Nejčastější způsoby odposlechu

09. června 2003, 00:00 - (paš)
09. června 2003, 00:00

DiktafonStandardní odposlech má mnoho podob. Jedna za základních je umístěný diktafon na ukrytém místě. Pokud má citlivý mikrofon, tak kvalita nahrávání je na vysoké úrovni i na vzdálenost několika metrů.Pevná síťJedná se o prostředek s miniaturním transformátorem pro snížení napětí.

Diktafon

Standardní odposlech má mnoho podob. Jedna za základních je umístěný diktafon na ukrytém místě. Pokud má citlivý mikrofon, tak kvalita nahrávání je na vysoké úrovni i na vzdálenost několika metrů.

Pevná síť

Jedná se o prostředek s miniaturním transformátorem pro snížení napětí. Informace je šířena rádiovou cestou. Prostředek moduluje informaci na frekvenci elektrické sítě 50 Hz. Možnost příjmu je až do vzdálenosti 300 m na stejné fázi. Vysílač pracuje díky napájení ze sítě nepřetržitě a nelze jej odhalit standardními obrannětechnickými prostředky.

Instalace v telefonním přístroji

Odposlechy zajišťuje radiovysílač pracující po vyzvednutí telefonního sluchátka, vysílající informaci do vzdálenosti 50 m. Instalace je provedena výměnou předem připraveného telefonu za telefon původní.

Instalace kamery v osvětlení

Ve světle, nejlépe ve stropním lustru, je instalována kamera s mikrofonem. Kamera s pinhole objektivem a rozlišením 380 TV řádků pokryje prakticky celou místnost i přes otvor 1,5 mm v průměru. Informace je přenášena po kabelu do vedlejší místnosti, kde může být nahrávána na video s pomalou nahrávací rychlostí. Napájení je přivedeno také z vedlejší místnosti.

Skryté kamery

Na internetu nabízejí některé firmy například velmi kvalitní nahrávací systém 4 skrytých kamer, které jsou aktivovány pohybem. Je doplněný nahráváním zvuků z dvou prostorových mikrofonů a má ukládání informací na normální video. Systém vyjde na pár desítek tisíc korun a uživatel má tímto bezpečnostním systémem vyřešen video-audio monitoring zvolených prostor, přičemž každý záznam má doplňující údaj o datu a času, kdy jej kamera pořídila a záznam je označen číslem kamery. Pro náročnějšího uživatele firmy dodávají například systémy pro 2 až 16 kamer, jejichž záznam je ukládán do počítače. Záznamy jsou ukládány pro každou z aktivních kamer na disk PC s označením data a času, kdy byl záznam pořízen. Kamery jsou aktivovány pohybem, případně nahrávají non-stop. Tyto záznamy lze v případě potřeby snadno vyhledat a přehrát, případně zálohovat, kopírovat, ukládat. Kamery mohou být barevné i černobílé, vysoce citlivé, nahrávající i ve tmě, aktivované pohybem, skryté nebo kompaktní a viditelné, například i vodotěsné až do desetimetrové hloubky. Záznamy v PC jsou chráněny před neoprávněnou osobou heslem, kamery a PC jsou zálohovány proti výpadkům napájecího proudu tak, aby nedošlo k narušení systému při odpojení jističe apod. Systém nevyžaduje žádné ovládání a nahrává nepřetržitě, přičemž nejstarší záznamy jsou přehrávány nejnovějšími v tzv. „smyčce“ a větší paměť PC umožňuje například zachovat záznamy před jejich novým přehrátím až po dobu několika měsíců. Navíc lze libovolnou kameru souběžně nahrávat i na videorekordér, včetně zvuku ze skrytého mikrofonu a záznam z kamery sledovat live na monitoru PC nebo na paralelně připojeném televizoru.

Odposlech pomocí mobilu

Odposlouchávat se dá přes speciálně upravený GSM telefon, který je na pohled nefunkční. V praxi vypadá následovně. Odposlech zvoleného prostoru na libovolnou vzdálenost (i tisíce km) pomocí speciálně upraveného GSM telefonního přístroje (mobilního telefonu, který vypadá jako standardní přístroj), kdy oprávněná osoba - klient - zavolá odkudkoliv na tento „prostorový odposlech“ a platí pouze provolané minuty příslušného operátora. Vždyť je tak jednoduché tento mobil zanechat v zájmovém prostoru. Klient poslouchá, aniž okolí tuší, že je tímto zdánlivě vypnutým mobilem monitorováno. Tento odposlechový mobil je dodáván specializovanými firmami ve dvojím provedení, buď jako funkční, umožňující jeho užívání jako běžného telefonu, odposlech se aktivuje speciální funkcí, nebo je dodáván jako mobil „nefunkční“, tedy nelze z něj volat, ale lze odkudkoliv na něj zavolat a poslouchat zvuky z jeho okolí.

Další možnosti

Rádiomikrofon umístěný v elektrické síti v zásuvce nebo na pevné telefonní lince. Laserový odposlech má dosah až několika stovek metrů a funguje i přes zavřené okno.

Statistika

Podle odhadů firmy Probin působí v současné době aktivně na trhu ČR celkem 89 firem obchodujících s útočnými prostředky (štěnicemi) a dalších 3665 koncesovaných detektivních kanceláří, které tyto prostředky využívají za účelem získání informací pro klienta.

Některé firmy zabývající se odposlechem:

Probin, s. r. o.

SafeCom, s. r. o.

Copservis, s. r. o.

Comeflex Consulting, s. r. o

Trading & Consulting, s. r. o.

Pramen: internet

Jak odposlouchávat cizí mobil

Jako v podstatě i nejlevnější varianta odposlechu mobilního telefonu se podle některých odborníků nabízí jednoduchá instalace „štěnice“. Za předpokladu, že je možnost dostat se k mobilnímu telefonu osoby, která má být odposlouchávána, není nic jednoduššího než na mikrofon a reproduktor napojit pár drátků, ty připojit k dalšímu vysílači s jinou frekvencí, než používá mobilní telefon a celé toto zařízení připojit na akumulátor mobilního telefonu. Pak už se jen stačí vyskytovat v blízkosti zájmové osoby a poslouchat, co je slyšet v mikrofonu a reproduktoru jejího telefonu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít