Nejlepší výrobky roku 2004 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejlepší výrobky roku 2004

, Larry Armstrong,
Nejlepší výrobky roku 2004
Zdroj: Euro.cz

Věci, o nichž by člověk měl vědět

Některé z těchto udělátek dokážou ušetřit čas. Další šetří energií. Nicméně takřka všechny zaručují spoustu zábavy, které není nikdy dost.

Zbystří hudební zrak
Sluneční brýle Oakley Thump
Oakley přináší novou dimenzi do vysoce výkonné spotřební optiky: sluneční brýle s integrovaným přehrávačem digitální hudby. Verze s kapacitou 256 megabajtů (495 dolarů) pojme 120 skladeb a baterie vydrží hrát šest hodin, než je jí třeba nabít. Když sluchátka – a čočky – nepotřebujete, lze je sklopit tak, aby nepřekážely (oakley.com).

Sdílná hudba
Roku SoundBridge
SoundBridge představuje elegantní způsob uložení digitální hudby na počítači PC nebo Mac a její přehrávání v audiosystému. Dva nabízené modely se liší pouze velikostí displeje (zobrazen M1000 za 250 dolarů): oba lze snadno připojit ke zvukovému systému a počítači pomocí drátové či bezdrátové sítě. K výběru hudby na jasném displeji LED slouží dálkové ovládání (rokulabs.com).

Vnímavý mikrofon
Náhlavní sada Aliph Jawbone
Na hlučných místech – v autech při jízdě, na letištích a nákupních centrech – se mobilní telefon obtížně používá, protože hluk pozadí často přehluší probíhající hovor. Sada Aliph Jawbone (150 dolarů) používá dva mikrofony, které drží na hlavě: jeden snímá zvukový signál včetně hlasu klasickým způsobem. Druhý se dotýká čelisti a detekuje vibrace, takže rozliší, která část zvuku je hovor. Technologie DSP (zpracování digitálních signálů) pak oddělí prakticky veškerý hluk (jawbone.com).

Stabilní paprsek
Laserová vodováha Ryobi AIRgrip
Tato vodováha používá malou přísavku k upevnění na malované, tapetované a panelové zdi. Laser je viditelný na deset metrů a lze jej otáčet o 90 stupňů, aby vytvářel vodorovné i svislé paprsky. Stojí 40 dolarů, pouze v Home Depot (www.ryobitools.com).

přechází na zelenou
Motocykl Honda CRF250X, model 2004
Honda postavila na závody připravený terénní stroj (5999 dolarů) s dostatečně čistými spalinami, který splňuje emisní limity v padesáti státech USA. Zábava začíná tlačítkem startéru nebo lze stroj našlápnout klasickým způsobem (powersports.honda.com).

Pěkné a dokonalé obrázky
Digitální fotoaparát Hewlett-Packard PhotoSmart R7O7
Tímto kapesním fotoaparátem s rozlišením 5,1 megapixelu (300 dolarů) dáte sbohem špatným snímkům. Dokáže jemně vyladit vysoce kontrastní snímky a vytáhnout tváře ze stínů. Po pořízení dvou až pěti snímků si můžete výsledné panoráma zobrazit hned na obrazovce přístroje s uhlopříčkou 1,5 palce. Červené oči? Vůbec poprvé je můžete vyretušovat rovnou ve fotoaparátu a ne až v počítači. Dokovací stojánek pořídíte za 70 dolarů (800 752-0900 [USA], hp.com).

Skříňka do skříně
Maytag Neptune Drying Center
Tenisky a svetry rychle vysušíte v přístroji Maytag’s Neptune Drying Center (1200 dolarů), tedy jedinečné sušící skříňce postavené nad klasickou bubnovou sušičkou. Horní tyč se šaty se kýve v horkém proudu vzduchu a odstraňuje pomačkání. Přístroj lze také použít k regeneraci šatstva, které byste obvykle dali do čistírny (maytag.com).

Vskutku chytrý telefon
Motorola Razr V3
Mobilní telefony tloustly zároveň s tím, čím více přístrojů se do nich nacpalo – od fotoaparátů až po přehrávače MP3. Tedy do doby, než zazvonil Razr. Má tloušťku pouhých 1,25 cm a z Motoroly se tak stává nový král tenkých přístrojů. Nicméně této do kapsy příjemné hračce za pět set dolarů nic nechybí. Návrháři skryli fotoaparát do kloubu, vtěstnali 3D-grafickou kartu pod klávesnici a vyladili reproduktory. Výsledek? Skvělá akustika a snímky z ultramoderního telefonu (cingular.com).

Odklopit-zastřešit

Kabriolet MINI Cooper S
Dokud se neobjevil MINI Cooper S s plátěnou střechou (24 950 dolarů), nemohl být žádný víkend tak zábavný. Stiskněte jednou, střecha se natáhne. Stiskněte podruhé, střecha se zcela zasune (mini.com).

Čištění zubů za pochodu
Prstové kartáčky Oral-B Brush-Ups
Nechceme se vás dotknout, ale možná jste si to kuře na česneku k obědu přece jen dávat neměli. Nevadí, zbavíte se ho pomocí prstového kartáčku Oral-B Brush-Up na jedno použití, jenž osvěží dech a dá vám pocit právě vycíděných zubů (2,49 dolaru za balíček dvanácti kusů). Pasta je přímo v kartáčku a vyplachování úst není nutné (800 oral-b.com).

Mobilita na cesty
Přenosné satelitní rádio Delphi MyFi
Konečně se objevilo bateriové satelitní rádio, které si můžete vzít sebou (350 dolarů a 10 dolarů měsíčně za příjem rádia XM). Přicvakněte ho k pásku, zapojte do audiosystému nebo použijte v autě. Navíc si můžete nahrát pět hodin oblíbených pořadů do metra nebo letadla, kde není signál (delphi.com).

Hopsání s radostí
Flybar 1200
Původní hopsadlo od SBI Enterprises z roku 1918 se nemůže měřit s tímto nejnovějším modelem. Flybar 1200 (300 dolarů) disponuje tuctem nastavitelných gumových akcelerátorů, jež dokážou vynést zkušené hopsaly až 1,8 metru vysoko. Navíc na rozdíl od pružinových hopsadel neztratíte rovnováhu (flybar.com).

to beru
RIM BlackBerry 7100
Přístroje BlackBerry byly skvělé na e-mail, ale nešikovné jako telefony. Firma Research in Motion problém vyřešila modelem 7100 (200 dolarů po refundaci části ceny od T-Mobilu), který je štíhlejší. Klávesnice má dvě písmena na většině tlačítek a využívá software, jenž predikuje psaný text (t-mobile.com).

Pořádný bourák

Sedan Chrysler 300C
Na co zaberou hip-hopeři, aby se zbavili svých sportovně užitkových vozů? Sedan Chrysler 300C (32 870 dolarů) sesadil Hummery a ‚Slady z trůnu královské jízdy. Osmiválcový motor Hemi s 340 koňskými silami nechá v prachu za sebou prakticky všechna auta na silnici, a přesto spotřebuje obdivuhodných devět litrů na sto kilometrů (chrysler.com).

Módní Tour de Force
Náramek nadace Lance Armstronga
Začalo to jako prostředek, jak propagovat tažení cyklisty Lance Armstronga za historickým šestým vítězstvím v Tour de France a získat šest milionů dolarů na jeho protirakovinnou charitu. Nicméně žlutý gumový náramek za dolar se rychle stal nezbytným módním doplňkem. Zatím se jich prodalo více než dvacet milionů (laf.org).

Ekologický stroj
Hybridní SUV Ford Escape
Konečně existuje sportovně užitkový vůz pro ty, kdo jsou zelenější než ostatní. První benzino-elektrická kombinace detroitské automobilky je kompaktní SUV (26970 dolarů), v němž mohou milovníci přírody jezdit do divočiny bez pocitu viny. Čtyřválcový hybrid má spotřebu 6,6 litru na sto kilometrů – o padesát procent lepší než klasický Escape – a výkonově je na tom téměř stejně jako šestiválec. Pod 40 km/h proplouvá městem v tichém plně elektrickém režimu. Baterie se při jízdě znovu nabíjejí, takže je nemusíte zapojovat do zásuvky (fordvehicles.com).

Žonglování s články
Svítilna Energizer Quick Switch
Když svítilně dojde energie a nelze najít vhodný typ baterií, nebudete uvězněni ve tmě. S modelem Quick Switch (12 dolarů) můžete použít prakticky jakýkoli typ článků, který máte při ruce. Stačí vzít pár velkých či malých monočlánků nebo dokonce tužkových baterií z dálkového ovladače či dětských hraček (energizer.com).

Jak si nastavíte, tak odpálíte

Čtyřnásobná golfová hůl TaylorMade r7
Čtyřče r7 (499 dolarů) disponuje čtyřmi kovovými kolíky, jež mohou golfisté nainstalovat a upravit těžiště hlavy hole. Hráči, kteří jsou náchylní například k podsekávání míčku, mohou přestavit kolíky na zadní část vlevo – vytvořit protiváhu, jež udrží odpálené míčky ve hře (taylormadegolf.com).

Dva disky v jednom
Hudební CD DualDisc
Nikdo nepochybuje o tom, že bonusy udělaly z filmových DVD bestsellery. Hudební průmysl na to slyší a přichází s novým formátem CD: DualDisc (12-18 dolarů) je disk s albem CD na jedné straně, přičemž na druhé je DVD s bonusy, jako jsou videoklipy, interview a záznamy z koncertu. Druhá strana také obsahuje celé album ve tvaru DVD-Audio nebo surroundovém zvuku (dualdisc.com).

Dynamické duo
Mobilní telefon Sony Ericsson S710a
Zavřený funguje jako digitální fotoaparát s obrazovkou 2,3 palce odolnou proti poškrábání, a spouští nahoře pro pořizování kvalitních snímků v rozlišení 1,3 megapixelu. Otočením jej otevřete a máte plnohodnotný mobilní telefon (za 500 dolarů) na hovory, e-maily nebo prohlížení webu. Navíc obsahuje Bluetooth, infračervený port a slot na paměťovou kartu (sonyericsson.com).

Plocháč
Počítač Apple Mac G5
Série designových hitů společnosti Apple Computer pokračuje nejnovějším strojem iMac, tedy desktopem typu vše v jednom, postaveným kolem plochého sedmnáctipalcového (od 1299 dolarů) nebo dvacetipalcového (od 1899 dolarů) displeje. Veškerá elektronika – včetně superrychlého procesoru IBM G5, pevného disku s kapacitou 80 gigabajtů a vypalovačky CD či DVD – je skryta za obrazovkou, která se takřka vznáší nad stolem na noze z leštěného hliníku (apple.com/store).

Zmiz, skvrno ničemná!
Systém mytí aut Mr. Clean AutoDry
Ruční sušení auta pomocí papírových ručníků může zanechat poškrábání a kruhové stopy, ale pokud ho neotřete do sucha, lak dříve či později pokryjí bílé fleky z minerálů ve vodě. Mr. Clean AutoDry – sprejový nástavec na mytí a opláchnutí za 20 dolarů, který připojíte k zahradní hadici, používá výměnnou kazetu podobající se filtrům na vodovodní baterii či nádobě na vodu a zajistí pro auto konečné opláchnutí pomocí deionizované vody. Voda se pročistí a auto uschne na vzduchu bez bílého rezidua (mrcleanautodry. com).

Ulehčete si náklad
Pivo Iron City v hliníkových lahvích
Rychleji jej lze ochladit, chladné zůstane delší dobu. A co je nejlepší, vypadá prostě ”in”. Nechte na pivovaru Pittsburgh Brewing, aby vzalo pivo do končin, kde ještě nikdy nebylo. Tento pivovar byl první v pivním průmyslu, jenž používal plechovky snap-top pro své výrobky, a razil cestu prvním šroubovacím víčkům na pivních lahvích. Jeho značka Iron City Premium Lager je první pivo, dodávané v celohliníkové lahvi, kterou vyrábí CCL Container. Stejně tak je ”in”: lze ji znovu prodat, nelze jí rozbít a je lehčí než sklo (pitts-burghbrewingco.com).

BusinessWeek online
Obrázkovou prezentaci snímků nejlepších výrobků roku 2004 najdete na adrese www.businessweek.com/ magazine/extra.htm

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Pavel Makovec, www.LangPal.com

Ohodnoťte tento článek
Diskuze