Nedrobte zakázku mezi dodavatele

22. května 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
22. května 2006, 00:00

INFORMAČNÍ SYSTÉMY Jeden dodavatel informačních technologií pro celou firmu, to je základní předpoklad pro snadnou správu celého systému. Komplexní řešení včetně financování nyní nabízí společný projekt společností IBM a LCS. Používáte na míru nastavený informační systém?

INFORMAČNÍ SYSTÉMY Jeden dodavatel informačních technologií pro celou firmu, to je základní předpoklad pro snadnou správu celého systému. Komplexní řešení včetně financování nyní nabízí společný projekt společností IBM a LCS.

Používáte na míru nastavený informační systém? Tak to jste se možná již setkali s následujícím problémem. Jedna firma dodá počítače a tiskárny, další servery, jiná zase vytvoří podnikový software. A když se něco pokazí a uživatel ani často neví, kde chyba nastala, není jasné, na koho z dodavatelů se obrátit.

O řešení tohoto problému se snaží nově vytvořená aliance mezi firmami LCS Internacional a IBM Česká republika. Společný projekt s názvem Easy ERPack zahrnuje informační systém LCS Noris Now společně s IBM servery a IBM softwarem. „Zkoumali jsme trh malých a středních podniků a zjistili jsme, že mají zájem o dodání informačních systémů a nejen o nákup software nebo naopak o krabici s hardwarem. Střední firmy stojí o kompletní dodávku, servis i financování,“ vysvětluje Martin Šimek z LCS.

SOFTWARE A ÚVĚR V JEDNOM

Součástí nabídky je i finanční řešení. „Vznikla jakási interní banka IBM, která umožňuje splátkové řešení pořizovací hodnoty nabízených produktů,“ vysvětluje Michal Duba z IBM. Jde o operativní leasing přímo od dodavatelské aliance. Klient se tak nemusí zadlužovat u jiné společnosti, ať už banky nebo leasingové společnosti. Navíc v programu Easy ERPack nemusí zákazník ani platit počáteční akontaci a měsíční splátky mohou začínat na 20 tisících korunách, což je podle Duba cena přijatelná i pro menší firmy.

Operativní leasing umožňuje firmám nezaostat za technologickým vývojem. Po uplynutí leasingové doby totiž může vyměnit servery za nové a investice do hardware tak nezastarává. „Klient si ale může vybrat - od placení v hotovosti, přes finanční leasing až po novou nabídku leasingu operativního. A to včetně kombinací těchto možností,“ vysvětluje ředitel pro strategický vývoj společnosti LCS Petr Maňas. „V praxi jsme dokázali operativní leasing nabídnout jen na vlastní služby, dosud ale nikdy na kompletní dodávku,“ dodává Martin Binder z divize Byznys Partners IBM.

V praxi to vypadá následovně: Cenu za balíček nemusí odběratel zaplatit okamžitě v plné výši. Pro pořízení balíčku Easy ERPack může využít finanční službu na bázi leasingu pro hardware a rozloženého splácení pro software, přičemž platby jsou rozloženy na 36, případně až na 48 měsíců, podle bonity zákazníka. Zákazník může využít jak finančního, tak i operativního leasingu nebo dodavatelského úvěru.

PRO ÚČETNÍ I PRO SKLAD Cena celé dodávky se může pohybovat od půl do jednoho milionu korun. Záleží zejména na počtu splátek a požadavcích firmy na vytvářený systém. Čím více pracovníků v jedné firmě může s nabízenými programy pracovat, tím je cena vyšší. Zatím se počítá s pěti až 30 uživateli, nabídku ale hodlají dodavatelé rozšiřovat. Systém Easy ERPack dnes nabízí řešení pro ekonomiku (účetnictví, fakturace, banka, pokladna, zakázka), majetek, obchodní sklad (nákup, prodej a skladové hospodářství), smlouvy a mzdy. V budoucnu by program mohl řešit i oblast samotné výroby. Nezanedbatelnou výhodou společně nabízeného produktu je fakt, že servisní záležitosti nemusí firmy řešit s každým dodavatelem zvlášť. „Ať už se zákazník obrátí na jednu nebo druhou firmu z aliance, dostane kompletní řešení svého problému,“ slibuje Maňas. O balíček informačního systému včetně finančního zázemí by měly mít podle představ dodavatelské aliance zájem desítky středních firem ročně. Zájem prý projevila i slovenská veřejnoprávní televize, ale dodávek pro tak veliké společnosti budou podle IBM spíš výjimečné. PRAKTICKÉ RADY

Finanční leasing znamená pronájem movité věci. Po jeho skončení přechází předmět leasingu za dohodnutou kupní cenu do vlastnictví nájemce. Operativní leasing je pronájem movité věci, po jehož skončení se předmět leasingu zpravidla vrací pronajímateli. Full service leasing je operativní leasing, při němž jsou zákazníkovi poskytnuty také doprovodné volitelné služby.**

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít