Nedotknutelní Kindl a Volák

31. května 2012, 12:43 - Táňa Králová
31. května 2012, 12:43

Rozhodčí soudy

Museli by se sami vzdát, nebo se zbláznit, provést nějaký trestný čin, za který by byli odsouzeni, v nejhorším případě zemřít. V takových případech mohou skončit jako rozhodci Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR (AK). Paradoxně právě Agrární komora žádá hlavu dvou rozhodců – bývalého děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity Milana Kindla a současného prvního náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka (ODS). Důvodem je jejich velmi originální rozsudek, který pošramocuje pověst Rozhodčího soudu (Euro č. 4 /2012). Není příjemný ani pro Agrární komoru, kterou se soudem spojuje už samotný název. Nelze převádět věc, která neexistuje, tudíž není možné uzavírat smlouvy na nákup semene hořčice před sklizní. Tímto verdiktem se Kindl a Volák zastali zemědělce, který nedodržel smlouvu a obchodní firmě nedodal hořčici, jak se k tomu dobrovolně zavázal. V minulosti se přitom tento soud v podobných případech nestavěl za ty, kteří porušují smlouvu. Navíc termínované obchody u komodit fungují na celém světě, naprosto běžně se uzavírají kupní smlouvy na zboží, které ještě neexistuje.
V reakci na uvedený nález právníků Kindla a Voláka obchodníci houfně vyškrtávají arbitrážní doložky z kupních smluv. Případné spory budou raději řešit u obecných soudů.
„Rozdílnost právního názoru jednotlivých rozhodců nepředstavuje skutečnost, za kterou by mohli či měli být sankcionováni,“ uvádí předseda Rozhodčího soudu Zdeněk Somr k výzvě Agrární komory vyškrtnout Kindla a Voláka ze seznamu arbitrů. Kromě možností zmíněných úvodem mohou být rozhodci odejiti, pokud předsednictvo soudu dospěje k závěru, že „jejich vědomosti a znalosti práva ve spojení s osobními vlastnostmi nedávají záruku úspěšného výkonu funkce“, připomíná Somr. Agrární komora má v předsednictvu Rozhodčího soudu své zástupce – šéfa komory Jana Velebu a Jana Ptáčka, který je místopředsedou soudu. Dosáhli alespoň toho, že rozhodci budou proškoleni. „Uspořádáme pracovní setkání zainteresovaných rozhodců a zástupců předsednictva našeho soudu, na kterém budou právní názory na věcnou problematiku sporu diskutovány,“ slibuje Somr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít