Nehodláme stát v koutku

28. května 2007, 00:00 - (fil)
28. května 2007, 00:00

Předsednictví EU patří k nejprestižnějším unijním akcím vůbec. Jednotlivé státy během něj ovlivňují směřování celé Evropy, podstatný impulz zažívá i domácí podnikání. Také česká vláda hodlá svou šanci využít naplno. ČESKÉ PŘEDSEDNICTVÍ EU V první polovině roku 2009 se Česko chopí kormidla sjednocené Evropy.

Předsednictví EU patří k nejprestižnějším unijním akcím vůbec. Jednotlivé státy během něj ovlivňují směřování celé Evropy, podstatný impulz zažívá i domácí podnikání. Také česká vláda hodlá svou šanci využít naplno.

ČESKÉ PŘEDSEDNICTVÍ EU

V první polovině roku 2009 se Česko chopí kormidla sjednocené Evropy. Získá tak neocenitelnou šanci jak své vnitřní priority prosadit i na takto vysoké úrovni. „Naším mottem bude Evropa bez bariér, tedy například bez diskriminačních překážek na vnitřním trhu. To se týká zejména volného pohybu pracovních sil a služeb. Navenek se pokusíme prosadit také liberálnější obchodní politiku se třetími zeměmi,“ klade si ambiciózní cíle Jan Sochorek ze Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády.

„Například budeme mít šanci zasáhnout do projednávání legislativy upravující principy vzájemného uznávání v oblasti volného pohybu zboží. Ve stejné době by také měly jednotlivé státy začít plnit dohodu o snižování administrativní zátěže pro firmy,“ dodává.

Předsednictví totiž rozhodně není pouze formální záležitost bez reálného vlivu. Češi budou šest měsíců řídit širokou paletu unijních orgánů, předsednického kladívka se chopíme i na rozhodujících schůzkách odborných ministrů. Právě na našich zástupcích potom bude do značné míry záviset obsah projednávané agendy i to, jak se k ní jednotlivé státy postaví.

DNEŠNÍ STAROST, ZÍTŘEJŠÍ ZISK

Z podnikatelského hlediska jsou na předsednictví pochopitelně nejlákavější stovky milionů korun, které bude muset vláda vydat na zajištění souvisejících služeb. Dlouhodobý profit však může být ještě vyšší.

„Budeme mít možnost prezentovat možnosti české ekonomiky.

Dobře zvládnuté předsednictví také slibuje další impulz pro příliv zahraničních investic, když se nám podaří prezentovat se jako silný a organizačně schopný partner,“ doplňuje Sochorek. „A v neposlední řadě budeme mít šanci stát se kontaktním místem mezinárodního podnikatelského sektoru.

To by měly zajistit avizované odborné konference, semináře a workshopy,“ říká.

NA RŮŽOVÝ SAD ZAPOMEŇTE

Zatímco slibné časy nás teprve čekají, konkrétní problémy se objevují už dnes. V posledních dnech například vzbudilo rozruch rozhodnutí vlády o snížení požadavků na minimální jazykové znalosti příslušných úředníků. Stačit by jim nově měla pouze ta nejzákladnější znalost francouzštiny. „Myslím, že první stupeň je dostačující, protože komunikovat budou moct i v angličtině,“ konstatovala ministryně školství Dana Kuchtová. Státem placené kurzy tohoto jazyka by však podle ní měly pokračovat, abychom vyjádřili porozumění zemi předsedající Evropské unii před námi. Nabízí se však otázka, zda by místo porozumění nebylo lepší pouze rozumět.

Potenciálně problematická by se navíc mohla ukázat i realizace cílů českého předsednictví. V první polovině roku 2009 se budou konat volby do Evropského parlamentu, bude se vybírat nový předseda Evropské komise, na stůl se možná znovu dostane téma Ústavní smlouvy a na unijní dveře zaklepe i Chorvatsko. Revize se bude dožadovat také unijní rozpočet či stále hůře sloužící institucionální struktura.

V tomto vroucím kotli událostí bude chtít Česká republika prosazovat kontroverzní otázky liberalizace, reformy společné zemědělské politiky nebo energetické politiky, se kterými se obtížně potýkali i hráči velikosti Velké Británie.

Ale přestože v řadě oblastí asi budou muset čeští zástupci své ambice omezit, rozhodně nemá smysl vzdávat boj před prvním výstřelem. „Podnikatelé se nemusí obávat, že by Česká republika hodila přes palubu svou hlavní prioritu, tedy konkurenceschopnost, svobodný unijní trh a liberální obchodní politiku,“ odvrací případné obavy Jan Sochorek. Snad by nás tedy neměl potkat osud Rakouska, které v obavě z případného neúspěchu své snahy zaměřilo například na nekonfliktní téma rovnosti pohlaví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít