Nejlépe se pracuje pro výrobce cigaret. Firma JTI byla znovu vyhlášena top českým zaměstnavatelem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nejlépe se pracuje pro výrobce cigaret. Firma JTI byla znovu vyhlášena top českým zaměstnavatelem

,
Nejlépe se pracuje pro výrobce cigaret. Firma JTI byla znovu vyhlášena top českým zaměstnavatelem
Zdroj: JTI
  • Společnost JTI, která vlastní například podíl značek cigaret Winston, Camel nebo Logic, podruhé v řadě získala v rámci České republiky ocenění Top Employer

  • Svým zaměstnancům poskytuje například možnost flexibilní kombinace práce z domova a kanceláře, 20 týdnů plně placené mateřské dovolené bez ohledu na pohlaví, prosazuje rovnoprávnost mužů a žen a podporuje LGTB+ komunitu

  • Tento výrobce kuřáckých potřeb se na žebříčku Global Top Employers umisťuje pravidelně v několika státech včetně Česka, Slovenska a Maďarska

Řada lidí bere práci jako nutné zlo, pomocí něhož si vydělává na živobytí. Jsou však tací, kteří si na své zaměstnání rozhodně stěžovat nemusí, ba naopak se stávají terčem závisti svých přátel, protože nad sebou mají vzácný úkaz – super vedoucího. Jako třeba lidé z JTI.

Společnost JTI je nejlepším zaměstnavatelem v České republice. Znovu. Jako vítěznou firmu mezi šestnácti nominovanými konkurenty ji podruhé v řadě ocenil Top Employers Institute. Certifikaci Top Employer, bez ohledu na své umístění v jejím pořadí, přitom v Česku získala už podesáté. V celosvětovém měřítku pak JTI také jako jedna z pouze jedenácti společností světa získala certifikaci Global Top Employers, a to už poosmé za sebou.

Šéf, který před Vánoci vyhodil pomocí Zoomu téměř tisícovku lidí, je zpět ve funkci. Už ví, jakým má být lídrem

Nabízí se otázka, čím si to výrobce klasických i elektronických cigaret zaslouží. Chlubí se třeba tím, že v roce 2020 umožnil svým zaměstnancům jako jedna z prvních firem pracovat flexibilně, aby mohli dle vlastního uvážení chránit své zdraví. Hospodářským výsledkům to rozhodně neublížilo – společnost naopak poskočila do role nejrychleji rostoucí firmy v tabákovém průmyslu.

20 týdnů ,rodičovské‘ pro všechny

Yelena Yugova, která má v rámci JTI na starost sekci People & Culture, i proto považuje hybridní systém za ‚nový normál‘. Hodlá zachovat poměr 50:50, co se týče návštěv kanceláře a práce z domova. Covidovou vlnu vnímá pozitivně v tom smyslu, že nabourala klasickou kancelářskou kulturu, jež spojovala soustředění na práci s konkrétním místem. Yugova věří, že lidé podávají lepší výkony právě tehdy, když je nasloucháno jejich konkrétním potřebám a mají svobodnou vůli se rozhodnout, kde chtějí trávit den.

„Bez skvělých zaměstnanců by naše výsledky nemohly ani zdaleka být tak dobré, jako jsou. Abychom ty nejlepší získali a udrželi si je, musí pro nás být péče o zaměstnance na prvním místě. A to opravdu ne jako slogan na zdi, ale jako řada konkrétních iniciativ, které JTI pro zaměstnance dělá,“ říká Stephane Berset, generální ředitel JTI pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

Proto společnost poskytuje svým lidem například minimálně 20 týdnů plně placené rodičovské dovolené, a to bez ohledu na pohlaví, sexuální orientaci nebo způsob, jakým se stanou rodiči. Novinka funguje od ledna 2021 a platí po celém světě. „Zejména muži se stále mohou cítit stigmatizovaní, když si chtějí vzít čas mimo svou kariéru, aby se mohli věnovat rodině. Tohle chceme změnit pro muže i pro ženy, včetně těch na manažerských pozicích. Naše pravidla podporují všechny rodiče, jejich životní volby a životní styl,“ říká Yelena Yugova. Společnost mimo to silně podporuje LGTB+ komunitu a vytváří absolutně rovné podmínky pro muže i ženy.

Firma navíc přispívá i na charitu, vzdělává farmáře ohledně udržitelného pěstování tabáku a investuje do obnovy pralesů v okolí svých plantáží. Mimo oblast svého podnikání pak na přání zaměstnanců vede Akademii pro rodiče samoživitele a spolupracuje s organizací Život 90, jež pomáhá seniorům žít aktivněji. Sami zaměstnanci se pak často věnují dobrovolnictví.

Stálice žebříčku

JTI vede z Prahy pobočky, jež se nacházejí i na sousedním Slovensku a v nedalekém Maďarsku. V tomto klastru pracuje celkem 310 lidí, přičemž firma je vyhlášena nejpřívětivějším zaměstnavatelem i v obou dvou zbylých, výše uvedených státech. Nejlepší možný výsledek ve všech třech zemích zopakovala už druhým rokem v řadě. Samotnou certifikaci pak v Maďarsku získala už podesáté, na Slovensku počtvrté.

Už tvoříme sehraný tým a meziročně jsme narostli o třetinu, hodnotí Jan Sadílek první půlrok ve vedení Aukra

„Je pro nás obrovská čest, že jsme opět získali certifikaci od Top Employers Institute. Naši lidé jsou středobodem všeho, co děláme, a proto se jim snažíme nabídnout to nejlepší možné pracovní prostředí. Je pro nás nanejvýš důležité dát našim více než 40 tisícům kolegů příležitost růst a poskytnout jim optimální podmínky a podporu k naplnění jejich potenciálu,“ uvedl Howard Parks, viceprezident společnosti JTI pro People & Culture.

Firma je veřejnosti známá jako výrobce kuřáckých potřeb – vlastní značky cigaret Winston a Camel (mimo USA). JTI patří také významná pozice na mezinárodním vapovacím trhu se značkou Logic a na trhu zahřívaného tabáku s produkty Ploom. Společnost jako taková sídlí v Ženevě a působí ve 130 zemích. V nich zaměstnává celkem 44 tisíc lidí.

Umístily se i Lidl, Kaufland či NN Životní pojišťovna

Samotnou cenu už třicet let uděluje organizace Top Employers Institute, která po celém světě certifikuje podniky poskytující excelentní podmínky pro rozvoj svých zaměstnanců a pomáhá ty nejlepší postupy rozšiřovat, aby obohatila svět práce.

Z firem působících v Česku se na žebříček dostaly také Philip Morris a Saint-Gobain s oceněním Global Top Employer, dále Novartis, MSD, Medtronic, Savencia Fromage & Dairy, NN Životní pojišťovna, Kaufland, Lidl, VCES, DHL a PPL jako Europe Top Employers a v neposlední řadě Lear, Zentiva a Unibail-Rodamco-Westfield jako výborní zaměstnavatelé v rámci státu.

JTI jakožto vítěz získal ve všech kategoriích hodnocení přes 96 procent. Plného počtu bodů firma dosáhla v kategorii Směřování, kde se hodnotí byznys strategie, strategie pro zaměstnance a leadership. Sto procent výrobce cigaret získal také v oblasti Formování, která pokrývá pracovní prostředí, digitální HR, organizaci a změnu.

Nejlepší zaměstnavatelé v ČR
#1 JTI Czech Republic
#2 PMI Czech Republic
#3 MSD Czech Republic s.r.o.
Další top zaměstnavatelé v ČR seřazení dle abecedního pořadí
Bouygues Construction
DHL eCommerce Solutions Czech Republic
DHL Supply Chain Czech Republic
Fortuna Entertainment Group Czech Republic
Kaufland Czech Republic
Lear Corporation Czech Republic
Lidl Czech Republic
Medtronic Czech
NN Group Czech Republic
Novartis Czech
ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.
  Saint-Gobain Czech Republic
Savencia Czech
Unibail-Rodamco-Westfield Czech Republic
Zentiva Czech Republic

Zdroj: Top Employers Institute