Nejdůležitější události roku 2004 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejdůležitější události roku 2004

, Petr Kučera,
Nejdůležitější události roku 2004
Zdroj: Euro.cz

Přinášíme výběr nejdůležitějších událostí roku 2004. Důraz jsme kladli zejména na zprávy z ekonomiky, týkající se České republiky.

leden 2004

1. ledna:

*Minimální mzda v tuzemsku vzrostla z 6200 na 6700 korun.

4. ledna:

*V Gruzii se uskutečnily předčasné prezidentské volby, zvítězil opoziční předák Michail Saakašvili.

5. ledna:

*USA začaly fotografovat návštěvníky a snímat jim otisky prstů v rámci nového systému kontrol na letištích a přístavech.

6. ledna:

*Mráz působil potíže v celém Česku. Teploty klesly až pod 20 °C, v Horské Kvildě na minus 27 stupňů.

7. ledna:

*Vláda zahájila privatizaci Českého Telecomu. V červnu pak získalo kontrakt na poradce při prodeji 51 procent akcií konsorcium Credit Suisse First Boston a České spořitelny. V říjnu mezirezortní komise doporučila prodej přes kapitálové trhy. V prosinci 2004 pak vláda rozhodla, že nabídne Telecom nejdřív investorovi, v případě nízkých nabídek prodá akcie na kapitálových trzích.

*USA zahájily první vlnu nabídkového řízení na stavební kontrakty v Iráku za pět miliard dolarů z celkového programu v sumě 18,6 miliardy dolarů.

8. ledna:

*Své působení v Česku skončila síť obchodů s elektronikou Electrocity.

12. ledna:

*N ejvětší světová personální agentura Adecco oznámila, že našla chybu v účetnictví, což později vedlo k pádu cen akcií firmy, k odstoupení jejího vedení a několika žalobám.

13. ledna:

*Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila smrt prvních tří lidí ve Vietnamu na ptačí chřipku. Kvůli nemoci zemřelo poté více než 30 lidí a nákaza si vyžádala vybití desítek milionů kusů drůbeže. Vyvolala také restrikce v obchodu s drůbeží a dočasný pokles příjmů z cestovního ruchu.

14. ledna:

*Čeští poslanci schválili novelu zemědělského zákona. Podle ní budou muset lidé, kteří po vstupu Česka do Evropské unie budou chtít podnikat v zemědělství, prokázat odbornost a bezúhonnost. Prezident Václav Klaus novelu vetoval, sněmovna jeho veto v únoru přehlasovala.

*Vláda České republiky schválila zákon o dluhopisovém programu, který umožní vydat dluhopisy na krytí schodku rozpočtu. Stát si chce půjčit 103,6 miliardy korun. Sněmovna návrh schválila v březnu.

*Vláda také rozhodla převést menšinový podíl ve výrobci výbušnin Explosia v držení společnosti Aliachem na Českou konsolidační agenturu. V březnu rozhodla, že na ČKA převede ivětšinový podíl společnosti Explosia v držení Strojíren Tatra Praha.

*Kabinet schválil postupný zánik České konsolidační agentury a dceřiných společností. ČKA by měla zaniknout v roce 2007.

15. ledna:

*V jedné z největších bankovních fúzí se J. P. Morgan Chase dohodla na koupi chicagské Bank One za 58 miliard dolarů.

23. ledna:

*Potvrdil se devátý případ takzvané nemoci šílených krav (BSE) v Česku. Do prosince 2004 se počet případů BSE zvýšil na patnáct.

*Český statistický úřad oznámil, že zahraniční obchod za rok 2003 skončil se schodkem 71,2 miliardy korun.

27. ledna:

*Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL zvýšil svůj podíl v rafinerii Slovnaft ze 70,02 procenta na 98,41 procenta.

*Naplno vypukla epidemie nového viru MyDoom. Během několika dnů se objevil ve více než 50 milionech kopií a během roku se objevily další verze tohoto viru.

28. ledna:

*Státní společnost Česká finanční oznámila, že spolu s Fondem národního majetku prodají svůj podíl ve Spolchemii – Česká finanční 53,7 procenta a FNM 12 procent akcií. V dubnu Česká finanční prodej zrušila, v září FNM prodal svůj podíl společnosti Arca Capital Bohemia.

*Česká měna prolomila hranici 33 korun za euro (33,20 Kč/EUR). V dalších dnech dále klesala.

*Soudce Brian Hutton v souvislosti saférou kolem smrti zbrojního experta Davida Kellyho kritizoval ve své zprávě britské ministerstvo obrany a společnost BBC, naopak očistil premiéra Tonyho Blaira. Prohlásil, že Kelly spáchal sebevraždu. Na kritiku BBC tentýž den reagoval odstoupením předseda rady guvernérů BBC Gavyn Davies, následoval jej generální ředitel stanice Greg Dyke.

30. ledna:

*Předseda představenstva OKD a spolumajitel koncernu Karbon Invest Viktor Koláček se vzdal funkce ve vedení OKD.

únor 2004

3. února:

*Úřad pro ochranu hospodářské soutěže oznámil, že dal Českému Telecomu za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 81,7 milionu korun. Do té doby nejvyšší pravomocná sankce v historii úřadu.

*Firmy Jukos a Sibněfť se definitivně dohodly na zrušení fúze, na které se původně domluvily během roku 2003.

*Mezinárodní měnový fond zvýšil odhad letošního celosvětového růstu na 4,5 procenta z původně očekávaných 4,1 procenta.

*N ejvětší světová automobilka General Motors začala stahovat zhruba 1,8 milionu vozů, aby opravila elektrickou závadu.

4. února:

*Oficiálním kandidátem České republiky na funkci evropského komisaře schválila vláda Miloše Kužvarta (ČSSD) i přes námitky menších stran koalice. Proti Kužvartovi byly i opoziční strany.

6. února:

*P ražský soud poslal do konkurzu IP banku, která je nástupnickou organizací zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.

7. února:

*Zástupci eurozóny (EMU) a USA se dohodli na stabilizaci kurzu eura a dolaru.

8. února:

*USA a Austrálie dospěly k dohodě o volném obchodě.

9. února:

*Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 10,8 procenta, což je rekord v historii země. Práci si hledalo 569 474 osob.

10. února:

*V e Francii byl schválen zákaz nošení náboženských symbolů ve školách. Zákon začal platit s počátkem školního roku.

*Novým ředitelem Střediska cenných papírů se stal Bedřich Janáček, doposud vedoucí úseku vnitřní správy střediska.

*Odvolán předseda představenstva Aera Vodochody Antonín Jakubše, zůstal však prezidentem firmy.

11. února:

*Evropská komise s podmínkami povolila letecké společnosti Air France koupit nizozemské aerolinie KLM.

*Několik desítek Romů vyrabovalo supermarket ve východoslovenské Levoči. Akce rozpoutala vlnu rabování Romů, kteří tak protestovali proti snížení sociálních dávek.

17. února:

*Americká telekomunikační společnost Cingular Wireless získala nadvládu nad menším konkurentem AT&T Wireless za 41 miliard dolarů. Vytvořil se tak největší mobilní operátor v USA.

20. února:

*Miloš Kužvart se nečekaně vzdal kandidatury na evropského komisaře. Rezignaci oznámil na klubu ČSSD, protože údajně necítil podporu vlády. V Bruselu se již představil 16. února. Při jednání klubu zkolaboval premiér Špidla, zřejmě z vyčerpání. Po vyšetření v nemocnici byl propuštěn domů.

*Česká sněmovna schválila novelu živnostenského zákona a zamítla výjimku pro stavbu jezů na Labi.

23. února:

*N ovým generálním ředitelem ČEZ byl s účinností od 1. dubna jmenován Martin Roman.

24. února:

*WTO povolila EU zavést sankční cla vůči USA za to, že jejich antidumpingový zákon neodpovídá pravidlům světového obchodu

*Ruský prezident Vladimir Putin odvolal vládu Michaila Kasjanova.

25. února:

*Vláda nominovala velvyslance při EU Pavla Teličku na funkci prvního českého evropského komisaře místo Kužvarta.

26. února:

*Koalice ve
sněmovně prosadila změny v zákoně o DPH: stanovila, že sazby budou od května pět a 19 procent, některé položky přejdou do vyšší daňové sazby. Prezident Klaus zákon vetoval, sněmovna jej v dubnu schválila znovu.

březen 2004

1. března:

*EU začala uplatňovat sankce na dovoz amerického zboží kvůli nelegální daňové podpoře USA svým vývozcům. 25. října 2004 Evropská komise oznámila, že zruší odvetné sankce s platností od 1. ledna 2005, tedy od stejného data, kdy začne platit nový americký zákon o firemních daních, který zruší daňové úlevy pro vývoz.

2. března:

*Největší jihokorejská automobilka Hyundai se rozhodla postavit nový evropský závod automobilky KIA na Slovensku. Stavět se začalo 15. října. Škoda Auto představila nový model Octavia.

3. března:

*Belgický pivovarský koncern Interbrew oznámil, že vytvoří propojením s brazilskou společností AmBev největšího výrobce piva na světě.

*Česká vláda zrušila soutěž na prodej hnědouhelných dolů. U Severočeských dolů byla privatizace zrušena, u Sokolovské uhelné vláda zahájila jednání se Sokolovskou těžební, které poté 50procentní státní podíl v SU prodala za 2,6 miliardy korun.

4. března:

*Česká republika a Rusko podepsaly dodatek mezinárodní dohody, kterým uzavřely jednání o civilní části ruského dluhu.

8. března:

*Irácká vládní rada podepsala prozatímní ústavu Iráku.

9. března:

*Jmenována nová ruská vláda Michaila Fradkova.

10. března:

*Vláda schválila energetickou koncepci ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. Návrh nevylučuje výstavbu dvou jaderných bloků s celkovým instalovaným výkonem 1200 megawattů.

11. března:

*Dosud největší teroristický útok ve Španělsku – 191 mrtvých při útoku na vlaky v Madridu. Útok provedli maročtí islámští radikálové spojovaní sAl-Káidou.

14. března:

*Vladimír Putin se stal vítězem ruských prezidentských voleb.

*Opoziční Španělská dělnická socialistická strana (PSOE) vyhrála parlamentní volby. Její předák a nový premiér José Luis Zapatero 18. dubna nařídil stažení španělských jednotek z Iráku.

17. března:

*Česká vláda schválila prodej strojírenské společnosti Královopolská firmě Královopolská Ria. V květnu rozhodnutí zrušila a v červnu prodala Královopolskou společnosti Brass.

23. března:

*Vláda rozhodla, že 46procentní podíl ve společnosti OKD prodá majoritnímu akcionáři, skupině Karbon Invest. Prodej akcií OKD Karbon Investu za 4,1 miliardy korun schválila v září.

24. března:

*Evropská komise vyměřila americké společnosti Microsoft pokutu 497,2 milionu eur (téměř 17 miliard korun). Uzavřela tak vyšetřování, které se táhlo od konce 90. let a v jehož středu bylo obvinění, že Microsoft zneužívá dominantní pozice na trhu. 30. září Microsoft požádal evropský soud o odklad sankcí.

29. března:

*NATO se rozšířilo o sedm států z východu Evropy: Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

duben 2004

1. dubna:

*Bank of America dokončila převzetí FleetBoston za 47 miliard dolarů.

7. dubna:

*Evropská komise doporučila ČR, aby věrohodně snižovala schodek veřejných financí, reformovala zdravotnický a důchodový systém a omezila rizika plynoucí z růstu pohledávek v České konsolidační agentuře.

*Vláda rozhodla, že státní podíl ve společnosti ČKD Praha Holding prodá společnosti Fite-DV ze skupiny 11 Fite.

*Konsorcium firem Toyota-PSA (TPCA) dokončilo hrubou stavbu společného automobilového závodu v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. V prosinci automobilka představila nové vozy.

*Sněmovna schválila nový zákon o zaměstnanosti a další předlohy týkající se zaměstnanosti.

*Evropská komise schválila alianci leteckých společností Air France a Alitalia. Air France alianci podmiňuje vyřešením finančních problémů italského přepravce.

11. dubna:

*V Iráku uneseni tři čeští novináři, 16. dubna byli propuštěni.

14. dubna:

*Vláda schválila jeden ze zákonů, kterými chce bojovat proti šedé ekonomice, a to o povinném značení lihu. Sněmovna zákon schválila v listopadu.

*Sněmovna schválila vládní návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu a novelu, která zvýší kapitál družstevních záložen ze současného půl milionu korun na 35 milionů korun.

*Do čela rezortu zdravotnictví byl jmenován poslanec ČSSD Jozef Kubinyi.

19. dubna:

*Guvernéři EBRD zvolili dosavadního prezidenta banky Jeana Lemierra jednomyslně i na druhé funkční období.

20. dubna:

*Americká telekomunikační společnost MCI (dříve WorldCom) oznámila, že oficiálně opustila bankrotový režim.

22. dubna:

*Německo-americký automobilový koncern DaimlerChrysler zrušil alianci s japonskou automobilkou Mitsubishi Motors.

23. dubna:

*Škoda Holding prodala tři dceřiné firmy Škoda JS, Škoda Hutě a Škoda Kovárny ruské průmyslové skupině OMZ. Jde o největší ruskou investici v Česku od roku 1989.

25. dubna:

*MMF ve své pravidelné zprávě oznámil, že možný nárůst úrokových sazeb a stoupající ceny ropy patří mezi hlavní rizika jinak příznivého výhledu pro světovou ekonomiku.

26. dubna:

*Francouzská farmaceutická společnost Sanofi-Synthélabo se dohodla s akcionáři společnosti Aventis, že firmu převezme. Hodnota transakce dosáhla 55 miliard eur.

28. dubna:

*Česká vláda schválila prodej státního podílu v petrochemické skupině Unipetrol polské společnosti PKN Orlen. Firma za holding nabídla 13,05 miliardy korun. FNM a Česká konsolidační agentura podepsaly smlouvu sPKN Orlen 4. června.

*Vláda také schválila prodej pětinového podílu ve společnosti Muzo, která je zpracovatelem transakcí platebních karet, jejímu většinovému vlastníku, americké firmě Global Payments. Schválila také koncepci přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání.

*Představenstvo Českého Telecomu odvolalo dva ze tří jednatelů dceřiné společnosti Eurotel Terrence Valeskiho a Luboše Bórika. Valeski v květnu odstoupil i z funkce generálního ředitele, nahradil ho Michal Heřman.

*Největší provozovatel kabelové sítě v USA Comcast oznámil, že stáhne nabídku na převzetí společnosti Disney.

*Automobilka Volkswagen stáhla k bezplatné kontrole přední nápravy 870 tisíc osobních vozů.

17. dubna:

*Slovenským prezidentem byl zvolen Ivan Gašparovič, ve druhém kole porazil Vladimíra Mečiara.

24. dubna:

*Kyperští Řekové odmítli v referendu sjednocení Kypru; Turkové byli pro sjednocení.

25. dubna:

*Prezidentské volby v Rakousku vyhrál sociální demokrat Heinz Fischer.

29. dubna:

*Novým prezidentem Svazu průmyslu a dopravy se stal bývalý generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl. Ve funkci vystřídal Stanislava Kázeckého.

30. dubna:

*Bylo oznámeno, že český stát prohrál spor se společností Petrcíle a musí jí zaplatit zhruba dvě miliardy korun, neboť FNM firmě neoprávněně vypověděl smlouvu, kterou se zavázal k prodeji 15 procent akcií Nové huti. V listopadu městský soud zamítl žalobu FNM, který se domáhal zrušení výsledku arbitráže.

květen 2004

1. května:

*Česká republika se stala spolu sdalšími devíti zeměmi členem Evropské unie.

*Se změnou DPH na pět a 19 procent se v tuzemsku změnily cen
y u tisíců druhů zboží – největší pohyby cen za posledních deset let.

2. května:

*Polská vláda Leszka Millera podala demisi. Nová vláda exministra Marka Belky získala důvěru až napodruhé 24. června.

3. května:

*Objevil se nový počítačový virus Sasser, který zasáhl miliony počítačů po celém světě. Jeho autor, německý student, byl o několik dní později dopaden.

5. května:

*N ovým výkonným ředitelem MMF se stal bývalý španělský ministr Rodrigo Rato.

*N ejvětší česká loterijní společnost Sazka vydala desetileté dluhopisy v hodnotě 175 milionů eur (5,6 miliardy korun).

11. května:

*Americký prezident George Bush uvalil ekonomické sankce na Sýrii kvůli tomu, že údajně podporuje terorismus a že nebrání povstalcům ve vstupu do Iráku.

12. května:

*Vláda schválila takzvaný konvergenční program postupného snižování schodků veřejných rozpočtů a konsolidace fiskální politiky do roku 2007 a národní program snižování emisí. Schodek by měl v roce 2008 klesnout pod tři procenta hrubého domácího produktu.

*Německý Siemens oznámil, že koupí od francouzské Veolie vodárenskou divizi US Filter za 993 milionů dolarů.

18. května:

*Organizace OSN pro výživu a zemědělství se vyslovila ve prospěch dalšího rozvoje geneticky modifikovaných organismů v zemědělství.

19. května:

*Česká vláda uložila odpovědným ministerstvům, aby odňala licenci na vývoz radarů Věra do Číny, neboť vývoz zbrojního zařízení do Číny není podle vlády v zahraničněpolitickém zájmu ČR.

*Vláda vybrala za budoucího šéfa Komise pro cenné papíry Pavla Hollmanna.

*Evropská komise povolila dovoz konzervované geneticky modifikované kukuřice BT-11 a ukončila tak šestiletý zákaz prodeje nových geneticky upravených plodin na jednotném vnitřním trhu.

21. května:

*Rusko po šesti letech jednání podepsalo obchodní dohodu s EU, která je opěrným bodem Ruska pro jednání o vstupu do WTO.

23. května:

*Německým prezidentem zvolen Horst Köhler, kandidát opozičních křesťanských demokratů (CDU).

červen 2004

1. června:

*Tuzemský Úřad na ochranu hospodářské soutěže dal šesti distributorům pohonných hmot celkovou pokutu 313 milionů korun. Firmy Agip, ConocoPhillips, Aral, O

* NV, Shell a Benzina úřad trestá za kartelové dohody o cenách. ÚOHS potvrdil březnové rozhodnutí, proti němuž podaly firmy rozklad.

*Jednorázová dávka 2000 korun na každé dítě s nárokem na příspěvek a 1000 korun pro důchodce měly zmírnit dopad zdražení v Česku po změnách DPH.

3. června:

*OPEC oznámil, že zvýší s okamžitou platností těžební kvóty o dva miliony barelů denně z 23,5 na 25,5 milionu barelů. Další zvýšení následovalo vsrpnu, kdy se limit k těžbě zvýšil o půl milionu na 26 milionů barelů.

7. června:

*Rada guvernérů Evropské investiční banky jmenovala Ivana Pilipa viceprezidentem tohoto finančního ústavu EU.

10.-13. června:

*Historicky prvních voleb do Evropského parlamentu se v České republice zúčastnilo 28,32 procenta voličů. Zvítězila ODS – získala devět mandátů, druhá KSČM šest mandátů, tři mandáty dostala SNK-ED a po dvou mandátech získaly KDU-ČSL, ČSSD a N ezávislí. Celkově v Evropě vyhrála pravicová frakce Evropská lidová strana/Evropští demokraté.

11. června:

*Šéf České pošty Jan Přibyl rezignoval na funkci generálního ředitele. N ovým ředitelem se stal Karel Kratina.

14. června:

*Česká republika vydala svou první emisi eurobondu, a to ve zvýšeném objemu 1,5 miliardy eur proti plánované miliardě eur.

15. června:

*Takzvaný Den daňové svobody se uskutečnil o čtyři dny později než loni.

16. června:

*Vláda schválila návrh zákona o dani z příjmu, který mimo jiné zavádí společné zdanění manželů. Sněmovna zákon schválila v listopadu.

17.-18. června:

*Summit Evropské unie v Bruselu přijal evropskou ústavu.

19. června:

*Alan Greenspan zasedl na páté období do čela Fedu.

23. června:

*P odle sněmovní vyšetřovací komise vyplynulo, že kabinet expremiéra Miloše Zemana uzavřel ohledně stavby dálnice D47 pro stát nevýhodnou smlouvu. Korupční jednání komise neprokázala.

24. června:

*ČNB od roku 2001 poprvé zvýšila úrokové sazby, a to o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazbu zvedla na 2,25 procenta.

*Evropská komise souhlasila s českým plánem stlačit rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2008. Označila ho však zároveň za opatrný a málo ambiciózní.

25. června:

*Otevřen další úsek pražského metra ze stanice Nádraží Holešovice do Ládví. Nový úsek je dlouhý téměř čtyři kilometry.

26. června:

*Vladimír Špidla se rozhodl rezignovat na funkci premiéra i předsedy ČSSD.

26.-27. června:

*Novým předsedou Unie svobody-DEU se na sjezdu v Hradci Králové stal ministr pro místní rozvoj Pavel Němec.

27. června:

*Estonsko, Litva a Slovinsko se staly prvními zeměmi ze skupiny nových členů EU, které vstoupily do režimu směnných kurzů ERM-2, v němž se pohybují měny zemí, jež chtějí přijmout euro.

28. června:

*Irák se znovu stal suverénním státem, mezinárodní koalice spravující zemi od loňské války předala pravomoci irácké prozatímní vládě Ajáda Alávího a prezidentu Ghazímu Adžilu Javarovi.

30. června:

*USA zvedly úrokové sazby o čtvrt bodu a přikročily tak k prvnímu zvýšení oficiálních úrokových sazeb po čtyřech letech.

červenec 2004

1. července:

*P remiér Vladimír Špidla podal demisi. Novým premiérem se stal 26. července úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Prezident Václav Klaus jmenoval novou koaliční vládu 4. srpna.

5. července:

*Evropská unie zahájila proceduru pro nadměrný rozpočtový deficit proti České republice a dalším pěti státům. Ministři financí souhlasili s tím, aby Česko stlačilo schodek pod tři procenta HDP do roku 2008.

7. července:

*Evropská komise schválila plán Francie na záchranu problémové strojírenské společnosti Alstom v hodnotě 2,5 miliardy eur.

8. července:

*Bývalý předseda a generální ředitel energetické společnosti Enron Kenneth Lay byl obviněn z 11 trestných činů.

9. července:

*Státní dluh České republiky se vyšplhal na rekordních 600 miliard korun, v přepočtu tak na každého občana připadá 60 tisíc korun.

13. července:

*Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí Rady ministrů z listopadu 2003. Podle verdiktu měly být Francii a N ěmecku prominuty vysoké rozpočtové deficity, tj. neměla začít trestní procedura podle pravidel Paktu stability a růstu.

14. července:

*EK schválila návrh radikální reformy cukerného režimu v zemích U nie. Ten počítá se snížením výkupních cen. 8. září WTO potvrdila, že pokládá režim EU na podporu vývozu cukru za neslučitelný s mezinárodními obchodními pravidly.

15. července:

*Společnost ČEZ zvítězila v soutěži na koupi skupiny tří bulharských distribučních společností. ČEZ podepsal s bulharskou vládou smlouvu 19. listopadu. Za 67 procent akcií zaplatí zhruba 8,9 miliardy korun – největší investice české firmy v zahraničí.

*Spojením Caesars a Harrah´s vznikla světová jednička v kasinech.

*Ruská centrální banka oznámila, že finanční krize v Rusku je už zažehnána.

20.
července:

*Ruské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že exekutoři prodají hlavní produkční jednotku Jukosu Juganskněftěgaz. Jukos neuspěl s odvoláním, prodej začne 19. prosince. V listopadu oznámeno, že úřady chtějí po Jukosu dalších 193 miliard rublů (zhruba 170 miliard korun) jako nedoplatek daní za rok 2002.

26. července:

*Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross se stal novým premiérem a prezident Klaus ho pověřil sestavením nové vlády. Ve 34 letech se stal nejmladším premiérem v Česku iv EU.

*Evropská komise oznámila, že britští mobilní operátoři Vodafone a O2 účtovali příliš vysoké ceny za roaming.

srpen 2004

12. srpna:

*Zástupci členských zemí WTO se v Ženevě dohodli na principech liberalizace světového obchodu.

12. srpna:

*Japonská banka Mitsubishi Tokyo Financial Group podepsala dohodu o převzetí domácího konkurenta UFJ Holdings, čímž vznikne pod názvem Mitsubishi UFJ největší banka na světě.

13. srpna:

*Zahájena primární nabídka akcií společnosti Google.

16. srpna:

*Americký prezident Bush oznámil, že během deseti let americká armáda stáhne zhruba 70 tisíc svých vojáků ze základen v Evropě a Asii.

25. srpna:

*Vláda schválila od 1. září nového šéfa Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta. Nahradil Pavla Brychtu.

26. srpna:

*ČNB zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní repo sazba tak vzrostla na 2,50 procenta.

*Otevřen nový pražský tunel Mrázovka na Smíchově.

*ÚOHS oznámil, že uložil šesti stavebním spořitelnám nejvyšší pokutu ve své historii v celkové výši téměř 500 milionů korun. Potrestal je za kartelové dohody ohledně poplatků.

30. srpna:

*Zkrachovala tuzemská cestovní kancelář tm-Travel Market.

září 2004

1.září:

*Teroristé obsadili školu v jihoruském Beslanu a drželi v ní asi 1000 rukojmí, převážně dětí. Po dvoudenním vyjednávání 3. září na školu zaútočily speciální jednotky, které školu osvobodily. Během útoku zahynulo více než 300 osob.

3. září:

*Evropská komise navrhla změny rozpočtových pravidel Paktu stability. N apříklad překračovat tříprocentní schodek bude možné i v době delšího ekonomického útlumu.

*Mezinárodní ratingová agentura Standard Poor´s snížila hodnocení dlouhodobých korunových závazků Česka o jeden stupeň na hodnotu A z dosavadního A+. Za důvod označila zhoršující se stav veřejných financí a špatné vyhlídky na to, že by vláda udělala v rozpočtové oblasti nápravu.

*Cestovní kancelář Globtour Praha ukončila činnost.

*Ministerstvo financí podepsalo smlouvu s ČEZ o koupi jejího podílu s provozovateli přenosové soustavy ČEPS za asi 7,1 miliardy korun.

7. září:

*ČEZ oznámil, že bude v roce 2005 prodávat elektřinu o 11 procent dráže.

8. září:

*Kabinet schválil návrh uhradit staré dluhopisy za 80 miliard korun vydáním nových cenných papírů.

10. září:

*Český statistický úřad oznámil, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí roku zrychlila tempo růstu na 4,1 z revidovaných 3,5 procenta v prvním čtvrtletí. Jde o nejvyšší růst od posledního čtvrtletí 2000.

13. září:

*Letecká aliance SkyTeam, jejímž členem je i česká ČSA, oznámila, že ji rozšíří nizozemská KLM a americké aerolinie Continental Airlines a N orthwest Airlines.

14. září:

*Evropská komise schválila návrh na liberalizaci evropského trhu náhradních automobilových dílů.

*Bývalá předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá se stala první vysokou úřednicí Evropské komise z nové členské země. Byla jmenována místopředsedkyní statistické kanceláře Eurostat.

*Ruský prezident Vladimir Putin podpořil vládní záměr předat státní ropnou společnost Rosněfť plynárenské skupině Gazprom.

*Německo a P olsko považují za vyřízenou otázku vzájemného odškodnění z období druhé světové války. Shodli se na tom premiéři obou zemí.

15. září:

*Vláda schválila návrh zákona o pravidlech obchodování s emisemi skleníkových plynů, které bude v EU spuštěno 1. ledna 2005. V listopadu návrh, podle kterého stát rozdá 450 zdrojům znečištění povolenky na vypouštění téměř 108 milionů tun emisí, schválila sněmovna.

*Britská hypoteční banka HBOS odstoupila z boje o další britskou banku Abbey, kterou tak získá španělský Santander.

*OPEC se kvůli vysokým cenám dohodl na formálním zvýšení těžebních kvót o milion barelů na 27 milionů barelů denně.

20. září:

*USA zrušily ekonomické sankce proti Libyi jako odměnu za to, že se vzdala programu výroby zbraní hromadného ničení. Zrušeny i sankce na dovoz libyjských ropných produktů do USA.

*Ve Washingtonu začal soudní proces proti výrobcům cigaret, od kterých chce americká vláda vysoudit asi 280 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu korun) za to, že odvětví od 50. let záměrně klamalo veřejnost ohledně škodlivosti kouření.

21. září:

*Česká vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 2005 se schodkem 83,6 miliardy korun. Sněmovna schválila příjmy, výdaje a schodek rozpočtu 15. října.

24. září:

*Sony podepsala konečnou dohodu o převzetí filmového studia Metro-Goldwyn-Mayer za zhruba 2,85 miliardy dolarů.

28. září:

*Cena lehké americké ropy (WTI) poprvé v historii překročila 50 dolarů za barel. Cena poté nadále rostla.

29. září:

*V největší privatizační kauze v Rusku se vláda rozhodla prodat svých 7,6 procenta akcií ropného koncernu Lukoil firmě ConocoPhillips za 1,988 miliardy dolarů (kolem 52 miliard korun).

*MMF předpověděl, že letos čeká nejsilnější růst světové ekonomiky za 30 let.

*MMF schválil svoji první půjčku pro Irák ve výši 436 milionů dolarů.

*Česká vláda schválila prodej státního 42procentního podílu ve Válcovnách plechu firmě Ispat Nová huť. Součástí je i prodej pohledávek za válcovny v nominální hodnotě 216 milionů korun.

*Ministr zemědělství Jaroslav Palas odvolal ústředního ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského. Ve funkci ho nahradí Milan Malena.

*Vláda schválila zprávu o realizaci reformy veřejných financí ministra financí Bohuslava Sobotky. Cílem je postupně snižovat tempo růstu zadlužování země.

říjen 2004

1. října:

*V tuzemsku vstoupil v účinnost nový zákon o zaměstnanosti.

*Ceny zemního plynu v České republice stouply v průměru téměř o 13 procent; domácnostem o 11 procent, velkoodběratelům o 14,6 procenta.

*Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek se stal předsedou dozorčí rady společnosti. V čele představenstva jej nahradil předseda dozorčí rady Detlef Wittig.

6. října:

*Česká vláda schválila podmínky odchodu společnosti Boeing z Aera Vodochody; Boeing přenechá státu zhruba třetinový akciový podíl v Aeru za symbolické dvě koruny.

*Společnost ČEZ neuspěla v soutěži o 66 procent akcií dominantního výrobce elektřiny na Slovensku. Slovenská vláda se rozhodla prodat Slovenské elektrárne italské společnosti Enel.

*Evropská komise doporučila členským státům, aby zahájily s Tureckem rozhovory o jeho přistoupení k Evropské unii. Zdůvodnila to pozitivním vývojem v Turecku. Zároveň navrhla několik pojistek pro případ, že by tento vývoj nepokračoval.

7. října:

*Na Táborsku byla otevřena pr
vní část dálnice D3, čtyřkilometrový úsek u obce Chotoviny.

11. října:

*Vláda schválila koncepci dozoru nad potravinářstvím do roku 2013. Vznikne úřad soustřeďující řízení a dozor nad oborem.

*Jaderné elektrárně Temelín skončil zkušební provoz, Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil přechod do plného režimu.

*Ropa Brent poprvé vystoupila na hranici 50 dolarů za barel.

13. října:

*Česká sněmovna schválila novelu zákona o správních poplatcích, která zvýší poplatky a utvoří čtyřicet nových.

*Evropská komise podala na Německo žalobu k Evropskému soudnímu dvoru za to, že v rozporu s pravidly jednotného evropského trhu zachovává ochranu automobilky Volkswagen před nežádoucím převzetím.

14. října:

*Dozorčí rada Českých aerolinií rozhodla, že společnost koupí v letech 2006 až 2008 postupně 12 letadel Airbus.

20. října:

*Česká měna prorazila hranici 25 korun za dolar. V dalších dnech dále posilovala.

21. října:

*Sněmovna schválila novelu energetického zákona, která od roku 2006 umožní liberalizaci trhu s elektřinou. Trh se zemním plynem bude otevřen od roku 2007.

28. října:

*Čína poprvé po devíti letech zvýšila úrokové sazby.

listopad 2004

2. listopadu:

*V amerických prezidentských volbách zvítězil dosavadní prezident George W. Bush, když porazil s náskokem demokratického kandidáta Johna Kerryho. Republikáni si udrželi většinu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu.

3. listopadu:

*Sněmovna umožnila vládě vydat dluhopisy za 63,3 miliardy korun na úhradu ztráty České konsolidační agentury. Dluh vznikl přebíráním špatných aktiv v letech 1991 až 2003.

4. listopadu:

*Senát zamítl poslaneckou novelu tzv. transformačního zákona, podle níž by majetkové nároky věřitelů v zemědělských družstvech mohly být vypořádány v penězích i v naturáliích. Sněmovna Senátem vrácený zákon zamítla 23. listopadu.

*Bylo oznámeno, že ÚOHS dal Českému Telecomu pokutu 23 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu.

5.-6. listopadu:

*Volby do krajských zastupitelstev skončily jasným vítězstvím ODS před KSČM a ČSSD. V prvním kole senátních voleb se ODS probojovala do finále ve 25 z 27 obvodů, přičemž plzeňský primátor Jiří Šneberger byl senátorem zvolen už v prvním kole.

10. listopadu:

*Euro překonalo poprvé od svého vzniku hranici 1,30 dolaru. V dalších dnech se dostalo na ještě vyšší úroveň a 3. prosince zdolalo další důležitou hranici 1,34 dolaru.

*Česká vláda našla ve státním rozpočtu více než 6,5 miliardy korun, které chyběly na výplatu sociálních dávek a nemocenské. Peníze půjdou z rozpočtových úspor, podle potřeby stát zkrátí také zálohy na důchody pro příští rok, které vyplácí České poště.

11. listopadu:

*V pařížské nemocnici zemřel šéf palestinské samosprávy Jásir Arafat. Do čela Organizace pro osvobození Palestiny byl zvolen dosavadní generální tajemník Mahmúd Abbás. Hnutí Fatah povede Farúk Kaddúmí.

12.-13. listopadu:

*Druhého kola českých senátních voleb se zúčastnilo jen 18,41 procenta voličů. Celkově zvítězila ODS ziskem 18 mandátů ve 27 obvodech. Bude tak mít 36 senátorů z 81. Vládní koalice o osm křesel přišla. ČSSD neobhájila ani jedno ze tří křesel a zůstane jí sedm senátorů.

15. listopadu:

*Řecká vláda i EU potvrdily, že Řecko se do eurozóny (EMU) dostalo díky statistickým podvodům předchozí socialistické vlády. Skutečné deficity rozpočtu v rozhodujících letech přesahovaly tříprocentní hranici. Disciplinární řízení začalo 1. prosince.

16. listopadu:

*Česká vláda odmítla zákaz nočního prodeje a odstartovala privatizaci většinového státního podílu ve firmě Vítkovice Steel.

17. listopadu:

*Oznámeno, že maloobchodní sítě Sears a Kmart se sloučí do americké trojky na trhu.

18. listopadu:

*Evropský parlament vyslovil důvěru nové Evropské komisi v čele sJosém Barrosem.

19. listopadu:

*Světová obchodní organizace (WTO) podle tisku rozřešila spor mezi Budějovickým Budvarem a americkým koncernem AnheuserBusch kompromisně. V předběžném nálezu k otázce zeměpisného označení původu produktů odmítla pokusy Američanů zakázat Budvaru používání značek Budvar a Bud, budějovickému pivovaru však upřela právo nárokovat si celosvětově kontrolu nad známkou Budweiser.

*Akcie na pražské burze překonaly poprvé od dubna 1994 hranici 1000 bodů. V dalších dnech hlavní index PX 50 dále rostl.

23. listopadu:

*Soud zastavil exekuci na státní společnost Čepro, která měla soukromé firmě vydat pohonné hmoty, nebo zaplatit zhruba 2,6 miliardy korun. Podle soudu Čepro pohonné hmoty vydalo již dříve.

26. listopadu:

*Česká sněmovna odmítla návrh Senátu a přijala původní verzi novely zákona o DPH, která mimo jiné ponechala ubytovací služby v nižší pětiprocentní sazbě.

29. listopadu:

*Podle údajů Energetického regulačního úřadu od ledna 2005 podraží tuzemským domácnostem elektřina v průměru o 4,3 a plyn o 1,3 procenta.

prosinec 2004

1. prosince:

*Česká vláda schválila rozdělení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) na dvě části.

*Zlato vystoupilo po celoročním lámání rekordů na nové 16leté maximum nad 455 dolarů.

2. prosince:

*ČEZ se stal vítězem soutěže na privatizaci rumunské distribuční společnosti Electrica Oltenia. Cena nebyla zveřejněna, podle analytiků za 24,62 procenta akcií ČEZ zaplatí asi 6,2 miliardy korun.

5. prosince:

*ODS si na svém kongresu znovu zvolila za předsedu Mirka Topolánka a začala se připravovat na převzetí vlády po příštích parlamentních volbách. Prvním místopředsedou byl zvolen Petr Nečas.

17. prosince:

*Americká společnost Central European Media Enterprise (CME) oznámila, že se vrací do nejsledovanější české televize Nova. Za podíl v televizi zaplatí finanční skupině PPF 642 milionu dolarů, tedy asi 14,8 miliardy korun. 

Ohodnoťte tento článek
Diskuze