupí jiné, a to daleko lépe úročené měny. Měny využívané ke carry trades díky nízkým úrokům zpravidla oslabují. Vedle jenu je k těmto transakcím využíván též švýcarský frank a v regionálním měřítku také česká koruna.
Přispívá k tomu fakt, že sazby v obou posledně jmenovaných zemích patří k nejnižším na světě a aktuálně činí 2,25, respektive 2,75 procenta ve srovnání se čtyřmi procenty v eurozóně. „Impulzem pro posílení by mohlo být zvýšení sazeb, které čekáme v červenci,“ předpovídá hlavní analytik České spořitelny Viktor Kotlán. V závěru týdne se koruna mírně zotavila a v pátek uzavírala nad hranicí 28,60 koruny za euro.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze