Nedostatek parcel pro výstavbu rodinných domů zvyšuje nespokojenost lidí

11. dubna 2012, 21:44 - Dalibor Dostál
11. dubna 2012, 21:44

Sehnat parcelu pro výstavbu rodinného domu je v některých městech prakticky nemožné. Mnohé radnice totiž podcenily přípravu pozemků pro individuální rodinnou výstavbu a jejich obyvatelé nyní mají dvě možnosti: buď rezignovat na svůj sen o domku se zahrádkou nebo se odstěhovat.

Foto: Profimedia

Přesně v této situaci jsou lidé v Kutné Hoře. „Už šest let marně sháníme parcelu. Všem příbuzným jsme už k smíchu, “ stěžuje si Erika Bohatá z Kutné Hory a pokračuje: „Všichni naši vrstevníci, kteří řešili podobný problém, se už z Kutné Hory odstěhovali. My jsme poslední, kdo odolává, chceme zůstat v Kutné Hoře. Je nám líto, že nás odtud tímto způsobem vyštvávají.“

Podle odhadů se v posledních letech kvůli nedostatku parcel pro výstavbu rodinných domů z Kutné Hory odstěhovalo na čtyři sta lidí. Místní lidé jsou stále více rozčarovaní, protože prarodiče kvůli tomu ztrácejí kontakt se svými vnoučaty, trhají se vazby mezi spolužáky a známými. V současnosti tak kritický nedostatek parcel patří k největším problémům, které snižují popularitu místní radnice. Neřešení problému s nedostatkem pozemků pro individuální výstavbu bylo přitom i jednou z příčin volebního debaklu minulého vedení města.

V současnosti nemá radnice připravené žádné pozemky pro výstavbu rodinných domů. Jediné vhodné parcely v lokalitě Třešňovka město před lety prodalo developerské společnosti, která však zatím nezačala stavět. „Letos už by se měla začít budovat první etapa, kde by mělo vzniknout asi čtyřicet řadových domů,“ řekl pro Profit.cz kutnohorský starosta Ivo Šanc. Projekt se však v minulosti opakovaně zpozdil oproti termínům uvedeným ve smlouvě, proto jsou místní lidé skeptičtí. Kromě soukromého projektu sice i radnice chystá studii na novou rozvojovou oblast pro výstavbu rodinných domů nedaleko místního hřbitova, ale její realizace je zatím velmi vzdálená.

Místní veřejnost proto požaduje, aby byl k výstavbě rodinných domů využit areál místních kasáren, který je z větší části prázdný. Nachází se na ideálním místě, uprostřed zástavby rodinných domů. Radnice má však s pozemky jiné plány. „Chceme ho využít pro sociální bydlení,“ říká starosta Šanc.

Odborníci ovšem považují záměr radnice za nevhodný. Volných bytů, včetně malometrážních, je totiž v Kutné Hoře dostatek. Po realizaci několika developerských projektů převažuje nabídka bytů nad poptávkou a řada bytových komplexů již několik let marně nabízí volné byty. Naopak kritický nedostatek parcel pro rodinné domy je v oblasti bydlení tématem číslo jedna. „Zájem o parcely nebo rodinné domy je výrazně vyšší než o byty. Poptávka po pozemcích i starších domech k rekonstrukci je v Kutné Hoře obrovská. V oblasti přípravy pozemků pro výstavbu domů se v Kutné Hoře dlouhá léta nic nedělo, jsou to takové stojaté vody,“ říká realitní makléř společnosti RE/MAX Petr Fanta. Začlenit sociální bydlení doprostřed zástavby rodinných domů přitom pokládají za krajně nešťastné řešení i sociologové a odborníci na urbanismus.

Lidé chtějí, aby kutnohorské radnice areál kasáren využila podobně, jako radnice v Českém Krumlově. Ta staré vojenské objekty srovnala se zemí a místo vojenských baráků má vzniknout až 60 až 75 parcel pro rodinné domy.

„Město Český Krumlov investovalo na úpravu bývalého areálu kasáren dosud nemalé prostředky. Areál bylo nutno vyčistit od ekologické zátěže a zlikvidovat nevyužitelné objekty. Nákladná byla i celoroční ostraha areálu. Naší vizí je umožnit v této lokalitě příjemné bydlení v přírodě, a to formou individuální výstavby a menších domů,“ popsal cíle projektu starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Podmínky pro stavbu rodinných domů dlouhodobě vytváří také středočeská Čáslav. Právě tam z Kutné Hory v posledních letech odešla řada lidí, kteří ve svém rodném městě nesehnali parcelu. „V posledních letech jsme investovali do přípravy inženýrských sítí a další infrastruktury pro zhruba dvě stě rodinných domů,“ říká starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Podle jeho slov radnice investovala do této oblasti desítky milionů korun. To jí umožnilo prodávat připravené pozemky zájemcům za příznivé ceny. Peníze z prodeje pak město investovalo do dalších lokalit pro individuální výstavbu.

Ve městech velikosti Kutné Hory či Čáslavi závisí podle odborníků příprava pozemků pro výstavbu rodinných domů především na aktivitě radnic. Pro developerské společnosti jsou podobná města buď nezajímavá, nebo připraví lokality za ceny, které jsou pro místní lidi nedostupné. Domy pak skupují zájemci odjinud. Potvrzují to i zkušenosti z Čáslavi. „Od začátku jsme nechtěli jít cestou předání pozemků nějakému developerovi. Developera si děláme v podstatě sami. Proto můžeme nabídnout pozemky za přijatelné ceny a je o ně tak velký zájem. Na developery se spoléhají jen ta města, která to nikdy nedělala a nevědí jak na to,“ dodal starosta Strnad.

Pokud se během krátké doby situace dramaticky nezlepší, odstěhují se nakonec z Kutné Hory i manželé Bohatí. „Děti rychle rostou a za několik let už nebudou stát o to užívat si s námi život v rodinném domě. Takže pokud se nenajde rychlé řešení, budeme muset nakonec i my Kutnou Horu opustit,“ uzavírá smutně Erika Bohatá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít