Nejhorší rána pro ekonomiku od velké krize. MMF odhaduje dopady koronaviru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejhorší rána pro ekonomiku od velké krize. MMF odhaduje dopady koronaviru

čtk,
Nejhorší rána pro ekonomiku od velké krize. MMF odhaduje dopady koronaviru
Zdroj: Tayfun Coskun / Anadolu Agency, Profimedia

Koronavirus zasadí podle výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristaliny Georgievové globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. V posledním roce by se ekonomika mohla oživit jenom částečně, dodala.

Georgievová upozornila, že vlády už sice přišly s rozpočtovými opatřeními na podporu ekonomiky za zhruba osm bilionů dolarů (zhruba 200 bilionů Kč), pravděpodobně však budou muset uskutečnit ještě další kroky. Krize podle ní zasáhne zejména rozvíjející se země, které budou potřebovat zahraniční pomoc v řádu stovek miliard dolarů.

V případě, že pandemie způsobená koronavirem v druhé polovině letošního roku ustoupí, očekává MMF příští rok jen částečné hospodářské oživení. Situace se však může i zhoršit, varovala Georgievová. Podrobný hospodářský výhled zveřejní MMF příští týden v úterý.

Šéfka MMF vyzvala k pokračování snahy o zastavení šíření koronaviru a k podpoře systémů péče o zdraví. Zároveň se vyslovila proti regulaci vývozu, která by mohla zpomalit tok lékařských potřeb a potravin.

Bojíte se, že kvůli koronaviru přijdete o práci?

„Kroky, které teď podnikneme, určí rychlost a sílu zotavení,“ upozornila Georgievová. Za klíčové označila poskytnutí včasné a dostatečné pomoci lidem a podnikům zasaženým důsledky koronaviru.

Nejhorší rána pro ekonomiku od velké krize. MMF odhaduje dopady koronaviru
3 (60%) 8 hlasování
Diskuze