Nejsilnější strany slibují nižší daně

28. února 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
28. února 2005, 00:00

DAŇOVÉ ZMĚNY ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány. Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí.

**DAŇOVÉ ZMĚNY

ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány.

Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí. Především pro sociální demokraty znamenají prezentované plány určitou revoluci v dosavadním přístupu, protože dosud se jakémukoli snižování daní bránili.

Daň z příjmů fyzických osob je prakticky už od doby opoziční smlouvy, kdy bylo zrušeno páté, nejvyšší daňové pásmo pro nejvíce vydělávající osoby, stále stejná. Připomeňme však, že za posledních několik let se daňová pásma nevalorizovala podle inflace, čemuž se v odborné hantýrce říká „zdaňování suchou cestou“.

Přestože jsou oba modely snižování daní v hrubých obrysech známy, nelze si zatím udělat přesný obrázek o tom, který z nich by byl výhodnější - zda návrh ČSSD, nebo ODS. Ne každý model navíc může být výhodný pro všechny skupiny občanů, a to jak v závislosti na výši příjmu, tak třeba v závislosti na odečitatelných položkách za děti. ČSSD se například netají tím, že její návrhy jsou vstřícnější především ke skupinám s nízkými a středními příjmy, což v podstatě znamená další zvýšení progrese u nejvyšších příjmových skupin. To například kritizuje i Hospodářská komora či řada nezávislých ekonomů, kteří varují před odlivem mozků. Naproti tomu Modrá šance ODS počítá (přinejmenším v rámci přímých daní) s patnáctiprocentní rovnou sazbou.

Srovnání daňové reformy obou stran bude neúplné, dokud nebudeme znát změnu v pojistném na zdravotní a sociální zabezpečení. Tyto odvody mají dnes daleko tíživější dopady než samotná daň z příjmu. ODS rovněž nevyložila na stůl konkrétní výši odečitatelných položek, a tak její návrhy jsou zatím pouze variabilní. S vědomím těchto zatím nedořešených detailů přinášíme několik srovnávacích tabulek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít