Nejdražší z chudých měst

09. října 2011, 11:42 - Annalisa Agius
09. října 2011, 11:42

Luanda, hlavní město africké Angoly, je čtvrtým nejdražším městem planety. Je to velký paradox, protože většina obyvatel města i celá země je naopak velmi chudá. K místním kontrastům patří na jedné straně krása dívek i pobřeží oceánu, na straně druhé kriminalita či extrémní dopravní zácpy.

Foto: Annalisa Agius / CountryPIC.cz

V rámci humanitární mise pomoci africkým dětem jsem měla možnost navštívit Manhattan západní Afriky – hlavní město Angoly Luandu. Ne nadarmo se o tomto městě hovoří jako o městu paradoxů a velkých rozdílů.

Dobré jsou jen soukromé kliniky

Před cestou do Angoly si nezapomeňte zkontrolovat platnost pasu, která by měla trvat ještě minimálně šest měsíců. Zařiďte si cestovní pojištění a s dostatečným předstihem také očkování proti žluté zimnici a žloutence typu A a B. Zdravotní péče je v Luandě na přijatelné úrovni, ale pouze na soukromých klinikách. Pečlivé dodržování základních hygienických pravidel a pití pouze balené vody je nutností. Český konzulát byl v zemi

v rámci úspor ministerstva zahraničních věcí nedávno zrušen.

V Angole, ležící v severovýchodní části afrického kontinentu, ještě před nedávnem probíhala občanská válka. Díky obrovským zásobám nerostného bohatství – hlavně ropy, diamantů a železné rudy – láká ovšem země investory z celého světa, kteří právě v Luandě otevírají pobočky svých kanceláří. Centrum města tak skutečně v lecčem připomíná newyorský Manhattan. Chybějí tady snad jen prodavači hot dogů či klasické žluté taxíky.

Hotelů světové úrovně ovšem v Luandě tolik nenajdete, a tudíž je velmi pravděpodobné, že vámi vybraný hotel bude plně obsazený. Doporučujeme tedy zarezervovat si ubytování s dostatečným předstihem.

Fotoaparát krade duši

My jsme se ubytovali v hotelu na periferii Luandy v blízkosti průmyslové zóny a námořního přístavu. Kolem dokola byly pouze hliněné chatrče s plechovou střechou. Opustit brány hotelu bez doprovodu je velkým rizikem. Nejlepším řešením je proto domluvit se s manažerem hotelu, aby zajistil řidiče, který by vás zavezl k těm nejzajímavějším místům ve městě. Záměrně říkám zavezl, protože procházet se ulicemi Luandy není pro Evropana bezpečné.

Ani focení vládních budov či osob bez předchozí domluvy v žádném případě nedoporučujeme. Jakkoliv je to pro nás zcela běžnou činností, mnoho Afričanů stále trpí pověrou, že jim pomocí fotoaparátu kradete duši. V této části Afriky lidé navíc věří, že právě „bílí“ jsou příčinou jejich chudoby. Z vlastní zkušenosti vím, že ani finanční dar není dostatečným lákadlem, které by tento názor změnilo.

Luanda

Luanda je hlavním a zároveň také největším městem Angoly. Nachází se v západní části afrického kontinentu na pobřeží Atlantického oceánu. Ve městě žije přes čtyři miliony obyvatel a tento počet se neustále zvyšuje. Oficiálním a nejpoužívanějším jazykem je portugalština – Angola bývala totiž portugalskou kolonií. Portugalský vliv je vidět také na architektuře zdejších budov připomínajících koloniální dobu. Město bylo během dlouhé občanské války útočištěm obyvatel z celé země, protože zde našli relativní bezpečí. Dnes v metropoli bují pouliční kriminalita a vycházet z domu po setmění je velkým hazardem. I přes tato negativa je však Luanda místem, které stojí za pozornost. Zvláště pokud jste dobrodružné povahy, neměli byste si její návštěvu nechat ujít. Další zajímavé informace najdete na cestovatelském webu www.countrypic.cz.

Jak se tam dostanete

Z Prahy nevede do Luandy žádný přímý letecký spoj. Angola už ale dávno není izolovanou zemí a z Evropy tam létá několik společností. Můžete proto využít například služeb dopravců Brussels Airlines či British Airways přepravujících své klienty do různých afrických zemí.

Kde se můžete ubytovat

Ubytování v Luandě určitě nehledejte až na místě. Může se totiž stát, že všechny hotely budou plně obsazeny. Díky vysoké kriminalitě se spaní v ubytovnách nedoporučuje.

Hotel za 500 dolarů

K turisticky nejzajímavějším místům Luandy patří určitě promenáda podél pobřeží, prezidentský palác nebo diplomatická čtvrť nacházející se v horní části města na kopci s krásným výhledem na oceán. Většina obchodů v centru Luandy je pro běžné Angolany nedostupná, protože ceny potravin či spotřební elektroniky se pohybují v závratných výšinách, a to i pro cestovatele z vyspělých zemí. Na internetu můžete najít dokonce informaci, že Luanda je čtvrtým nejdražším městem světa. Důkazem je i cena ubytování, která může činit až 500 amerických dolarů za osobu a noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu.

Je to velký paradox, protože běžní Angolané si o drahém životním stylu mohou nechat jen zdát. Kvalita zdejších silnic snese přísnější měřítka pouze v samém centru Luandy. Jakmile opustíte obchodní zónu, je lepší využít služeb místních taxikářů. Kromě velkých děr a chybějících částí silnice zde panuje tak silný provoz, že dopravní špička v thajském Bangkoku je proti tomu selanka.

Angolská krása vítězí

Většina obyvatel využívá k nákupu pouliční prodejce, u kterých se dá koupit opravdu cokoliv a za velmi příznivé ceny. I v Angole je národním sportem číslo jedna fotbal a lidé mohou díky němu alespoň na chvíli zapomenout na problémy každodenního života. Co vás určitě během návštěvy Angoly upoutá, je krása místních žen. Tu mimo jiné ocenili také porotci letošní soutěže Miss Universe, ze které si právě angolská dívka Leila Lopes odnesla první cenu.

Dalším specifikem je svérázná pracovní morálka místních obyvatel. Manažer našeho hotelu nám vyprávěl, že musí najímat dvakrát tolik zaměstnanců, než by bylo potřeba – zejména proto, že jejich dochvilnost není zrovna ideální. Prý už se několikrát stalo, že mu na směnu přišlo jen pár zaměstnanců. Zbylí nedorazili ať už kvůli tomu, že se nedostali do práce, nebo že byli „nemocní“. Obstarat si v Angole falešnou lékařskou zprávu s originálním razítkem doktora není velkým problémem. Podnikání v zemích rozvojového světa má prostě svá specifika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít