Nedali jste si špatné předsevzetí?

06. ledna 2003, 00:00 - Karolina Kamberská
06. ledna 2003, 00:00

Aneb jak to udělat, aby se váš život opravdu změnil Také recyklujete svá předsevzetí? Já ano. Jsem přesvědčena, že to lze dělat donekonečna. Až mi bude devadesát let, určitě se zase koncem prosince rozhodnu, že od Nového roku začnu sportovat. Vždycky, když se rok nachýlí ke konci, začnou se mi v hlavě líhnout předsevzetí.

Aneb jak to udělat, aby se váš život opravdu změnil

Také recyklujete svá předsevzetí? Já ano. Jsem přesvědčena, že to lze dělat donekonečna. Až mi bude devadesát let, určitě se zase koncem prosince rozhodnu, že od Nového roku začnu sportovat.

Vždycky, když se rok nachýlí ke konci, začnou se mi v hlavě líhnout předsevzetí. Na Nový rok se ze mě stane sportovkyně. Budu chodit běhat, plavat - a začnu zase jezdit na kole. Pokud napadne hodně sněhu, budu jezdit na běžkách. Když potom nový rok zestárne, přemýšlím znovu, jak zlepšit svůj život. Měla bych začít sportovat… Je to tak trochu záhada - proč nás nějaká zvláštní síla uvnitř nás nutí dávat si chvályhodné závazky právě na přelomu roku? Ano, mnozí z nás přestávají kouřit a přejídat se několikrát za rok, ale Nový rok je přece jen magickým datem (přitom je to jen číslo v kalendáři, jak nás neustále přesvědčuje naše rozumnější já). Je to asi věčná nespokojenost, která nás pohání kupředu: ještě to není ono, musíš žít lépe a lépe a lépe… A tak horečně vymýšlíme, co všechno nám ještě chybí k dokonalosti, a odhodláváme se začít nový život. Naši prapředkové začínali každou novou životní etapu velkolepými rituály. Vždyť by to bylo divné, začít lepší život dneska v půl čtvrté odpoledne. Ale Nový rok, to už je příležitost! T o je ten správný moment pro zásadní změnu! V tom případě mi ale vysvětlete, kde děláme chybu, že ten nový život nakonec nikdy nezačneme? Jedno vysvětlení mě napadá: Nedáváme my si náhodou úplně špatná předsevzetí?

Skutečně právě tohle chci?

Jaké je právě pro vás to správné předsevzetí - to může být docela napínavé pátrání. Na jeho začátku musí stát rozhodnutí, co je pro vás skutečně důležité. Jestli si řeknete, že chcete být ještě úspěšnější a ještě bohatší, tak zůstaňte u klasických předsevzetí typu „zhubnu“ nebo „budu trénovat angličtinu“. Jestli si ale řeknete, že chcete být především šťastnější, pak máte mnoho zajímavějších - a navíc splnitelných - možností. Sebezdokonalování, zvyšování pracovních schopností a prestiže, sledování nových trendů ve vašem profesním oboru - to jsou totiž všechno věci, které spadají do kolonky „práce“. Patří tedy do vašeho pracovního času. V tom osobním, volném čase, se rozhodněte pro hledání toho nejdůležitějšího - radosti ze života.

„Ach není tu není…

…co by mě těšilo“ - zpívá se v lidové písni. Většina z nás ale zcela určitě dokáže najít obor, ve kterém může svou radost zalévat a opečovávat jako růžičku. Právě v tom oboru pak zapátrejte, abyste objevili své ideální předsevzetí. Tak třeba: Milujete vaření, opravdu uvolněně se pohybujete jen po vlastní kuchyni s chňapkou v ruce? Baví vás experimentovat s mícháním různých chutí a ingrediencí? Napište kuchařku! Nemusíte si tím přidělat mnoho práce a koneckonců ani výdajů. Stanovte si termín, do kdy chcete mít dílo hotové. Co třeba do konce listopadu? Když každý víkend vykouzlíte a zapíšete si dva nové recepty, tak už jich 30. listopadu budete mít skoro stovku. Pak přemluvíte kamarádku výtvarnici, aby vám vaše dílo pomohla na počítači krásně graficky upravit, vytisknete - a úžasný vánoční dárek pro všechny vaše blízké bude na světě. Toto předsevzetí jistě dodržíte. Po celý týden budete totiž dosud prázdné okamžiky v autobuse nebo v kanceláři vyplňovat slastným sněním o tom, co následující víkend uvaříte úžasného. Za chvíli zjistíte, že vám myšlenka na vaši kuchařskou knihu zvedá spolehlivě náladu, kdykoli si na ni vzpomenete. A pak - ten obdiv, který vás čeká na konci roku ze všech stran! Ale co když naopak vaření nesnášíte? Pak si dejte jiné předsevzetí - zmapovat restaurace v širokém okolí - a místo kuchařky můžete vytvořit originálního průvodce pro své přátele. Každou sobotu si stanovte jako „hledací den“, a vyražte do terénu. Brzy budete mít svůj systém, jak kvalitu restaurací hodnotit a zaznamenávat, a na soboty se budete těšit nejen vy, ale i vaše rodina.

Radost stokrát jinak

Jste nadšený sportovec? Pak máte určitě své nesplněné přání - nějakou „drobnost“, kterou jste si ještě nepořídil, ale už nějakou dobu o ní přemýšlíte. Třeba permanentku do nejbližšího krytého bazénu? Neváhejte, a nový život začněte právě tady. Pokud je to vaše přání a záliba (nejde tedy o případ „musím začít plavat“), budete se mít na co těšit, i když se do vlnek ponoříte „jen“ jednou týdně. Těší vás být doma se svou rodinou a považujete to za nejkrásnější životní náplň? Začněte si vést rodinnou kroniku. Zjistíte, že váš rodinný život jako by nabíral na barvitosti, když výlet do Koněpruských jeskyní popíšete jako napínavý příběh (po cestě vám přece „kleklo“ auto) a vaše dcerka ho doplní obrázkem sebe a krápníku. V e volných chvílích pak můžete v kronice listovat a vaše blízká i dávnější minulost se před vámi bude rozvíjet jako oblíbený seriál.

Dalekohled a návštěvní den

Pokud milujete osamělé procházky přírodou, pořiďte si k nim třeba dalekohled nebo dostatek odborné literatury. Anebo obojí, co říkáte? Vaše záliba se prohloubí, když budete vědět, který ptáček to zrovna cvrliká nad vaší hlavou, jak asi vypadá, i když ho ve větvích nevidíte, a jak strašně daleko trávil zimu, když jste se v lednu procházel kolem „jeho“ stromu. Těší vás společnost vašich přátel a jejich dětí, ale málokdy se vám podaří se domluvit na návštěvě? Od Nového roku může začít nová etapa - proč u vás doma neobnovit prvorepublikovou tradici návštěvních dnů? Vaši přátelé se budou cítit vznešeně, když se z nich stanou „pátečníci“ - vy si budete páteční podvečery nechávat volné, a oni se postupně naučí, že právě v tomto termínu jsou u vás otevřené dveře (a lahvinka červeného…).

Kudy cesta z kola ven?

Máte někdy pocit, že váš život se pohybuje jen na jakési houpačce mezi kanceláří a obývákem, a že pomalu, ale jistě přestáváte chápat smysl tohohle věčného kyvadla? Pak můžete učinit jedno z nejcennějších předsevzetí - začněte pomáhat lidem, kteří to potřebují. Najděte si (třeba na internetu) centra, která shromažďují zájemce o dobrovolnickou práci, a domluvte si další postup. Můžete si vybrat, jestli chcete vést pěvecký kroužek v dětském domově, chodit hrát mariáš s dědečky v penzionu pro seniory či občas asistovat slepému studentovi. Když se zamyslíte, jistě přijdete na další možnosti, ušité na míru vašim schopnostem a zájmům. Toto předsevzetí má tu výhodu, že radost nebude jen na vaší straně. Což ovšem neznamená, že cokoliv, co uděláte pro svou radost, je proti dobrovolnické práci bezcenné. Radost ze života je totiž nakažlivá, stejně jako je nakažlivý vztek, smutek, skepse nebo deprese. Pokud jste se tedy rozhodli začít nový život předsevzetím, které vám dlouhodobě zvedne náladu, jste určitě na dobré cestě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít