Nedobytné pohledávky řešte nejlépe insolvenčním řízením

01. září 2009, 13:43 - Vladimír Zdražil
01. září 2009, 13:43

Nezaplacené pohledávky jsou noční můrou většiny podnikatelů. Negativní dopad nezaplaceného obchodního případu lze ovšem trochu zmírnit, a to daňovým odpisem pohledávky. Jak postupovat?

Autor: ČNB

Staré pravidlo říká, že nejsme-li si jisti zaplacením konkrétního obchodního případu, tak bychom takový obchod vůbec neměli dělat. To platí dvojnásob u zakázek, kde nedokážeme sjednat lepší platební podmínku než je celá zakázka na obchodní úvěr (například částečná nebo úplná záloha, bankovní záruka atp.). Na druhé straně připusťme, že není v silách nejlepšího obchodního vyjednavače odhadnout, zda konkrétní obchodní případ „na fakturu“ zůstane nezaplacen nebo ho odběratel nakonec uhradí. Co dělat s tím, když peníze prostě navzdory různým vyjednávacím technikám od odběratele nepřijdou?

Ujistěte se, že pohledávka byla zaúčtována jako výnos

Klíč nalezneme v Zákoně o daních z příjmů a v Zákoně o rezervách. Podle § 24 Zákona o daních z příjmů jsou daňovým výdajem opravné položky, jejichž způsob tvorby a výši pro daňové účely stanoví zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách. Opravné položky smí vytvářet pouze subjekty vedoucí účetnictví (nikoli živnostníci s daňovou evidencí).

Tvorba opravné položky je vstupní branou k daňovému odpisu nedobytné pohledávky. Je důležité si uvědomit, že Zákon o rezervách vymezuje skupiny pohledávek, ke kterým při nejlepší vůli věřitele opravnou položku tvořit nelze. Odpis pohledávek lze totiž tvořit pouze pro případy, o kterých bylo při jejich vzniku účtováno do výnosů, a zároveň takto vzniklý příjem nebyl příjmem osvobozeným od daně z příjmů. Typickým případem, kde lze o opravné položce uvažovat vždy, je dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby. Zde se evidentně jedná o uzavřený obchodní případ završený konečnou fakturací, který byl povinně zaúčtován do výnosů.

Pohledávky přihlášené do insolvenčního řízení – odpis v celé výši

Zákon o rezervách věnuje zvláštní pozornost pohledávkám za dlužníky, kteří jsou v insolvenčním řízení. Nejčastěji jde o řešení úpadku dlužníka formou konkurzu (méně častá je reorganizace). Je tudíž v zájmu věřitele, aby sledoval v pravidelných intervalech insolvenční rejstřík. Je totiž velmi pravděpodobné, že není jediným poškozeným podnikatelem ze strany konkrétního dlužníka a dříve nebo později na dlužníka bude podán návrh na konkurz. Vlastní konkurzy samozřejmě nejsou žádná výhra, neboť firmy v konkurzním řízení zpravidla nemají mnoho zpeněžitelných aktiv a výtěžnost pohledávek přihlášených do konkurzních řízení bývá malá.

Pro nás je ovšem důležitý fakt, že za pohledávkou řádně přihlášenou u insolvenčního soudu za dlužníkem a přijatou soudem lze vytvořit opravnou položku až do výše sta procent jmenovité hodnoty pohledávky. Tyto opravné položky se stávají i daňově účinným výdajem ve zdaňovacím období, v němž byla pohledávka u insolvenčního soudu přijata.

Co by se stalo v případě, že by soud pohledávku do insolvenčního řízení z nějakých důvodů nepřijal? Například by označil přihlašovanou pohledávku za promlčenou? V takovém případě není možné opravnou položku tvořit. Nelze to ani v jakékoli minimální výši, neboť hodnota pohledávky nebude promítnuta do výsledku konkurzního řízení.

Větší pohledávky mimo insolvenční řízení se odpisují komplikovaně

Neprobíhá-li insolvenční řízení, tak legislativa v podstatě přeje malým nezaplaceným pohledávkám. U nich lze vytvořit opravnou položku při splnění těchto podmínek:

• rozvahová hodnota pohledávky bez příslušenství v okamžiku jejího vzniku nepřesáhne částku 30 000 Kč

• od konce sjednané lhůty splatnosti pohledávky uplynulo nejméně 12 měsíců

• celková hodnota pohledávek bez příslušenství vzniklých vůči témuž dlužníkovi nepřesáhne za zdaňovací období částku 30 000 Kč

Mnohem horší situace panuje u větších pohledávek za dlužníky, kteří nejsou v úpadku. U pohledávek do částky 200 000 Kč lze zahájit tvorbu opravných položek až v okamžiku, kdy bylo zahájeno rozhodčí, soudní nebo správní řízení směřující k uplatnění práva. Jinými slovy se musíte začít s odběratelem soudit. Je vysoce pravděpodobné, že soud vyhrajete, avšak bude vás to stát peníze i energii.

Platí následující mantinely, na základě kterých lze tvořit opravnou položku v závislosti od okamžiku splatnosti pohledávky:

a) 12 měsíců, až do výše 33 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky

b) 18 měsíců, až do výše 50 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky

c) 24 měsíců, až do výše 66 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky

d) 30 měsíců, až do výše 80 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky

e) 36 měsíců, až do výše 100 % neuhrazené rozvahové hodnoty pohledávky

Podobné lhůty pro tvorbu opravných položek platí i pro pohledávky nad 200 000 Kč a považuji za zbytečné je zde uvádět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít