Nejásejme předčasně

06. listopadu 2009, 16:26 - Karel Zaoral
06. listopadu 2009, 16:26

Nebezpečí dalšího propadu ještě není úplně zažehnáno

Známky oživení v Americe sílí. Po posledním zveřejnění výsledků hrubého domácího produktu však část analytiků a ekonomů nadšení mírnila. Růst ekonomiky o 3,5 procenta po čtyřech čtvrtletích propadu je sice atraktivní číslo, avšak stále to není dost. Přestože burzy reagovaly na čtvrtletní data růstem, nebezpečí dalšího propadu ještě není úplně zažehnáno.

Důležitá poptávka Předně jde o podstatu růstu. V době krize podniky omezovaly výrobu a vyprazdňovaly sklady. Dospěly až k rekordnímu minimu stavu zásob, mimochodem i v České republice. Bohužel nejsou zatím dostupná dostatečně detailní čísla, která by rozklíčovala, jak velká část růstu z oněch 3,5 procenta jde ve skutečnosti za nutnou obnovou zásob. Aby doplnění skladů skutečně mohlo být považováno za pevný důkaz oživení, musí se směrem vzhůru pohnout i poptávka. Pokud se nezmění, jde stále o spotřebovávání zdrojů přímé vládní pomoci, a nikoliv o oživení. „Kolaps poptávky, jaký jsme zaznamenali, nemá v historii země obdoby. Současný stav lze nazvat zlepšením, avšak pouze ve světle předchozích strašných čísel. Stimulační balíčky sice pomohly z nejhoršího, ale ptejme se, za jakou cenu. Otázkou za milion je totiž to, jestli spotřebitelé opravdu nahradili vládní peníze. Myslím, že ještě zdaleka ne zcela,“ říká šéf banky OCBC David Conner.

Hrátky s nezaměstnaností Ruku v ruce se spotřebitelskou poptávkou jde nezaměstnanost. Ta dosahuje ve Spojených státech extrémních výšin, a i když se zdá, že její nejprudší nárůst se zastavil, za úplně stabilizovanou ji považovat nelze. Stimulace zaměstnanosti se ukazuje být podobně těžko vyčíslitelná jako náš domácí program úlev sociálního pojištění zaměstnavatelům. „Utratilo se hodně peněz. Tam, kde je to možné, jsme se jejich efektivitu pokusili vyčíslit. Výsledkem je, že kde to šlo, peníze se spotřebovaly bez efektu na pracovní místa. Tam, kde pak nějaké příležitosti vznikly, byly hodně kontroverzní. Například v obchodě s botami v Kentucky vzniklo devět pracovních míst kvůli objednávce na pracovní boty za necelých tisíc dolarů. Kontrakt za osm tisíc dolarů v Ohiu na basketbalové vybavení pak přinesl jen tři místa,“ říká Philip Mattera, výzkumný ředitel analytické společnosti Good jobs first. Kromě toho je třeba dívat se na oficiální statistiku agregátu nezaměstnanosti (U3) jako na pouhou část celku. Podle komplexnějšího ukazatele U6, který zahrnuje i lidi, kteří si pod tlakem nezaměstnanosti našli alespoň částečný úvazek, a ty, kteří již hledání práce vzdali, je celkové číslo mnohem vyšší. Oproti necelým deseti procentům U3 jde o 17 procent populace. „Předpokládám, že toto číslo bude další čtyři roky růst a dosáhne hodnoty 22 procent,“ uvádí bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Kenneth Rogoff.

Potíže s úvěry Dáme-li dohromady rostoucí nezaměstnanost a pochybnou úspěšnost vládních stimulací, které se navíc již pomalu vyčerpávají, vychází z této rovnice problém pro věřitele. Hypoteční instituce typu Fannie Mae už reagují na extrémní množství vrácených nemovitostí tak, že se je ani nesnaží prodávat, nýbrž je pod cenou pronajímají, často původním vlastníkům. Problém je ale v tom, že totéž nejde udělat s úvěry na auta a s dluhy na kreditních kartách, které se v podobě bilionových rizik stále pohybují v pozadí a hrozí dalším kolem recese. Slábnoucí dolar je tak alespoň z makroekonomického hlediska pro USA spásou z nebe. Šéf Fedu Ben Bernanke si může v podstatě kdykoli natisknout nové peníze, aby jimi splatil část dluhů, nebo je podstrčil vládě na nějakou další nesystémovou podporu. Věřitele ve světě to nutí redukovat dolarové rezervy, což je vidět například na Číně, která rozjíždí masivní investice z dříve nedotknutelných devizových rezerv. Bernanke tak může být v klidu i ohledně inflace. Naopak pro oživení ve světě je to další rána. Zadrhává-li se Amerika, tím více likviduje slabý dolar příležitosti v Evropě.

Graf: Přichází obrat? Růst/pokles HDP USA (mezičtvrtletně v procentech) 2007 1. Q. 1,2 2007 2. Q. 3,2 2007 3. Q. 3,6 2007 4. Q. 2,1 2008 1. Q. -0,7 2008 2. Q. 1,5 2008 3. Q. -2,7 2008 4. Q. -5,4 2009 1. Q. -6,4 2009 2. Q. -0,7 2009 3. Q. 3,5 Pramen: U.S. Bureau of Economic Analysis

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít