NEJLEPŠÍ SVĚTOVÝ DESIGN 2008

31. července 2008, 15:49 - Bruce Nussbaum
31. července 2008, 15:49

Evropané, Asijci a Latinoameričané letos získali...

celý podtitul:
Evropané, Asijci a Latinoameričané letos získali více mezinárodních cen za vynikající design než kdy dříve. Silně zastoupeni byli studenti

CENY IDEA 2008
Na mezinárodních cenách za vynikající design (International Design Excellence Awards – IDEA) pro rok 2008 je jasně patrná globalizace úspěšného designu. Vzestup zaznamenává Evropa, protože její společnosti, poradenské firmy a školy získaly velký počet cen. Rychle postupuje Asie, kde je znovu při síle Japonsko, které se řadí po bok Číny a Jižní Koreje. A poprvé se silně prosazuje Latinská Amerika. V čele se umístily Spojené státy, jež získaly 114 cen IDEA, druhá byla Jižní Korea s 19 oceněními a jako třetí skončila Brazílie se dvanácti trofejemi. Soutěž, kterou nezávisle pořádá Americká společnost průmyslových návrhářů – IDSA a sponzoruje BusinessWeek, má 17 kategorií, od počítačového vybavení až po zábavu a od strategie designu až po studentský design.
Kvas v oblasti designu se rovněž odráží v tom, jak silně jsou letos zastoupeni studenti. Získali 33 z 205 cen udělených porotou (16 procent) a šest z 35 zlatých ocenění (17 procent). Například studenti z londýnské Royal College of Art navrhli laciný prostředek na hubení komárů pro boj proti malárii. Jednoho studenta z Parsonsovy nové školy designu v New Yorku napadlo vytvořit kostku mýdla ve tvaru pozemní miny, z jejíhož prodeje by se mohly získávat peníze na „očištění“ zeměkoule od pozemních min. Na Záhřebské univerzitě v Chorvatsku navrhl jeden student pro děti 3D skládačku příbuznou Rubikově kostce. A posluchač Kookmin University v Soulu navrhl „hlasovou hůlku“, přenosný textový skener pro nevidomé. Smyslem je převádět psané informace včetně e-mailu přímo do mluvené řeči.
Většina vítězných návrhů byla prodchnuta silným smyslem pro sociální odpovědnost. Přístrojem, který si oblíbila porota a který získal jednu ze dvou cen Best in Shows, bylo sportovní kolečkové křeslo Balance. Toto křeslo, navržené pro tělesně postižené sportovce, uvolňuje hráči ruce, aby mohl hrát košíkovou. Projekt společnosti One Laptop Per Child získal dvě zlaté, jedno stříbrné a jedno bronzové ocenění. Zlato v oboru obalové techniky a grafiky získala kniha Design for Democracy: Ballot + Election Design (Design pro demokracii: hlasovací a volební design), která Spojeným státům pomáhá navrhovat přehlednější, lepší hlasovací lístky a označení volebních míst. A firma Philips Design získala bronz za účinnější kamna na dřevo, která snižují počet úmrtí venkovských uživatelů následkem zadušení kouřem.
Druhým významným trendem v roce 2008 byl návrat k minimalismu a eleganci. Tento trend nejlépe představoval zlatem odměněný laptop MacBook Air a iPhone firmy Apple. Totéž platí o pračce Whirlpool Duet plněné zepředu, která získala stříbro. Další vítězné návrhy nebyly krásné, ale prostě účelné. Videokamera Flip navržená firmami Smart Design a Pure Digital Technologies z New Yorku je kapesní, snadno ovladatelný přístroj, který nepotřebuje kabely ani složitý software.
Firma IDEO se sídlem v kalifornském Palo Alto se díky sedmi cenám umístila v čele poradenských firem z oboru inovace a designu. Druhé místo získala firma fuseproject s pěti cenami a o třetí místo se podělily firmy Ziba a Whipsaw, každá se čtyřmi oceněními. Firma Decathlon z Francie zaujala díky šesti cenám IDEA první místo mezi společnostmi v porovnání se čtyřmi na kontě Applu. Dánská firma Eva Solo a společnost Motorola získaly po čtyřech trofejích. Společnosti Sony a Samsung si vysloužily tři. Návrhářským školám vévodila Art Center College of Design z kalifornské Pasadeny se třemi stříbrnými a třemi bronzovými cenami. Ostatní hlavní vítězové byli z Asie a Evropy: Univerzita Hongik, Soulská národní univerzita, Univerzita Hanyang a program Samsung Design Membership z Koreje, britská Royal College of Art a německá Univerzita Wuppertal. Spojené státy získaly jen o něco více než polovinu cen, Evropa jich dostala 23 procenta, Asie 18 procent a Jižní Amerika šest procent. O dalších vítězích se dočtete na následujících stránkách.

poznámka s. 46 vlevo uprostřed:
BUSINESSWEEK.COM
Všechny výherce letošních cen IDEA lze najít v anglické interaktivní vyhledávací databázi a prezentaci fotografií BusinessWeeku. Prohlédněte si také nositele zlatých medailí v příbuzné soutěži zaměřené na Brazílii. Poslechněte si podcast s předsedou poroty Alistairem Hamiltonem a zaposlouchejte se do diskuse vítězných designérů o jejich práci. Navštivte businessweek.com/go/08/idea2008.

ELEGANTNÍ JEDNODUCHÉ PŘÍSTROJE

popisek vlevo od kamery na s. 46 vpravo uprostřed:
FLIP VIDEO ULTRA
DESIGN Smart Design a Pure Digital Technologies
ZLATO Videokamery jsou složité a drahé, ale tato jednoduchá videokamera bez příkras má vysouvací USB konektor a nepotřebuje kabelové připojení

tabulka s. 46 dole; shora dolů a zleva doprava:

HLAVNÍ VÍTĚZOVÉ V ROCE 2008

DESIGNÉRSKÉ FIRMY CENY
ZLATO STŘÍBRO BRONZ CELKEM
IDEO 1 4 2 7
fuseproject 2 2 1 5
Whipsaw 1 3 4
ZIBA 1 3 4
Ergonomidesign 1 1 1 3
Rockwell Group 2 1 3
Tools Design 1 2 3
Antenna Design N.Y. 2 2
aruliden 2 2
Carbon Design Group 2 2
Continuum 1 1 2
Hoberman Associates 1 1 2
ID + IN Design Lab 2 2
Modo 1 1 2
RKS Design 1 1 2
Scott Henderson 1 1 2

Pramen: Americká společnost průmyslových návrhářů (IDSA)

SPOLEČNOSTI CENY
ZLATO STŘÍBRO BRONZ CELKEM
Decathlon 3 3 6
Apple 3 1 4
Eva Solo 1 3 4
Motorola 4 4
One Laptop Per Child 2 1 1 4
Samsung 1 2 3
Sony 1 1 1 3
3M 1 1 2
Belkin 2 2
Black & Decker 1 1 2
Dell 2 2
DKB Household/Zyliss 1 1 2
Hewlett-Packard 2 2
Lumini 1 1 2
Microsoft 2 2
OXO International 2 2
Philips Design 1 1 2

CENY IDEA 2008 Inovace, která proměňuje celé kategorie výrobků, často začíná s návrhy, díky nimž se složité výrobky snáze používají – a jsou nezřídka i levnější. Velký počet letošních výrobků se vyznačoval jednoduchostí. Některé výrobky určené pro domácí a osobní použití zvítězily čistou elegancí. Avšak jiné, jako například obrovský požární vůz a malá videokamera, získaly ceny proto, že jejich složité funkce byly zjednodušeny a staly se přívětivějšími k uživatelům.

ROSENBAUER PANTHER
DESIGN Spirit Design (Rakousko)
ZLATO Toto čtyřicetitunové vozidlo, zkonstruované k hašení požárů na letištích, má vybavení – včetně děl, která jsou schopna vystříkat přes patnáct tisíc litrů hasicích látek – určené pro hasiče v těžké výstroji.

KOŠ EVA SOLO
DESIGN Tools Design (Dánsko)
ZLATO Díky chytré geometrii tento odpadkový koš nepotřebuje panty a může se snadno otevírat jakýmkoli směrem. Sáčky se přehýbají uvnitř přes jednoduchý kovový prstenec. To všechno v hladkém, lesklém plášti.

REPRODUKTORY ZEPPELIN PRO IPOD
DESIGN Native Design a Bowers & Wilkins (Velká Británie)
ZLATO Toto funkční výtvarné dílo se vymyká běžným typům domácích reproduktorů; leštěné kovové rameno tvoří s iPodem organický celek.

SLUCHÁTKO HOLEDER
DESIGN Yoon Sang Kim (Jižní Korea)
STŘÍBRO Za sluchátky se bakterie mohou v uchu množit sedmsetkrát rychleji. Tento výrobek, navržený jedním studentem z Národní technické univerzity v Soulu, přiléhá k okraji a nezasouvá se do ucha.

BEZPEČNĚJŠÍ
UNIVERZÁLNÍ
MOBILNÍ

Ceny IDEA 2008
Pro porotu letošních cen IDEA byla důležitá tvorba výrobků vyznačujících se sociální odpovědností. Porotci oceňovali předměty a prototypy, které podporují udržitelnost, usnadňují průběh voleb, potírají nemoci, podporují vzdělávání chudých venkovanů, dávají nové možnosti tělesně postiženým lidem a dokonce i předvídají nové divadelní zážitky ve stylu 21. století pro milovníky Shakespeara.

LAPTOP XO FIRMY ONE LAPTOP PER CHILD
DESIGN fuseproject
ZLATO Laptop XO, navržený pro chudé venkovské děti ve třetím světě, je přístroj odolný vůči povětrnostním vlivům a energeticky nenáročný, který asijským, africkým a latinskoamerickým dětem umožňuje připojení na web.

SPORTOVNÍ KOLEČKOVÉ KŘESLO BALANCE
DESIGN Eric Larson, Ricky Biddle, Ben Shao, Austin Cliffe
ZLATO Tento prototyp umožňuje lidem řídit kolečková křesla tak, že se nakláněním přenáší váha, takže mají volné ruce na driblování, přihrávání a střílení na koš.

MOBILNÍ KEMPINKOVÝ VŮZ SYLVANSPORT GO
DESIGN SylvanSport
ZLATO Tento elegantní přívěs uveze vybavení, horská kola a kajaky o hmotnosti přes 350 kilogramů a lze ho rozložit, aby v něm mohly přespat dvě osoby. Je možné ho zapojovat za kompaktní automobily.

SIZECHINA
DESIGN Hongkongská polytechnická univerzita, Delftská technická univerzita (Nizozemí), Anthrotech (USA); Hongkongská rada pro produktivitu, Sheridan College Institute of Technology (Kanada)
ZLATO Obyvatelé Číny a jižní Asie se od obyvatel Západu liší profilem a takové věci jako cyklistické helmy vyráběné na export mohou být pro Číňany nepohodlné a nespolehlivé. Tato digitální databáze tvarů čínských hlav a tváří umožňuje firmám tvořit návrhy přímo pro ně.

foto s. 44:
ŽÁROVKA FROG
DESIGN frog design
ZLATO Prototyp s diodou LED, který má poloviční spotřebu než zářivka, vydrží desetkrát déle a je hezčí.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc

BusinessWeek

překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít