NEDĚLE O chobotnici i prezidentovi

11. června 2007, 00:00 - Strany 30 až 33 připravili JAROSLAV SCHEJBAL EVA MARZINI <br />
11. června 2007, 00:00

V pátém díle podnikatelského seriálu vám mimo jiné přinášíme pohled našich Sedmi statečných na současnou politiku. Řeč bude i o kandidátech na prezidenta či o kontroverzním návrhu na novou Národní knihovnu. Před časem se naši podnikatelé shodli na tom, že nejlepším řešením současné politické situace by byly předčasné volby.

O CHOBOTNICI I PREZIDENTOVI

V pátém díle podnikatelského seriálu vám mimo jiné přinášíme pohled našich Sedmi statečných na současnou politiku. Řeč bude i o kandidátech na prezidenta či o kontroverzním návrhu na novou Národní knihovnu.

Před časem se naši podnikatelé shodli na tom, že nejlepším řešením současné politické situace by byly předčasné volby. Situace se ale mění. „Preference ODS klesají a kdo ví, jak by ty volby nakonec dopadly. Nejspíš bychom tu měli vládu socialistů

komunistů,“ hrozí se této situace majitel Student Agency Radim Jančura. Také vlastník strojírenské společnosti Wikov Industry Martin Wichterle si myslí, že žádné volby nebudou. „Možná projdou ty drobné reformy, ale je bláhové si myslet, že po nich budou následovat ještě nějaké další reformní kroky. Na to nebude politická vůle,“ pokračuje Wichterle.

TLUSTÝ JE PRÝ TROCHU JEŠITA

Postoj Vlastimila Tlustého k reformám je podnikatelům na jedné straně sympatický, na druhé se obávají roztříštění nejsilnější vládní strany. „Pan Tlustý se chová trochu jako uražený ješita,“ myslí si například výrobce karnevalových masek ze severočeských Zákup Zdeněk Rydygr.

V české společnosti se také začíná mluvit možných kandidátech na prezidenta, jehož volba se bude konat začátkem příštího roku. A reakce Sedmi statečných? Nikdo z nich nezná přes některé výhrady lepšího kandidáta, než je současný prezident Václav Klaus. Hostinský Karel Palán z Havlíčkova Brodu by přivítal, kdyby hlavu státu volili přímo občané. „Prý je na to málo času, nechápu tohle politikaření,“ dodává k tomu.

POVEDENÁ ZAHRADNÍ PARTY

Teplé květnové počasí a dva prodloužené víkendy byly příležitostí vyrazit někam do přírody. Zatímco Wichterle vzal rodinu a známé na kola do Itálie, Rydygr doma doháněl pracovní resty.

Zeptali jsme se účastníků seriálu také na názor na vítězný návrh Národní knihovny, která by měla stát v Praze na Letné. Jančura si myslí, že její líbivé tvary brzy zastarají a Rydygr by tuto stavbu nejraději viděl na okraji Prahy.

Martin Wichterle sice nepřidal další kousek do své sbírky pytlíků na zvracení od leteckých společností, rozšířil však naši sbírku trapasů o parádní kousek. „Byl jsem na zahradní party a potkal po dlouhé době jednu známou. Poblahopřál jsem jí, že je těhotná, ale ona nebyla. Její přítel na to řekl, že je jenom tak oplácaná. Všichni jsme se tomu zasmáli, ale je pravda, že jsem se tam příliš nezdržel,“ vypráví.

MARTIN WICHTERLE, VLASTNÍK WIKOV INDUSTRY:

Učíme se říkat „ne“

Minulý měsíc přinesl majiteli strojírenského uskupení Wikov Industry Martinu Wichterlemu jedno zásadní poznání. „Těch možných projektů a příležitostí v oblasti větrné energie je takové množství, že je nutné trochu přibrzdit a určit si priority. Budeme se muset naučit říkat našim zákazníkům ne. Kdybychom se totiž vrhli na všechny možnosti najednou, mohlo by se stát, že by nakonec nemuselo vyjít nic. Obrovská poptávka je přitom zejména z Číny a Indie, ale zájem je i z Kanady či třeba z Venezuely,“ uvádí Wichterle.

POTŘÁST RUKOU NESTAČÍ

A proč neprodávat zájemcům alespoň licence? „Ono i prodat licenci je docela slušná dřina. To není jenom to, že podepíšete papír, potřesete si rukou a pak čekáte, až vám budou chodit peníze. Důležité je, zda váš partner dokáže ten daný výrobek kvalitně udělat, a navíc má řada firem tendenci se licenčním poplatkům vyhýbat,“ reaguje majitel Wikov Industry.

Značný zájem o větrné elektrárny zvýšil také pravděpodobnost, že firma Martina Wichterleho postaví výrobní závod v Číně. Není sice ještě jasný přesný objem investice, ale společnost Wikov začala už v Říši středu vytvářet manažerský tým.

V květnu byl Wichterle skutečně pracovně velmi vytížený. Stihl zavítat kromě do Číny také do Norska a na Ukrajinu. „VNorsku jsem obědval ve starém přístavu na sluníčku, foukal větříček a dal jsem si královského kraba a k tomu šampaňské. Na Ukrajině to bylo čistě pracovní jednání s právníky,“ začíná rekapitulovat svoje cestování vnuk vynálezce kontaktních čoček.

ČÍŇANÉ SE NA JEDNÁNÍ OPILI

A jaký dojem v něm tentokrát zanechala Čína? „Navštívil jsem tam osmý div světa, Čchinovu terakotovou armádu. Tedy asi osm tisíc hliněných soch v životní velikosti pod zemí. To je něco úchvatného,“ vypraví podnikatel.

Zaujalo ho však také to, že schopnost Číňanů zůstat ve střízlivém stavu je opravdu limitována. A to přestože se tam pije čtyřstupňové pivo, které má necelé procento alkoholu. „No, prostě my jsme z jednání odcházeli střízliví, zatímco protistrana byla naprosto zdemolovaná,“ říká s úsměvem Wichterle.

RADEK A ŠÁRKA GRYCOVI, SPOLEČNOST NORIS CR: Vzhůru k astrologovi

K 1. květnu převzali manželé Grycovi „naostro“ poslední havířovskou pobočku firmy Nestlé zmrzlina. Tentokrát proběhlo vše relativně hladce. Posloužily jim zkušenosti z předchozího měsíce, kdy přebírali pobočku v Brně. Také v květnu teplé počasí manželům Grycovým pomohlo přeskočit běžnou laťku prodejů. „Ovšem na lepších tržbách se rovněž podepsala spokojenost zákazníků s kvalitou hřibů i ovoce. Objednali si totiž repete,“ říká Šárka Grycová.

PRÁCI NEŠETŘILI

Značnou část pracovního nasazení Grycovi věnovali přípravám pro rozšíření sortimentu pro gastronomy. Mapovali si situaci na trhu a nyní dojednávají obchody s novými dodavateli.

Také sjednali frankovací stroj s českou poštou. „Denně vydáme dvě stě padesát faktur, které musíme ofrankovat. Bez využití stroje bychom poště zaplatili téměř pět tisíc korun měsíčně,“ přibližuje Šárka Grycová.

Mnoho práce též měli se stěhováním do nových prostor. Nestlé zmrzlina jim uvolnila část kanceláří a také sklady. Uskladnit tak můžou téměř dvacet kamionů zboží. V dvoupatrové budově dostali k dispozici čtyři kanceláře a jednu zasedací místnost. „Příležitosti jsme využili, jelikož jsme potřebovali vytvořit zázemí pro řídicí centrálu v Praze,“ objasňuje Šárka Grycová. Nyní v nových prostorách společně pracují s provozní manažerkou, IT manažerem a fakturantkou.

ŠTĚDRÉ ODMĚŇOVÁNÍ

Květen byl pro manžele Grycovy první měsíc ve znamení odměňování zaměstnanců. Byli štědří. „K prvním mzdám nechyběly ani první prémie. Dva zaměstnanci odjeli v nových služebních vozech Škoda Roomster a tři vedoucí pracovníci dostali nové mobilní telefony,“ líčí Radek Gryc. Poprvé Grycovi svolali poradu vedení.

Závěrem měsíce se Šárka Grycová zúčastnila astrologického zážitku firmy Allegria. Nechala si přečíst budoucnost z hvězd. Nejvíce ji zajímaly detaily okolo podnikání. Více podrobností o netradičním zážitku se dočtete dále.

RADIM JANČURA, MAJITEL STUDENT AGENCY: Na Valašsku je zatím klid

Brněnský podnikatel Radim Jančura se během května potýkal s úředníky i články v médiích. Antimonopolní úřad chce například zjistit, zda nezneužívá své dominance na autobusové lince z Prahy do Karlových Varů, jestliže nabízí jízdenku za padesát korun. „Ta cena je pouze dočasná. Dlouhodobě si takové ceny nemůžeme dovolit,“ brání se Jančura.

KONTROLY JSME PŘEŽILI

Majitel Student Agency je naopak rád, že má jeho společnost za sebou velké množství kontrol ze strany různých státních úřadů, které podle něho byly vyvolány neoprávněnými stížnostmi nejmenovaného konkurenta.

V tisku se také objevila zpráva o tom, že poté, co jeho firma získala téměř monopol na trase z Prahy do Liberce, klesla tam kvalita přepravy. „Ano, museli jsme nasadit starší autobusy, kde nelze nabízet kávu a promítat filmy. Ale bylo to jenom po několik dní, než skončila oprava klimatizace našich žlutých autobusů,“ říká Jančura.

Poté, co jsme se v minulých číslech Profitu věnovali boji dopravců na lince z Prahy do Karlových Varů, zaměříme v dnešním čísle podnikatelského seriálu pozornost na linku do Zlína. „Nic dramatického se nestalo. Autobusy Student Agency jenom nahradily společnost HousaCar, která na této trase skončila. „Vozíme zhruba stejně lidí jako předtím. A to i když jsme o něco dražší než náš největší konkurent,“ popisuje současný stav výkonný ředitel ČSAD Vsetín Josef Růčka.

DESET ŽLUŤÁSKŮ NA CESTĚ

Ten také poukazuje na to, že cestující Student Agency musí při jízdě z Prahy do Zlína přesedat v Brně, ačkoli tento spoj je v jízdním řádu označen jako přímý. Jančura připustil, že k tomu mohlo dojít, ale že to byla pouze ojedinělá situace, způsobená tím, že má v současné době nedostatek autobusů.

Uvidíme, jak se situace na lince Praha-Zlín změní, až Jančura od podzimu letošního roku přidá mezi Prahu a Zlín další spoje.

KAREL PALÁN, HOSTINEC U PALÁNŮ: Roste spotřeba nealko piva

Díky teplému počasí hlásí české pivovary až pětinový nárůst prodeje. A jaká je konkrétní zkušenost havlíčkobrodského hospodského Karla Palána? „My jsme spíše závislí na akcích, jako jsou svatební hostiny, večírky, semináře či rodinné oslavy. Takže když je šeredně a my máme těchto akcí hodně, tak jsou větší tržby, než když je hezky a těch akcí je poskrovnu. Ale samozřejmě, že to teplé počasí má určitý pozitivní vliv,“ vidí situaci Palán.

Ten zaznamenal také nárůst prodeje u točeného nealkoholického piva. „Lidé si ho už dávají, i když nemusí, je to taková lepší limonáda,“ říká k tomu.

HOKEJ TENTOKRÁT BEZ TŘEŠNIČKY

A přineslo mu do hospody více zákazníků letošní mistrovství světa v hokeji? „Šampionát pro nás skončil dříve, než vůbec stačil skutečně začít. Promítli jsme dva zápasy a potom už nebyl zájem. Když se Čechům nedaří, tak lidé nepřijdou ani na finále. Ale nejsme na sportovních přenosech nikterak závislí, je to spíše taková třešnička na dortu,“ hodnotí šampionát hospodský.

V minulých dílech Karel Palán tvrdil, že fotbalové či hokejové přenosy nejspíš pouštět nebude, protože nechce platit vysoké poplatky Ochrannému svazu autorskému. Rozhodl se je tedy uhradit? „Poplatky jsem zatím žádné neplatil a asi ani nebudu,“ reaguje klidně Palán.

MARKETING PO PERKNOVSKU

A používá vůbec hospodský podnikající v okrajové částí Havlíčkova Brodu nějaké marketingové nástroje? „Ale ano, máme reklamu v místní kabelovce, novinách, i několik tabulí při příjezdu do Perknova. Také využíváme plakátovací plochy, s tím ale asi skončíme, protože se to už moc nevyplatí. Ptáme se totiž nových zákazníků, kde se o nás dozvěděli, a potom to na konci roku vždycky nějak vyhodnotíme,“ uvádí Palán.

Ten dále připravuje projekt na výstavbu dalších ubytovacích míst. „Diskutujeme s architektem, jestli toho zbourat z původní stavby méně či více. Až bude jasná konečná podoba projektu a hlavně potřebná částka, pak teprve můžeme začít řešit úvěr u banky,“ konstatuje. Palán také získává pomalu do hospody dalšího pomocníka, a to dvouletou vnučku Lucku. „Ráno sama křičí, že chce do hospody, a už by nejradši hosty i sama obsluhovala,“ říká spokojeně hostinský z Vysočiny.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK: Zpět do černých čísel

Na konci května věnoval českolipský podnikatel Zdeněk Rydygr spoustu času přípravě slavnostního odhalení pamětní desky na počest veteránů výsadkových vojsk. Propásl kvůli tomu dokonce domluvený telefonický rozhovor s Profitem. „Měl jsem strach, aby tu desku nerozbili. Je totiž z žuly a váží 45 kilo a nějak jsem se zapomněl,“ vysvětluje Rydygr. Nakonec se vše zdařilo a první červnový víkend byla deska, umístěná na jeho továrně v Zákupech, odhalena.

BANKA SE CUKÁ

Pokud se týče vlastního byznysu, může být Rydygr zatím spokojen. „Daří se nám získávat zejména zakázky z reklamního průmyslu. Tento rok bychom mohli být zase v černých číslech. Trochu nám ale komplikuje situaci banka. Chce nám kvůli tomu, že jsme loni byli ve ztrátě, dát horší úvěr s vyšším úročením,“ říká poslední karnevalový mohykán.

Velké naděje vkládal Rydygr také do možnosti získat velkou zakázku z Nizozemska. „Vypadá to špatně. Už 14 dní se s majitelem tamní firmy snažím marně spojit. Možná nemají zájem, ale trochu se obávám toho, že ho postihly zase nějaké zdravotní problémy, je to přece jen starší pán,“ říká podnikatel.

VOJENSKÝ ODPOČINEK A vzpamatoval se Zdeněk Rydygr již ze šoku, který ho postihl v dubnu? Tehdy se dozvěděl, že s grantem z Unie to vypadá všelijak, jenom ne dobře. „Optimistický stále moc nejsem, ale půjdu si za tím. Vhod mi přišly informace o evropských dotacích v Profitu,“ nevzdává se Rydygr. V květnu si dokonale pročistil hlavu na týdenním vojenském cvičení záloh v Doupovských horách. „Odpočinul jsem si od manželky i od práce. Tentokrát jsem také ani netelefonoval se zákazníky za kulometné střelby,“ říká spokojeně severočeský výrobce masek.

Naopak trochu nešťastně dopadl jeho pokus dovézt dceru včas na autobus. „Dostal jsem smyk na mokré vozovce a naboural. Nejhorší na tom je, že to bylo kvůli neexistujícímu autobusu, protože se dcera špatně podívala do jízdního řádu,“ povzdychne si Rydygr.

LINDA VAVŘÍKOVÁ, MAJITELKA FIRMY ALLEGRIA: Zkuste být popelářem

Linda Vavříková pracovala v květnu nadále na přípravě batohu nových zážitků. Naplňuje zdárně plán - rozšířit a zatraktivnit katalog. K tajům pražských technických památek přibývají další nápady. Tentokrát se nabídka firmy na zážitky rozrostla o jednu „uličnickou“ kuriozitu a netradiční relaxaci.

POPELÁŘI A KOZÍ FARMA

Obchodnice se zážitky přišla s nápadem zařadit do katalogu jízdu s popelářským autem. Zákazník si bude moci „prožít“ celý proces vývozu popelnic za doprovodu pětičlenné posádky profesionálů. Celá akce potrvá dvě hodiny. Stejně dlouho trvá pracovní okruh skutečné úklidové směny. „Takže ráno si zájemce přivstane, dostane oranžovou vestu a společně s chlapíky z posádky se může vrhnout do vyklápění popelnic. Na zadních stupačkách popelářského auta bude popojíždět, až vyprázdní popelnice téměř celé jedné pražské čtvrti,“ popisuje Linda Vavříková.

Další nový, nikoliv méně bizarní zážitek, je odpoledne na kozí farmě za Příbramí. „Zájemce stráví odpoledne mezi šedesáti kozami. Součástí ,ozdravného pobytu‘ je také ochutnávka kozích sýrů. Obzvlášť přetíženým manažerům majitelka farmy doporučuje pást kozy v duchu bioterapie,“ líčí kolegyně Kristýna, která má dodavatele na starosti a je nadšená originalitou, jež s sebou obě novinky přinášejí.

PODNIKÁNÍ STOJÍ VE HVĚZDÁCH

Linda Vavříková pro Profit sjednala astrologické odpoledne s výkladem někdejšího ministra obrany Antonína Baudyše. Zúčastnila se ho Šárka Grycová ze společnosti Noris CZ. Z data svého narození si vyslechla výklad vlastní osobnosti, také případných zdravotních nástrah, které jí mohou být nepříjemné. „Nedozvěděla jsem nic nového, spíše mne výklad upozornil na vlastní neduhy, které jsem doposud nebrala příliš vážně,“ míní Šárka Grycová.

Podle Baudyše má počátkem června očekávat důležité jednání, srpen až říjen budou pracovně velmi vytížené měsíce. Ovšem jejich vyvrcholením má být výhodné rozhodnutí o rozšíření vozového parku, a také dojde k naplnění jednání uskutečněného v červnu. O tom, zda se hvězdy nemýlily, vás budeme informovat v dalších dílech seriálu.

KAM POJEDOU NA DOVOLENOU Martin Wichterle: Slíbil jsem dcerám, že bychom se alespoň na chviličku mohli podívat k moři. Karel Palán: Nemáme s manželkou nic naplánované. Pořád o tom mluvíme, ale je blbé, abychom jeli každý sám. Když totiž pojedeme oba najednou, tak to zase bude strašně znát na chodu hospody. Zdeněk Rydygr: V říjnu absolvuji další vojenské cvičení, tentokrát to bude výcvik přežití v terénu. Beru to jako dovolenou, protože si tam nádherně odpočinu. Radim Jančura: Začátkem července pojedu s přáteli do Chorvatska. Ještě nevím, jestli s sebou povezeme lahváče jako loni, nebo budeme to 10 chorvatské pivo míchat se Spritem; když se totiž smíchají dvě tak hnusné věci, pak se to dá i pít. Linda Vavříková: Pojedeme s kamarády do 11 Maďarska. A v září pak s přítelem na svatební SOBOTA cestu, asi do Venezuely. Radek a Šárka Grycovi: O cíli letošní dovolené zatím nejsou pevně rozhodnuti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít