Nejsem zapřísáhlým obhájcem pobídek

03. dubna 2006, 00:00 - (sch)
03. dubna 2006, 00:00

TOMÁŠ HRUDA, GENERÁLNÍ ŘEDITEL CZECHINVESTU: Podle šéfa vládní agentury CzechInvest investiční pobídky českou ekonomiku nespasí. „Ale pokud chceme obstát v mezinárodním kontextu, musíme používat nástroje, které používají i ostatní,“ říká Tomáš Hruda.

TOMÁŠ HRUDA, GENERÁLNÍ ŘEDITEL CZECHINVESTU: Podle šéfa vládní agentury CzechInvest investiční pobídky českou ekonomiku nespasí. „Ale pokud chceme obstát v mezinárodním kontextu, musíme používat nástroje, které používají i ostatní,“ říká Tomáš Hruda. * Když vedete agenturu CzechInvest, tak asi nebudete proti investičním pobídkám. Můžete ve stručnosti shrnout, jaký má smysl je zahraničním investorům poskytovat? ||
Nejsem zapřísáhlým obhájcem pobídek. Protože se v tomto prostředí pohybuji, znám dobře výhody i nedostatky tohoto systému. Bohužel nežijeme v ideálním světě, nejrůznější dotace a intervence proudí do všech výrobních, ekonomických a zemědělských sfér. Bylo by smutné, kdyby Česká republika stavěla své konkurenční výhody pouze na investičních pobídkách. Základem pro rozhodování nějaké firmy o umístnění nové investice je především poloha země, politická a ekonomická stabilita, úroveň infrastruktury a dostupnost pracovní síly, úroveň podnikatelského prostředí. Pokud jsou například dvě země schopny nabídnout srovnatelné podmínky a jedna navíc poskytuje i investiční pobídku, pro jakou zemi myslíte, že se firma rozhodne? Pobídky nás samozřejmě nespasí, ale pokud chceme obstát v mezinárodním kontextu, musíme používat nástroje, které používají i ostatní. Pobídky nejsou žádné dogma. Mění se ekonomika, prostředí, a proto se mohou a budou měnit i pobídky.
* Česká republika prý patří mezi země s nejvyššími investičními pobídkami. Místopředseda vlády Jiří Havel zase tvrdí, že Česko má nižší pobídky než okolní země. Jak to tedy je?

Stropy investičních pobídek jsou pevně stanoveny z Bruselu pro všechny členské státy a podpora je tedy ve všech zemích velmi podobná. Maximálně může dosáhnout 50 procent z celkových uznatelných nákladů na výši investice, a to pouze v regionech s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Naší snahou je, abychom ze stanovených stropů dávali minimum přímých finančních dotací a co největší část pobídky směřovali jako daňovou úlevu. Za zmínku stojí, že Česká republika byla překlasifikována jako bohatší země a bude mít od příštího roku snížený maximální strop na 40 procent.

* Investiční pobídky s sebou však nesou i rizika. V ekonomii se tomu říká vyhledávání renty. Opravdu si myslíte, že cena investičních pobídek nemá tendenci stát se nevýhodnou, protože si státy navzájem konkurují? Například v případě investice Hyundai se dlouho licitovalo o podmínkách, takže ty podmínky nejsou úplně přesně určeny v zákoně, jak tvrdíte.

V tomto případě nešlo o žádnou licitaci. V celé Unii platí pro automobilový průmysl strop veřejné podpory 15 procent, to znamená, že jednotlivé státy se nemohou přeplácet. Vyjednávání se týkají detailního složení pobídky - tedy jaký poměr dotace bude na nově vytvořená místa, jaký na zónu a kolik bude představovat daňová úleva. Další podstatná část jednání se týká záležitostí souvisejících s případným působením továrny v regionu, například infrastruktury apod. Tyto prvky budou sloužit všem, tedy nejen automobilce Hyundai.

* Nemáte pocit, že díky investičním pobídkám stát preferuje velké podniky vůči středním a malým?

Pobídky byly vytvořeny, aby pomáhaly získat především větší investiční projekty. Postupem času se minimální výše investice několikrát snížila, aby byla podpora dostupná co nejširšímu spektru žadatelů. Pro malé a střední podniky navíc existuje řada jiných programů. Určitou obdobou investičních pobídek je Program na podporu tvorby nových pracovních míst, kde je výše investice snížena na 10 milionů korun. Zájemci jsou v drtivé většině právě malé a střední podniky. Dále jsou těmto subjektům určeny programy ze strukturálních fondů. Jen za loňský rok byly českým podnikatelům přiznány půjčky a dotace ve výši 4,2 miliardy korun. Na pobídkách byly od roku 2000 do konce roku 2005 vyplaceny asi dvě miliardy korun na podporu tvorby nových míst a zhruba čtyři miliardy korun představovala neodvedená daň. Z těchto částek je vidět, že podpora malých a středních podnikatelů nejsou jen proklamace. V příštím programovacím období, tedy v letech 2007 až 2013, půjde ze strukturálních fondů na podporu malých a středních podnikatelů několik stovek miliard korun.

* Nehrozí, že investoři, až skončí pobídky, zase odejdou? Jisté riziko existuje, to nemůžeme vyvrátit. Všichni chceme, aby byl silný růst reálných mezd a životní úrovně. Některé firmy prostě tomuto tempu nemusejí stačit. V rámci globální ekonomiky je zcela normální, že dochází k přesunům a konsolidacím. Nicméně nesporný fakt je, že investoři se nerozhodují pro Česko jen kvůli pobídkám. Podle této logiky by v celé západní Evropě již neměly být skoro žádné firmy. Masivní odlivy se však nekonají. * Jakou část pobídek získají české firmy, můžete některé jmenovat? Podmínky pro získání investiční podpory jsou naprosto stejné jak pro české, tak pro zahraniční firmy. České firmy se na investičních pobídkách podílejí asi pětinou. Za všechny lze jmenovat například firmy Tescoma, Agrostroj Pelhřimov, Meopta, Pegas nebo Nová Mosilana. * Řada odborníků tvrdí, že dlouhodobě je určitě výhodnější lákat investory obecně příznivými podnikatelskými podmínkami než selektivními pobídkami. Znáte nějakou studii, která říká opak?

Jedna věc jsou akademické studie, jiná věc je praxe. Obecně platí, že čím transparentněji je nastaveno podnikatelské prostředí, tím je třeba menší pobídky na přilákání investice. Vzhledem k tomu, že okolní země ale mohou nabídnout přibližně srovnatelné podmínky, hraje pobídka při rozhodování určitou roli. Podívejte se třeba na Slovensko, kde došlo k poklesu přímých zahraničních investic poté, co se potenciální investoři dozvěděli, jak vláda neplní sliby ohledně investičních pobídek pro subdodavatele automobilky KIA.

* Často se uvádí argument, že pobídky jsou nutné, protože je má každý. Ale neplatí to vždy. Proč se nevydat cestou například Estonska, kde jsou investiční pobídky zanedbatelné a příliv zahraničních investic je přesto značný?

Estonsko je možná zajímavé v přílivu investic na hlavu vzhledem k malému počtu obyvatel, jinak se zde žádný zázrak neodehrává. Projekty, které sem míří, jsou většinou založeny na nízkých mzdových nákladech. Myslím, že jim nemáme co závidět.

INVESTICE HYUNDAI

Česká republika získala obří investici automobilky Hyundai. Firma minulý týden v pondělí po několikaměsíčním vyjednávání s českými úřady oznámila, že novou továrnu postaví v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. „Česká republika je tím správným místem pro náš projekt. Hodláme zde investovat 800 milionů až miliardu eur a po zahájení výroby produkovat 300 tisíc vozů ročně,“ uvedl viceprezident firmy Kim Inso, podle kterého by přípravné práce na stavbě továrny v Nošovicích měly začít v polovině letošního roku. Továrna by měla zahájit provoz v roce 2008 a přímo zaměstná zhruba tři tisíce lidí, dalších až 12 tisíc lidí najde práci u dodavatelských firem a ve službách. Hyundai může podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana počítat s přímými dotacemi 4,3 miliardy korun a daňovými úlevami 1,3 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít