Nejmenší mezi tygry

19. února 2011, 04:08 - Tomáš Hájek
19. února 2011, 04:08

Přistání v Hongkongu jsem se bál. Zkazky o tamním letišti byly horší než ze špatného filmu. Manévry mezi mrakodrapy, krátká ranvej, přistání v moři a tak podobně. Nakonec se naštěstí ukázalo, že tohle všechno sice byla pravda, ale jen do roku 1998. To bylo totiž staré hongkongské letiště Kai Tak definitivně uzavřeno.

Foto: Profimedia

Dnes již všechna letadla přistávají v supermoderním vzdušném přístavu postaveném na umělém ostrově Chek Lap Kok asi 25 kilometrů od centra metropole. V době mé návštěvy bylo letiště Kai Tak již opuštěné a evidentně čekalo na přeměnu ve stavební parcely. Hongkong totiž frčí pořád vpřed!

Dobré vědět

V Hongkongu se platí hongkongským dolarem (1 dolar = asi 2 koruny české). Mezi nejvyhledávanější turistické atrakce patří například chrám Wong Tai Sin nebo Ptačí trh. Vyšplhat se tu můžete na horu s názvem Victoria Peak, která je vysoká asi 552 metrů a nabízí nádherný výhled do zátoky a na ostrůvky. Ubytování je dražší, velmi spolehlivá a levná je tu ale taxislužba. Také tu panuje relativně vysoká bezpečnost. Při turistických cestách není potřeba vízum.

Město obrů

Xainggang, jak zní čínský název Hongkongu, to jsou Nová teritoria, poloostrov Kowloon, ostrov Hongkong, ostrov Lantau a dalších více než 200 drobnějších ostrůvků s celkovou rozlohou 1 092 km2. Tento region při východním okraji delty Perlové řeky do Jihočínského moře, dnes již definitivně patřící Číně, byl dlouho pod diktátem Velké Británie a myslím, že to byl diktát dost dobrý. Hongkong se za Britů vyhoupl mezi ekonomické tygry, a i když anglická královna musela toto území 30. června 1997 vrátit Číně, moc se nezměnilo. Sedmimilionová metropole se totiž v duchu kapitalismu rozvíjela dlouhých 99 let, a pokud Čína dostojí svým závazkům, mělo by toto centrum bankovnictví, pojišťovnictví a telekomunikačního byznysu pokračovat v nastoleném stylu minimálně dalších 50 let. Ekonomická prosperita území je patrná na každém kroku. Zejména mrakodrapová čtvrť Central na Hongkong Islandu je s druhou nejvyšší, avšak patrně nejimpozantnější budovou v Hongkongu, International Financial Centre, opravdovým skvostem. IFC měří necelých 406 metrů a vyšší je ve městě už jen International Commerce Centre se svými 118 patry a 484 metry.

Hongkong

Oficiálně se jedná o zvláštní administrativní oblast Číny, která má i vlastní vlajku – v červeném poli je umístěn bílý květ Bauhinia (tropická keřovitá rostlina). V Hongkongu žije téměř sedm milionů obyvatel. V létě se tu teploty pohybují mezi 30 až 40 stupni Celsia a vzduch je tu opravdu velmi vlhký. Zimy bývají suché a studené, od května do září pak hrozí monzunové deště. Centrum Hongkongu tvoří převážně mrakodrapy, svou původní starodávnou podobu si zachovala třeba rybářská osada Lei Yeu Mun.

  • *Jak se sem dostanete Do Hong Kongu vás dopraví nejrůznější letecké společnosti. Přímo z Prahy se dá letět s jedním přestupem v Paříži nebo Amsterodamu už za 16 500 korun, a to včetně poplatků. Doba letu se pohybuje okolo 16 hodin. Více informací najdete třeba na www.pelikan.cz. Kde se můžete ubytovat Oblast nabízí opravdu velké množství nejrůznějších hotelů, apartmánů nebo hostelů. I přesto je ale lepší si v některém zařízení nocleh zajistit předem. Noc za osobu se tu ve dvouhvězdičkovém hotelu pohybuje okolo 15 eur, více se dozvíte na www.hostelclub.com. I v Hongkongu se ale dá najít ubytování v luxusních hotelech, a to třeba na www.sopka.cz. Nejdelší eskalátor světa Celý Central je plný luxusních restaurací, nákupních středisek, bank, kancelářských budov a hotelů. Skoro všude se dá dojít pěšky, i když někdy je to vzhledem ke kopcovitému terénu náročné. Těm nejbohatším obyvatelům města, bydlícím nad Centralem v rezidenční čtvrti Mid-Levels, usnadňuje pohyb z kopce a do kopce nejdelší eskalátor světa. Mid-Levels Escalator link je neuvěřitelná soustava jezdících schodů, která se z Queen‘s Road šplhá uličkami 800 metrů do kopce až k Conduit Road. Odtud je už jen kousek do místní zoo a botanické zahrady, která je stejně jako nedaleký hongkongský park ideální k odpočinku a útěku před hektickým městským životem. Ostrovní část města nabízí ještě dvě atrakce, které byste asi neměli vynechat. Je to výlet na The Peak, odkud je z výšky 552 metrů nad mořem za pěkného počasí nádherný rozhled na okolí. Nahoru se dostanete lanovkou. Druhou atrakcí je Ocean Park, který patří údajně k největším na světě; kromě žraloků a velryb je tu největší lákadlem také párek pand velkých. Muzea i ptačí trh**

I pevninská část Hongkongu stojí za to. Rozhodl jsem se vynechat muzea, a že je jich tu požehnaně – třeba Vesmírné muzeum se speciálním kinem, Vědecké muzeum či Muzeum historie Hongkongu. Raději se totiž pohybuji mezi lidmi na ulicích, nasávám atmosféru, a to se mi podařilo i tentokrát. Jako zázrakem jsem se totiž ocitl na Květinovém trhu, zabírajícím celou Flower Market Street. Desítky obchůdků přeplněných krásnými květinami, kyticemi, za které by se nemusela stydět žádná nevěsta, až po orchideje či bambusové keříky. Na konci ulice však přišla náhlá změna. Něco jako ptačí burza, stovky malinkatých klícek s ptáčky nejrůznějších barev a velikostí. Krátký pohled do průvodce mi osvětlil, že Ptačí trh patří k velmi oblíbenému místu místních obyvatel. Kromě obchodníků, kteří zde nakupují nebo prodávají ptáčky, papoušky, krmivo či nádherné ručně dělané bambusové klece, sem chodí řada obyvatel Hongkongu své opeřené mazlíčky prostě jen „vyvenčit“. Relax uprostřed krásné čínské zahrady má něco do sebe, navíc vám umožní na chvilku zapomenout na hongkongský ruch a shon, který je všude kolem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít