Nejen módní, ale i perspektivní

24. května 2012, 11:38 - Vadim Fojtík
24. května 2012, 11:38

V roce 2020 bude české silnice a dálnice brázdit 135 tisíc vozů na elektřinu.

Svět postupně zaplavuje nová módní vlna: elektromobily. Automobilky se předhánějí, která z nich uvede na trh nejlepší vůz poháněný elektřinou, energetické společnosti zase v tom, která z nich postaví nejvíce dobíjecích stanic. Jednou z firem, které v elektromobilitě chtějí sehrát klíčovou úlohu, a to i celosvětově, je energetická skupina RWE. Ta v tuzemsku přednedávnem odstartovala ambiciózní projekt e-Mobility, zaměřený především na rozšiřování elektromobilů a infrastruktury nezbytné k jejich provozu. V této souvislosti stojí za zmínku, že RWE v Německu již provozuje takřka 600 dobíjecích stanic ve více než sto městech, v osmnácti evropských městech pak celkem přes osm set. Zákazníky koncernu jsou především města a obce, distributoři energií a provozovatelé vozových parků. Německá RWE pak zaměstnává 60 lidí, kteří se nezabývají ničím jiným než rozvojem již zmíněného konceptu e-Mobility.

Český projekt

Pro Česko RWE rozplánovala svůj projekt do tří fází. Ta první potrvá zhruba do roku 2015. Za tu dobu si chce firma zmapovat poptávku po elektromobilech mezi velkými zákazníky a městy. V dalších fázích se počítá s postupným rozvojem infrastruktury pro elektromobily a jejich masivním rozvojem. „Účastníme se projektu Praha elektromobilní a pro účely testování jsme pořídili první dva elektromobily Citröen C-Zero. Ve druhé polovině roku otevřeme u sídla RWE Transgas první veřejnou dobíjecí stanici RWE v Praze,“ upřesňuje předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann. O tom, zda mají elektromobily před sebou skutečně tak skvělou budoucnost, se vedou mezi odborníky vášnivé diskuse. Část z nich považuje vozidla poháněná elektřinou za módní vlnu, která za pár let vyšumí. Jiní naopak tvrdí, že brzo vytlačí z evropských, potažmo světových silnic vozidla s klasickými spalovacími motory. Dle studií společnosti RWE bude jezdit po evropských metropolích v roce 2015 tři sta tisíc elektromobilů a jejich počet bude v dalších letech dynamicky narůstat. „V roce 2020 by mělo na území České republiky jezdit 135 tisíc elektromobilů. V té době by již měla být vybudovaná infrastruktura, elektromobily budou běžnou součástí firemních vozových parků a poroste klientela z řad domácností,“ odhadl Herrmann.

Malé baterky

Větší rozvoj elektromobility je podmíněn několika faktory. Kromě jiného jejich politickou podporou, technologickým rozvojem a ochotou energetických firem investovat do rozvoje infrastruktury, tedy především dobíjecích stanic. Naopak většímu rozvoji zatím brání především vysoká cena akumulátorů a naopak jejich malá kapacita, tedy malá dojezdová vzdálenost elektromobilů. Další překážkou je i doposud nesjednocený standard dobíjecích stanic. S výjimkou samosprávy v několika městech, kromě jiného Prahy, zatím politici rozvoj elektromobility v tuzemsku nikterak nepodporují. „Samozřejmě bude velmi důležitá podpora státu, a to jak na centrální úrovni, tak i samosprávy. Samo o sobě to však stačit nebude. Půjde o souběh hned několika činitelů,“ tvrdí v této souvislosti senior manager společnosti RWE Transgas Pavel Tomíček. A které činitele to jsou? „Kromě vlády jsou to výrobci automobilů, energetické společnosti, výrobci baterií, výzkumné a vědecké instituce a pak samotný zákazník, který musí tuto novinku akceptovat,“ je přesvědčen Tomíček. Na otázku, jak velký je potenciál elektromobilů v České republice, odpovídá: „To je těžká otázka, na kterou asi dnes nikdo nezná odpověď. Myslím, že potenciál tu určitě je, pravděpodobně nebude tak velký jako v desetimilionových aglomeracích typu Londýna či Paříže. Určitě ale má šanci se stát, minimálně v první fázi rozvoje, součástí či doplněním tradičních způsobů osobní a veřejné dopravy.“ K nejpokročilejším evropským městům ve výstavbě infrastruktury pro elektromobily patří nizozemský Amsterdam. Vedení města rozhodlo o budování celoplošné infrastruktury dobíjecích stanic. Na projektu se bude podílet tamní distributor energií, společnost Essent právě ze skupiny RWE. Firma od Amsterdamu získala zakázku na instalaci minimálně 125 dobíjecích stojanů. Jejich počet se ale může zvýšit až na 750. První stojany Essent zprovozní do poloviny letošního roku. Nizozemská metropole počítá s tím, že do roku 2015 bude její ulice brázdit deset tisíc elektromobilů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít