Nejdřív povodně, teď sníh a zima

29. října 2009, 04:53 - Jiří Němeček
29. října 2009, 04:53

Ministerstvo pro místní rozvoj posílá peníze dalším obcím, které v červnu postihly povodně. Vysoušení promočených nemovitostí i výstavbu nových „povodňových“ domků zastavily v polovině října rapidní snížení teplot a sněhová nadílka.

Autor: ČTK

Místní teď doufají, že skutečný nástup zimy ještě počká.

Brzký příchod zimního počasí komplikuje výstavbu povodňových domů v obcích Novojičínska, které v červnu postihly ničivé povodně. Domy se staví v Jeseníku nad Odrou, Životicích u Nového Jičína a v Kuníně. V oblasti jsou příliš nízké teploty a rozbahněný terén. Podle starostů obcí ale práce nejde zastavit. Všichni věří, že se ještě oteplí a příznivé počasí nějakou dobu vydrží.

„Musím přiznat, že obavy máme. Přišlo to moc brzy. Terén je hodně rozbahněný. Těm zedníkům nezávidím,“ říká Josef Tomčák, který by se měl s rodinou zabydlet v jednom z nově postavených domů v Jeseníku nad Odrou. Celkem by mělo být ve třech obcích postaveno 34 rodinných či bytových domů, ve kterých bude 46 bytů. Jsou prioritně určeny pro rodiny, jejichž nemovitosti velká voda zcela zničila či velmi vážně poškodila. Představitelé všech tří zatopených obcí při přípravě projektu povodňových domků spolupracují. Od ministerstva pro místní rozvoj dostanou dotaci milion korun na každý domek. Pokud se stavby nestihnou zkolaudovat do Vánoc, dotace bude nižší.

Kolaudace si chtějí nadělit pod stromeček

Starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček věří, že se vše stihne. „Veškeré práce pokračují. Stavbu nemůžeme kvůli počasí zastavit. Zatím se držíme harmonogramu tak, aby se do Vánoc mohlo kolaudovat,“ tvrdí Machýček s tím, že stavební firmy se nyní musejí vyrovnat především s rozbahněným terénem.

„Budují se proto nové objízdné komunikace, po kterých se beton na základové desky vozí,“ vysvětluje. Stejného názoru je i starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík. „Problémy jsou. Teplejší počasí mohlo ještě měsíc vydržet. Věřím ale, že se znovu oteplí. Přál bych si, aby ta zima a sníh byly jen takovým postrašením,“ říká.

Nízké teploty ale neuvítali ani obyvatelé zaplavených domů, kteří počítají s opravami svých nemovitostí. „Rychlost vysychání domů je přímo úměrná vlhkosti vzduchu. Lidé, kteří už mají nainstalované topení, začali topit. Teploty ale zatím nebyly tak hluboko pod nulou, aby hrozilo praskání zdí,“ míní Machýček.

DALŠÍ INFORMACE O DOTACÍCH
Eurofon: 800 200 200 www.mmr.cz www.strukturalni-fondy.cz

Starosta Životic dodává, že většina vyplavených rodin se už ve svých domech zabydlela a jsou na zimu připraveny. „Nejdůležitější opravy už mají vyřešeny,“ tvrdí. V obci ovšem podle něj zůstalo hodně budov, kde opravy ještě nezačaly. Tam statik doporučil, aby je lidé v takovém stavu nechali přes zimu. Co s nimi dál, uvidíme na jaře,“ říká Hasalík.

Moravskoslezskému kraji přinesly povodně škodu přes 3,1 miliardy korun, ve všech postižených oblastech pak způsobily škodu za zhruba 8,57 miliardy korun.

Záplavy v červnu postupně postihly i Olomoucký, Jihočeský a Zlínský kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj.

Stát si chystá další peníze pro obce

Komise ministerstva pro místní rozvoj doporučila ke schválení dalších 65 žádostí o pomoc od obcí postižených povodněmi v celkové hodnotě přesahující 168 milionů korun. První zasedání komise se přitom uskutečnilo v polovině září. Komise tehdy doporučila ministru Rostislavu Vondruškovi ke schválení prvních 43 žádostí za 56 milionů korun. Nyní projednala celkem 67 žádostí. „Dvě žádosti byly vyřazeny z důvodu nesplnění stanovených podmínek dotačního programu,“ uvádí ředitel odboru rozvoje a strategie regionální politiky ministerstva Josef Postránecký.

Nejvíce žádostí bylo tentokrát z Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž proti první vlně posuzovala komise o 22 žádostí více. „Nárůst žádostí o téměř třetinu svědčí o tom, že kraje úspěšně dokončují administraci sčítání škod. Počet žádosti by nyní měl dále narůstat,“ říká Vondruška. Další zasedání hodnotící rezortní komise se podle odhadů ministerstva uskuteční v průběhu listopadu.

Program ministerstva na obnovu obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou má dva dotační tituly. První je určený pro obce a kraje, jejichž území bylo postiženo pohromou a byl zde vyhlášen stav nebezpečí. V něm mohou získat dotace na obnovu majetku obce až do výše sta procent a kraje až do výše poloviny celkových nákladů. Obce a kraje, na jejichž území nebyl vyhlášen stav nebezpečí, mohou v případě obcí získat dotace do výše osmdesáti, v případě krajů do výše padesáti procent celkových nákladů.

Dotacemi pomohou kraj i Evropská unie Potřebné finanční prostředky ale tečou i z jiných zdrojů. Například Moravskoslezský kraj přispěje třem postiženým obcím Novojičínska částkou přes deset milionů korun na základové desky rodinných domů. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. „Cílem akce Domy velké vody je zajistit nájemní bydlení těm lidem, kteří přišli při povodních o střechu nad hlavou,“ tvrdí hejtman Jaroslav Palas s tím, že celkem by mělo vzniknout bydlení pro 44 rodin. Další pomocí mohou být evropské dotace. Jde například o peníze, které jsou potřebné na úhradu technické infrastruktury, na výstavbu a opravy silnic k Domům velké vody. Z evropských peněz může být ale podpořena i výstavba chodníků, dešťové kanalizace nebo veřejného osvětlení, které souvisí s těmito komunikacemi. V jižních Čechách se navíc začnou obcím rozdělovat peníze z veřejné sbírky, která dosud financovala především domácnosti a malé živnostníky. „Z krajské veřejné sbírky by měly obce získat 850 tisíc korun,“ potvrzuje tajemník bezpečnostní rady kraje Stanislav Mrvka. Hejtmanství také mezi 26 obcí rozdělí 1,6 milionu korun od státu na záchranné a likvidační práce. Na ty už v prvním kole obce získaly od státu osm milionů. Peníze ze sbírky poputují do 14 zaplavených obcí, v nichž v létě nebyl vyhlášen stav nebezpečí. „Tyto obce mohou prostřednictvím dotačních titulů jednotlivých ministerstev získat pouze 80 procent nákladů. Proto chce kraj zbylou pětinu sanovat z veřejné sbírky,“ vysvětluje Mrvka. Další peníze na povodňové konto přislíbily firmy. Celkem by tak mohly obce dostat až 2,4 milionu korun. „Peníze dostávají obce tak, aby si pokryly nezbytné náklady pro zabezpečení života obcí, infrastruktury a chodu. Požadavky dávaly obce do sedmi dnů po ukončení povodní,“ připomíná Mrvka. Stát se zadluží až na 35 let

Kvůli povodním se stát navíc zadluží. Na podpis prezidenta republiky čeká zákonodárci schválený návrh na vydání státních „povodňových“ dluhopisů v objemu až sedmi miliard korun. Splatnost dluhopisů může být až 35 let. Ministr financí Eduard Janota řekl, že úroky z těchto dluhopisů budou každoročně zvyšovat výdaje rozpočtu o 325 milionů korun.

Zákon podle něj obsahuje jen úvěrový rámec pro vydání dluhopisů. Ministr také ujistil, že stát letos vydá tyto dluhopisy jen v objemu do dvou miliard korun. Získané peníze budou podle Janoty sloužit zejména k opravám silnic a dálnic, vodních toků a majetku obcí, například škol a sociálních zařízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít