Nedůstojná polifraška

21. ledna 2011, 16:15 - Jan Hrbáček
21. ledna 2011, 16:15

Policejní prezident

Výběr nového policejního prezidenta už více než co jiného připomíná jen nedůstojnou lacinou komedii. Nejspíše až tento týden se však ukáže, kdo bude veřejně ztrapněn, zda ministr vnitra Radek John, nebo premiér Petr Nečas. Pro rozluštění této hádanky je klíčová schůzka Nečase s vítězným adeptem na prezidiální post, náměstkem jihomoravské policejní správy Petrem Lessym, kterou si před jeho případným definitivním jmenováním ministerský předseda vymínil.
Pro lepší přehled si v kostce zrekapitulujme události posledních pár dní. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek neprošel psychotesty a výběrová komise ho nedoporučila. Papírový favorit Viktor Čech si svoje ambice na poslední chvíli rozmyslel. Po schůzce s ministrem vnitra, která se odehrála minulé pondělí a na níž se podle neoficiálních informací řešily i nějaké věci z jeho minulosti, se Čech před komisí nakonec prezentoval jako velmi vlažný zájemce a potenciální prezidiální kandidát. Tím Čech i John vypálili rybník ODS, která tvrdila, že je volba fraškou, když z ní má vítězně vzejít právě zmiňovaný ministrův náměstek.
Ve středu vybírala komise ze tří uchazečů: severočeského policejního šéfa Jiřího Vorálka, ředitele pražské policejní správy Martina Červíčka a už zmiňovaného Petra Lessyho. Podle důvěryhodných zdrojů týdeníku EURO uspěli adepti před komisí přesně v opačném pořadí, než byli v předešlé větě vyjmenováni. ODS vzápětí kontrovala, že i Lessy byl vlastně předem vybrán, a trochu se do své argumentace zamotala. „O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo, že je horkým kandidátem na tuto pozici. Řadu týdnů o něm a o panu Čechovi jako o vytouženém kandidátovi mluvili pan ministr John i pan ministr Bárta,“ prohlásil Nečas po oznámení výsledků.
Jisté je, že volbu Johnových poradců nevnímají příznivě ani někteří zkušení policisté. Ti o nepříliš výrazném Petrovi Lessym v nadsázce tvrdí, že rozhodně není vizionářem, a naopak je přespříliš „ohebným“ člověkem. Zákon o policii jednoznačně konstatuje, že pravomoc ke jmenování policejního prezidenta má ministr vnitra. Aktuální tanečky okolo posvěcení nového šéfa policie mají původ v ústní dohodě, která ale nemá žádnou právní validitu. A lehce hysterická scénka, rozehraná Nečasem poté, co mu Johnova asistentka oznámila verdikt komise esemeskou, když se mu ministr vnitra nemohl dovolat, dává celému divadélku definitivní pachuť crazy filmů s popleteným italským úcetním Fantozzim.
Jak chcete bojovat s všudypřítomnou korupcí, pánové, když se neshodnete na jméně policejního prezidenta? Tedy člověka, který by měl rozvalenou policii a hlavního protikorupčního garanta konsolidovat. A bude ještě hůř, bez svého ředitele je i policejní inspekce, tedy budoucí generální inspekce bezpečnostních sborů. Její zastupující šéf Dušan Brunclík si už o převedení do funkce požádal. Ale na rozdíl od policejního prezidenta o něm bude rozhodovat celá vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít