Nějak takto, pane premiére!

27. května 2010, 15:16 - Bohumil J. Studýnka
27. května 2010, 15:16

Dvacet rad budoucímu českému předsedovi vlády

Před novou, a doufejme že i stabilní vládou, která vzejde z právě skončených voleb, stojí velký a těžký úkol. Měla by konat svoji práci tiše a neokázale, ku prospěchu České republiky a jejích občanů. Nesmí se opakovat nevládí po volbách v roce 2006, podivné mezivládí a nakonec nutnost sestavovat úřednickou vládu, která se sice osvědčila, ale tu politickou celonárodní podporu nemohla nést. Teď se píše skutečná historie; žijící generace si přičtou historickou prohru nebo výhru. Udělejte to jako „win-win“ řešení, pane budoucí český premiére.

Zde vám nabízím několik dobře míněných rad: 1. Rychle si přečíst Zákony profesora Parkinsona – kvůli banálním, leč fatálním možným chybám.
2. Prolistovat Jeden den Ivana Denisoviče od Alexandra Solženicyna – jako prevenci proti levicovému nutkání. Prolistovat bestseller Johna Grishama Společník – proti pravicovému nutkání.
3. Prolétnout pár dílů komediálních seriálů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Tam je možné se přiučit praktické a pragmatické, přesto stále ještě lidsky zásadové technice a technologii vládnutí. Česká televize nechť vyrobí rychle dobrý sestřih nedávných britských voleb a důstojných kroků britského vedení včetně vyhlášení nového vládního programu.
4. Přijmout jenom funkci řádného, neúřednického premiéra.
5. Tvrdě a detailně si nechat schválit politický mandát – od politických stran i na dekretu od prezidenta.
6. Neoficiálně i oficiálně se maximálně radit a nechat si poradit od zkušených expremiérů Václava Klause a Miloše Zemana.
7. Vybrat si ministry profesionály, lidi se skutečnou a ověřenou manažerskou praxí. Pokud možno osoby již (vlastním poctivým přičiněním) finančně zabezpečené. Experty, kteří toho znají více než vy sám, přirozené manažery, kteří umějí oponovat, prosadit svůj názor a rovněž jsou ochotni si přečíst odborné protinávrhy a souhlasit s nimi, když je to nutné.
8. Nebrat do vlády toho, kdo žil bohatý, ale přitom neplodný život jenom ve veřejných funkcích a na pozicích bez přímé odpovědnosti. 9. Nebrat příliš zájemců z řad těch, kteří se v posledních deseti letech pohybovali bez pocitu odpovědnosti pouze v dozorčích radách státních a polostátních podniků a komunálních velkopodniků. 10. Trvat na sloučení a snížení počtu ministerstev a ústředních orgánů státní správy, a to bez ohledu na počet potřebných židlí pro zasloužilé straníky. Zbytečné státní orgány likvidovat po desítkách – seznamy nadbytečných až obskurních institucí jsou dávno publikovány.
11. Zavést okamžitě funkci státních tajemníků s perspektivou definitivy a přežití čtyřletého horizontu voleb. 12. Vyvětrat ministerstva od všech přesluhujících, nezrušitelných a neschopných. 13. Nepřecenit ani nepodcenit generace X a Y. Člověk se musí v komerčních funkcích otrkat a padnout i párkrát na ústa, aby měl pak pokoru i odvahu vyvážené.
14. Ve státní správě od ministrů až po magistrátní úředníky plošně snížit příjmy a počty celkem na 80 procent dnešní úrovně. Při slučování a rušení ministerstev jít cestou neduplikování úředníků.
15. Kdo má koncentrovanější, konkrétnější agendu a přesně definovanou odpovědnost, nemarní čas vymýšlením činností pro činnosti. Stanovit hmotnou odpovědnost vedoucích úředníků (úměrně k platům) ze evidentně chybná rozhodnutí a nedbalosti. Zavést odvolatelnost poslanců z důvodu prokázané korupce.
16. Trvat na okamžitém ustanovení zvláštního orgánu k vnějším vztahům včetně měnových s podřízeností jen předsedovi vlády. Ustanovit i jiné takové útvary. Jejich členové musejí mít své nezkorumpovatelné a chráněné osobní jistoty podobně jako státní tajemníci ministrů. Ve vládě dříve náměstky ministrů musela odhlasovat vláda, žádná svévole a trafiky jako dnes – to by se mělo obnovit.
17. Vše výše zmíněné vyžaduje návaznou změnu v legislativě. Je nutné faktické změny postupů po okamžitém ustanovení ad hoc v rámci stávajícího právního řádu prohnat urychleným zákonodárným procesem. 18. Zredukovat síť trafik ministerstva zahraničí – ambasády, ambasadory, různé nabalené funkce k organizacím v zahraničí. Zahraniční funkce a úřady ponechat tam, kde je to v bezprostředním zájmu státu, a ne jednotlivců. 19. Stejně tak úsporně přistoupit k akcím typu Expo, olympiáda, mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci atd.
20. Věcná opatření musí budoucí předseda vlády čerpat především z vlastního slibovaného volebního programu, koaličních jednání a pak z aktuálního denního přísunu informací a povinností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít