Nedobytný hrad?

30. května 2012, 16:28 - Johanna Grohová
30. května 2012, 16:28

euroglosa

Evropské instituce se rády chlubí vysokou mírou otevřenosti, platí početné tiskové týmy a prohlašují, že jsou průhlednější než leckteré vlády. Žádná národní vláda například nepořádá každý den brífink pro novináře, kteří se mohou přítomných mluvčích zeptat v podstatě na cokoli. Evropská komise ano, dokonce pravidelně zve na brífingy experty, kteří jsou k dispozici poskytnout další informace.
Výsledná realita takto získaných informací ale bývá poněkud méně přesvědčivá. Za prvé, mnohé otázky zůstávají bez použitelné odpovědi. Často se stane, že mluvčí nemá k danému tématu co říct a odkáže na pozdější konzultaci. Někteří mluvčí pak mnhody jako kolovrátek odříkavají naučenou obecnou frázi, kterou se snaží novináře odradit od dalších otázek na nepříjemné téma. Za druhé, získat přístup k dokumentům a za ně zodpovědným lidem bývá ve složité hierarchii náročné i pro zkušené matadory. V podstatě neexistuje jeden registr, ve kterém by se dalo jednoduše hledat. Důsledná snaha získat určité informace se pak může proměnit v dlouhé soudní spory o to, zda se jejím zveřejněním neporušuje právo na soukromí, neohrožuje bezpečnost či vskutku jde o „vyšší veřejný zájem“.
A může být ještě hůř. Podle bruselského zpravodajského serveru EUobserver projednává dánské předsednictví nad Evropskou unií s ostatními členskými státy nová pravidla, která by měla složitě průchodný systém ještě ztížit. Z interního dokumentu vyplývá, že některé členské státy například chtějí přesněji definovat, co je „dokument EU“, aby vypadlo obrovské množství okrajového materiálu, například neformální e-maily. Členské státy a komise údajně požadují vyčlenit informace týkající se schůzek vysokých činitelů či soudců a zavést „speciální ochranu“ například pro citlivé případy vyšetřující porušování pravidel hospodářské soutěže. Podle dánského diplomata citovaného EUobserverem předsednictví navrhne vyčlenit materiály, které nesplňují kritéria „předběžného dokumentu“. Například e-mail sepsaný unijním úředníkem, jenž obsahuje jeho soukromé názory a nebyl formálně schválen. Evropská komise se vzápětí ohradila, že jde o „nesmysl“ s tím, že „vždy byla a je nadále připravena diskutovat základní detaily svých návrhů“. Nicméně připustila, že už v roce 2008 předložila dosud neschválený návrh, jak systém upravit v souladu s existující legislativou. Podle mluvčího EK se na míře otevřenosti a přístupu k dokumentům nic nemění.
Paradoxní je, že zrovna tradičně otevření Dánové by šli proti snaze učinit unii průhlednější. A pokud se Evropská komise zaklíná tím, jak průhledná je, měla by takovou opravdu být nejen na papíře. Tajnůskářství se totiž často obrací proti unii samotné. Většina mýtů o EU totiž vychází z neznalosti a neschopnosti Bruselu rychle a srozumitelně vysvětlit, co vlastně dělá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít