Nedobytné jugoslávské peníze

19. října 2011, 18:02 - Petra Pelantová
19. října 2011, 18:02

Jedinou nadějí na úspěch v miliardové právní bitvě o jugoslávský dluh s neznámými firmami je mimosoudní vyrovnání

Šance ministerstva financí (MF) na vymožení alespoň části pohledávky za státy bývalé Jugoslávie klesají. Z právních analýz, které si ministerstvo nechalo udělat, vyplývá, že jedinou nadějí na úspěch Česka v miliardové právní bitvě s neznámými firmami je zřejmě mimosoudní vyrovnání. Řešení je ale v nedohlednu. Zatímco ještě loni MF s variantou řešení bez soudu počítalo, nyní náměstek ministra financí Tomáš Zídek – do jehož agendy kauza spadá – tvrdí, že „budoucí kroky MF nelze v současnosti odhadnout“. Stát navíc čelí kvůli vymáhání jugoslávské pohledávky už dvěma žalobám. První podala švýcarská společnost Raffels a druhou Rondex Finance se sídlem na Britských Panenských ostrovech. „Oba dva soudní spory jsou z mnoha ohledů velmi komplikované, což dosvědčuje i doba trvání prvního z nich, kde soud dosud nepřikročil k projednávání věci, ačkoli probíhá od roku 2008. V obou sporech proto na výzvu soudu obě strany postupně osvětlují celou řadu otázek a zpracovávají celou řadu podání,“ řekl týdeníku Euro Zídek.

Podivný fax

Proč jsou nyní šance MF mizivé? Nejprve je nutné vrátit se na začátek. Vše odstartovalo v roce 1999, kdy se neznámá společnost Raffels dohodla s MF, že pomůže zprostředkovat likvidaci jugoslávské pohledávky v aktuální výši 2,5 miliardy korun. O rok později za podivných okolností a velmi výhodně kupuje čtvrtinu dluhu další neznámá a podle všeho s Raffels spřízněná firma Rondex Finance, neboť za obě firmy na MF vyjednával stejný člověk. Krátce po prodeji si Raffels s MF domluvila opci na prodej zbytku dluhu, o který v roce 2003 projevila ve faxové zprávě zájem. Jenže k dalšímu jednání nedošlo, až v roce 2008 Raffels podala u soudu v Herisau žalobu. Tvrdí, že zbylá část dluhu je její. A kupní smlouva prý byla uzavřena onou faxovou zprávou.

Kdo za to může

Druhou žalobu na MF podala loni na jaře u soudu v Curychu firma Rondex Finance. Chce v přepočtu více než půl miliardy korun v případě, že by transakce z roku 2000, kdy koupila čtvrtinu pohledávky, byla neplatná. Jenže potíž je v tom, že platnost této transakce u soudu dosud nikdo nenapadl. Společnost Rondex tak vlastně žádá odškodnění za něco, co se nestalo, ale zřejmě tušila, že se může stát v budoucnu. Právní analýza, kterou má týdeník Euro k dispozici, totiž uvádí, že právě napadení zmiňovaného prodeje čtvrtiny pohledávky mohlo MF ve vyjednávání výrazně pomoci. Zpochybnit prodej čtvrtiny jugoslávského dluhu by nebyl problém. K prodeji části zahraniční pohledávky totiž potřeboval stát souhlas dlužníka, tedy země bývalé Jugoslávie, což MF nemělo. Ovšem vzhledem k tomu, že obchod proběhl už v dubnu 2000, vypršela loni na jaře desetiletá lhůta, kdy bylo možné transakci napadnout. Jako další varianta alespoň částečně úspěšného řešení se proto dle právních expertů jeví už pouze mimosoudní vyrovnání. MF totiž reálně hrozí, že nejenom přijde o pohledávku, ale ještě bude muset platit tučné odškodné.
MF zastupuje ve sporu advokátní kancelář PRK Partners. Úředníci povolali na pomoc i špičkové švýcarské advokáty. Je logické, že stát bude raději utrácet za drahé právníky a nepřizná, že pohledávka je v podstatě nedobytná. Její odpis by totiž z účetního hlediska znamenal zhoršení deficitu veřejných financí, a to si v současné době nemůže státní kasa dovolit. Za celou kauzou přitom stojí skandální chyby státních úředníků, kteří šli podivným firmám na ruku. Jak stát o jugoslávskou pohledávku přišel Listopad 1999 MF uzavírá smlouvu s firmou Raffels o zprostředkování likvidace pohledávky za státy bývalé Jugoslávie. Původní hodnota pohledávky činí 55 milionů dolarů, což v přepočtu a po zahrnutí úroků činí zhruba 2,5 miliardy korun.
Duben 2000 MF uzavírá se společností Rondex Finance smlouvu o prodeji 25 procent jugoslávské pohledávky za 686 tisíc dolarů (12,7 milionu korun). O prodeji rozhodl Jan Mládek z ČSSD, obchod připravoval Aleš Šatánek, někdejší šéf odboru mezinárodně finančních vztahů MF.
Červenec 2003 MF nabízí Raffels možnost odkoupit zbytek pohledávky. Raffels potvrzuje, že má zájem, avšak jednání se neuskuteční. Jednání vedl Ladislav Zelinka, který byl na MF nástupcem Aleše Šatánka.
Leden 2008 Raffels podává žalobu u švýcarského soudu na MF, že má postoupit zbytek pohledávky anebo uhradit vzniklou škodu. Celkem žádá 35 milionů dolarů (necelých 650 milionů korun).
Duben 2010 Rondex podává žalobu u soudu v Herisau, požaduje odškodnění přesahující půl miliardy korun v případě, že by prodej čtvrtinové pohledávky z roku 2000 byl neplatný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se…
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Technologie
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít