Nejasné zprávy o exekučních dražbách

07. prosince 2009, 05:22 - Petra Sýkorová
07. prosince 2009, 05:22

Letos na podzim vznikly dvě evidence – dražební portál a dražební sekce Centrální evidence exekucí. Jejich cílem je skoncovat s tajnými dražbami.

Autor: Artklee

Od listopadu najdeme v exekučním řádu povinnost zveřejňovat dražební vyhlášky a oznámení dražebního roku (tedy termínu konání dražby). Tyto informace by měly být k na­lezení v centrální evidenci exekucí. Jedná se o veřejný seznam vedený Exekutorskou komorou České re­publiky. Přístupný je, podobně jako obchodní rejstřík, na internetu. (Najdeme jej na adrese www.ceecr.cz.)

Dva seznamy exekučních dražeb

Informace o dražebních vyhláškách a dražebním roku – tedy o tom, kdy a kde se bude konat dražba a co se bude dražit – by měl zájemce zjistit nahlédnutím do centrální evidence zdarma. Dlouhá léta bylo slyšet kritiky, kteří tvrdili, že mnoho exekutorů zneužívá toho, že nejsou povinni přehledným způsobem zveřejňovat údaje o jimi vedených dražbách. Absence této povinnosti umožňovala vyloučit z účasti veřejnost. Informovaným jedincům pak tento systém umožňoval nákupy za velmi příznivé ceny, jichž bylo možné dosahovat neúčastí konkurenčních dražitelů.

Viceprezident Exekutorské komory České republiky Jiří Prošek nicméně odmítá, že by se členové jeho komory k podobným praktikám ­snižovali. „Pomineme-li spekulace, které se čas od času objeví na veřejnosti a jež se snažíme i přesto prověřovat, nemáme žádné konkrétní informace o takovém zneužívání dražeb. Jako problematické ale vnímáme už to, že se uvedené pochybnosti ohledně korektnosti dražeb objevují,“ říká. Proto nechala Exekutorská komora vytvořit internetový portál, na němž by byly zveřejňovány exekuční dražby všech exekutorů. Kdokoliv tam může zjistit konání dražby. Portál, o němž je řeč, má adresu www.portaldrazeb.cz. ­Zprovozněn byl dokonce už začátkem října. Tedy téměř měsíc před tím, než byla povinnost zveřejňovat údaje o konaných dražbách stanovena zákonem.

Jeden za osmnáct… „Od portálu si slibujeme nejen to, že konečně utne všechny spekulace o tom, že dražby soudních exekutorů neprobíhají vždy transparentně, ale především to, že bude obrovským přínosem pro dlužníky i věřitele,“ řekl při zahájení jeho provozu člen prezidia Exekutorské komory David Koncz. Spuštění Portálu dražeb je podle něj přínosem pro všechny dlužníky, věřitele, zájemce o dražby, ale i pro exekutory. Existence portálu totiž dovoluje získat za předmět dražby maximální částku. Vyšší počet dražitelů, tedy vyšší konkurence, totiž může znamenat prodej věci za vyšší cenu – a ta zvyšuje pravděpodobnost uspokojení všech věřitelů a vypořádání všech závazků dlužníka. Zájemci mohou na portálu vyhledávat dražené předměty například podle termínu dražby, druhu věci, ceny a nemovitosti, třeba i podle regionu, ve kterém se má dražba uskutečnit. V první fázi fungování portálu zde bylo možné najít jen informace o dražených nemovitostech. Od listopadu však přibyla i evidence dražeb movitých věcí. Zájemci zde tak najdou i informace například o dražbách automobilů, spotřební elektroniky a podobně. Až do konce října bylo zveřejňování údajů o dražbách způsobem umožňujícím dálkový přístup možné hodnotit jako vstřícný krok exekutorů. V listopadu se zveřejňování těchto údajů na internetu stalo díky novele exekučního řádu nutností. „Exekutor měl povinnost zveřejňovat dražební vyhlášku již před novelou číslo 286/2009 Sbírky. Musel ji vyvěsit na své úřední desce a na desce soudu. Neměl však povinnost vyhlášku zveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup. Vzhledem k tomu, že úřední desky exekutora a soudu jsou přístupny daleko menšímu okruhu třetích osob, lze konstatovat, že dražby bylo možné zčásti manipulovat,“ připouští tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Účelem novely exekučního řádu bylo umožnit přístup k informacím týkajícím se prováděných dražeb širšímu okruhu osob. Dražební vyhlášky a oznámení dražebního roku musí být od listopadu zveřejňovány v Centrální evidenci exekucí. Přístup k těmto informacím je přitom bezplatný. „Provádění dražeb by se tak mělo více zprůhlednit,“ konstatuje Zinke. O chystaných dražbách majetku zabaveného exekutorem se tak dnes můžeme dozvědět hned ze dvou centrálních internetových zdrojů. Jedním je dobrovolná akce Exekutorské komory – Portál dražeb. Jedná se o velmi kvalitně zpracované internetové stránky, na nichž není problém najít, co tam některý z exekutorů zadal. Vyhle­dávat na nich můžete v rámci různých kategorií či třeba podle cen. Stránky však mají jednu chybu. „Soudní exekutoři nemají zákonnou ani jinou povinnost informace o jimi vedených dražbách na Portál dražeb zapisovat. Zápis údajů o vedených dražbách na Portál dražeb je pro soudní exekutory zcela dobrovolný a nelze jej vymáhat,” dočteme se na portálu. …druhý bez dvou za dvacet**

Druhým zdrojem je Centrální evidence exekucí. V ní je třeba údaje o konaných dražbách zveřejňovat, protože to přikazuje zákon. A co hrozí těm, kteří je nebudou dodržovat? Povinnost vést centrální evidenci má Exekutorská komora. Exekutor je ale samozřejmě povinen své komoře příslušné údaje předat. „V případě, že by komora nevedla řádně evidenci exekucí, lze jí udělit pokutu až do výše 10 milionů korun. Exekutor je samozřejmě kárně odpovědný. Sankce, která mu může
být uložena, může spočívat v napomenutí, uložení pokuty nebo odvolání z exekutorského úřadu,“ vysvětluje Zinke.

Nabízí se otázka – k čemu nám jsou dvě databáze shromažďující údaje o připravovaných dražbách? Každá má své výhody i nevýhody. Na Portálu dražeb se sice dobře hledá, ale to, co hledáte, tam vůbec nemusí být. V Centrální evidenci exekucí naopak musejí být všechny dražby, které exekutoři chystají, jenže se hledají jako jehly v kupce sena. Najdeme zde totiž jen seznam nic neříkajících spisových značek exekucí a termínů jejich konání. Ke každé značce sice patří soubor ve formátu pdf obsahující dražební vyhlášku, ale než jej otevřeme, nemáme šanci zjistit, co, kde a za kolik se vlastně bude dražit. Spisových značek označujících jednotlivé exekuce je přitom v dražební sekci Centrální evidence exekucí minimálně několik ­stovek. Takže tato sekce je v určitém smyslu takový portál naruby. To, co hledáte, zde podle zákona být musí, ale najít to je téměř nemožné.

Až do letošního listopadu jsme tak kvůli neexistenci dálkově přístupného centralizovaného seznamu exekucí žili v prostředí, kde bylo možné konat utajené dražby. Od listopadu máme podobné seznamy dva. Odpověď na otázku, zda byl problém utajených dražeb vyřešen, však ani přesto není tak docela uspokojivá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít