Nečtěte e-maily! Vyděláte víc.

13. dubna 2008, 17:59 - Michal Kučera
13. dubna 2008, 17:59

Stačí pracovat jen čtyři hodiny týdně, učí se američtí manažeři

Pokud se zeptáte amerického podnikatele a spisovatele Tima Ferrisse, co právě dělá, pravděpodobně se vám dostane odpovědi, že lyžuje v Andách, tančí tango v Buenos Aires, popřípadě trénuje bojová umění v Japonsku. Tenhle třicetiletý absolvent univerzity v Princetonu navíc tvrdí, že na financování atraktivního životního stylu nepotřebuje více než čtyři hodiny práce týdně. A ještě mu zbude na nový vůz Aston Martin.

Svá tajemství, jak omezit plýtvání časem na minimum, pracovat efektivněji po krátkou dobu a zbytek dne trávit koníčky, loni vtělil do knížky nazvané The 4-Hour Workweek, tedy Čtyřhodinový pracovní týden. Ta se okamžitě dostala na první místo v žebříčku bestsellerů v denících New York Times a Wall Street Journal i v týdeníku BusinessWeek. Ferriss svou strategii také přednášel pro společnosti Google nebo PayPal a na seminářích na Harvardově nebo Princetonské univerzitě.
Proč je jeho kniha tak populární? Ferriss si totiž uvědomil jeden fakt. Přestože skoro všichni lidé na světě si přejí být bohatí, ve skutečnosti jim nejde o to, mít na bankovních účtech mnohamístné cifry. To, co chtějí, je životní styl, který si spojují pouze s milionáři. Svobodu dělat si, co chtějí, a nemuset se ohlížet na protivného šéfa. Dovolené na pohádkových tropických ostrovech, luxusní večeře a zajímavé zážitky. “Jenže k tomu, abyste mohli žít takový život, nemusíte být milionáři,” řekl týdeníku EURO Ferriss. Zeptejte se raději: “Jak můžu dosáhnout takového životního stylu bez toho, abych musel napřed vydělat miliony?”

Velký majetek není podmínkou štěstí

Vítejte mezi novými bohatými. Jsou to ti, kteří se vzdají klasické životní dráhy studium-práce-důchod a vytvářejí si zajímavý životní styl za pomoci dvou velkých aktiv moderní doby - času a mobility. “Život nemusí být tak zatraceně tvrdý. Mnoho lidí včetně mě strávilo léta přesvědčováním sebe sama, že život není snadný, že musíme každý den dřít od devíti do pěti výměnou za příjemný víkend a občasnou krátkou dovolenou. Pravda je ale jiná,” tvrdí. Nemá smysl snažit se léta hledat dokonalou práci. Pro devět z deseti lidí je nejlepší prací ta, která zabere nejméně času a přinese největší příjmy. Místo toho by si člověk měl začít vytvářet životní styl podle vlastních představ.
Jenže jak na to? Ferriss svou strategii vtělil do akronymu DEAL. Toto slovo znamená v angličtině dohodu a vyjadřuje základní filozofii čtyřhodinového pracovního týdne. Všechno se dá domluvit. Kromě přírodních zákonů a práva existují jen ta pravidla a omezení, v něž sami věříte. DEAL ale znamená i něco jiného: cestu, jak cíle dosáhnout. „D“ je definice, tedy nutnost stanovit si pravidla hry, jak vysněného životního stylu docílit. „E“ představuje eliminaci. Je to metoda, jak se zbavit zbytečných povinností a změnit dvanáctihodinové pracovní dny na dvouhodinové. „A“ znamená automatizaci, tedy cestu, jak pustit své příjmy na “autopilota” a zbavit se otravných povinností pomocí outsourcingu. „L“ je pak liberation, tedy osvobození. Znamená to přestat se vázat na jediné místo nebo užívat si minidůchodů po celý život, nikoli pracovat čtyřicet let a osvobodit se až ve stáří.

Definujte vlastní pravidla Život nových bohatých se od těch starých liší prakticky ve všem. Ve starém světě je cestou k úspěchu dobré vzdělání, náročná práce, vysoký plat a možnost odejít do důchodu s tučným bankovním kontem. To je to, čemu Ferriss říká „starý tlustý muž v BMW“. Faktem totiž je, že luxusní auto a spoustu jiných věcí, na které dnes vyděláváme a šetříme, člověk k životu nepotřebuje. Mnohem lepší je investovat peníze do vlastní svobody a osobního rozvoje. A když vysněný vůz přesto chcete, nemusíte na něj léta dřít. Stačí hrát podle vlastních pravidel. A nebudete ho dokonce ani muset ukrást.
Typickým novým bohatým je podle Ferrisse student, který si vedle studia zařídil internetovou půjčovnu vzácných DVD. Ta mu při dvou hodinách práce týdně vynáší pět tisíc dolarů měsíčně, a on tak může trávit volný čas cestováním. Patří k nim ale také zaměstnanec, který je schopen zvládnout devadesát procent práce za desetinu času, což mu dává možnost trávit dva týdny v měsíci provozováním koníčků spolu s rodinou.

Eliminujte nepotřebné věci Většina zaměstnaných lidí tráví hodiny denně plněním drobných úkolů, jako jsou psaní e-mailů, absolvování schůzek a různé porady. Tyto věci sice zdánlivě přispívají k efektivitě práce, ale ve skutečnosti od ní spíše zdržují. Proto ke čtyřhodinovému pracovnímu týdnu patří eliminace nepotřebných informací. Dobrým příkladem jsou e-maily. Velkou chybou je podle Ferrisse začít den otevřením e-mailové schránky. Obvykle totiž kolegové, nadřízení a zákazníci člověka zahltí úkoly a povinnostmi, které nejsou pro skutečný výsledek práce tak důležité, jak by se mohlo zdát. Je proto nezbytné věnovat většinu pracovní doby věcem, které přinášejí reálný výsledek. Proto dnes pod vlivem této knihy stoupá počet lidí, kteří čtou e-maily pouze jednou nebo dvakrát denně a tvrdí, že jejich pracovní výsledky tím nijak neutrpěly, ba právě naopak. Základem této teorie je princip objevený italským sociologem Vilfredem Paretem. Takzvaný Paretův princip praví, že dvacet procent vašich činností způsobuje osmdesát procent všech výsledků. Toto pravidlo se dá aplikovat na pracovní a osobní život i na podnikání. Osmdesát procent všech tržeb u firmy obvykle vytváří méně než dvacet procent všech zákazníků. Základním principem time managementu podle Ferrisse je provést důkladnou analýzu vlastní práce a soustředit se na oněch dvacet procent činností, které stojí za vašim úspěchem.

Automatizujte příjem Jednou z největších výhod života bohatých lidí je to, že se nemusejí zabývat problémy, které je nezajímají. Jednoduše je přesunou na zaměstnance. Noví bohatí ale mají stejné možnosti, přestože nemusejí mít milionářské příjmy. Jednoduše stačí najít někoho, kdo bude část vaší práce dělat lépe než vy a za méně peněz. Řešení se jmenuje outsourcing. V zemích, jako je Indie, dnes existuje řada společností, které poskytují virtuální osobní asistenty. Těm se dá svěřit prakticky cokoli, od vyhledávání informací o klientech, sestavování statistik až po objednávky květin pro manželku. Ceny za jejich služby přitom začínají u čtyř dolarů za hodinu. Za více peněz je potom možné si najmout i odborníky s tituly z nejlepších světových univerzit. Nejde ale pouze o to, že se zbavíte řady obtížných povinností a zbude vám čas věnovat se koníčkům a té práci, která přináší nejvíce zisků. „Pořídit si osobního asistenta je ohromný krok vpřed a označuje moment, kdy začínáte příkazy dávat, a ne přijímat. Je to drobný trénink pro tu nejdůležitější vlastnost každého nového boháče: schopnost komunikovat a řídit věci na dálku,“ říká Ferriss.
Osobní sekretářka vám pomůže ještě s jinou věcí – tím, že za vás udělá množství práce, vám poskytne čas nutný k založení vlastní firmy. Mít tento druhý zdroj příjmu radí kniha i těm, kteří chtějí zůstat zaměstnanci. Jednoduchá internetová společnost vám sice nemusí vydělávat miliony, ale může výrazně vylepšit rodinný rozpočet. A na její správu vám budou stačit čtyři hodiny týdně.

Osvoboďte se od kanceláře Snem většiny tvrdě pracujících profesionálů po desetiletí bylo vydělat dost peněz na to, aby mohli jít v pětačtyřiceti letech do brzkého „důchodu“ a potom cestovat, užívat si u moře a věnovat se rodině a koníčkům. V dnešní době počítačů, internetu a mobilních technologií je ale tato představa přežitkem. Místo třiceti let dřiny a čekání na důchod, kterého si člověk mnohdy už moc neužije, navrhuje Ferriss brát si „minidůchody“ po dobu celého profesního života. Sám tráví těmito minidůchody dva až tři měsíce v roce a je přesvědčen, že na jeho práci to má pozitivní vliv. Omezení představy o práci na firemní budovu je pouze zvyk. Ve většině profesí je dnes prakticky jedno, odkud pracujete. S notebookem a mobilním telefonem můžete spravovat firmu třeba z hotelu v Argentině nebo čajovny v nepálských velehorách. Stejná pravidla platí i pro zaměstnance. Řada firem dnes již dovoluje lidem pracovat z domova. A kdo tvrdí, že domov nemůžete mít na pár týdnů v roce třeba na řecké pláži?

Time management podle Ferrisse

Co dělat, aby člověk ušetřil osmdesát procent času?
1. Nezvedejte telefony z neznámých čísel. 2. Nekontrolujte si e-maily jako první věc po ránu nebo poslední před spaním. 3. Nechoďte na schůzky, které nemají jasný program a předem určenou dobu konce. 4. Zbytečně po telefonu netlachejte. 5. Nečtěte e-mail častěji než dvakrát denně. 6. Neztrácejte čas se zákazníky, kteří přinášejí nejméně peněz a nejvíce starostí. 7. Stanovte si priority. 8. Nenoste u sebe mobil nebo BlackBerry 24 hodin denně. 9. Nedělejte si z práce jediný smysl života.

BOX 2: Kdo je Tim Ferriss? Třicetiletý podnikatel začínal v Silicon Valley jako řadový zaměstnanec malé počítačové firmy TrueSan Networks. Poté si založil společnost BrainQUICKEN, která vyrábí doplňky stravy. Na univerzitě v Princetonu přednáší podnikání v oboru informačních technologií. Mluví šesti jazyky včetně japonštiny a čínštiny. Je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako šampion v tangu a je mistrem Spojených států amerických v čínském kickboxu. Jeho kniha vedla žebříčky bestsellerů v nejprestižnějších ekonomických listech USA.

nálepka:

www.fourhourworkweek.com

ROZHOVOR
EURO: Co je podle vás důvodem takového úspěchu vaší knihy? FERRISS: Myslím, že miliony lidí na světě začínají chápat, že velký příjem bez volného času nemá žádný smysl. Má kniha je první, která ukázala reálné případy lidí, kteří dokázali najít cestu, jak si užívat hojnosti volného času a neobětovat přitom příjmy.
EURO: Myslíte, že lidé v Americe nebo Evropě pracují příliš mnoho? FERRISS: Většina lidí nedokáže definovat svůj ideální životní styl, takže skutečná radost a blahobyt jim unikají. Práce 70 hodin týdně, což je podle posledních výzkumů americký průměr, je s osobním životem neslučitelná.
EURO: Jaký je váš tip, který byste dal někomu, kdo chce být finančně svobodný, ale neví, jak na to? FERRISS: Zapomeňte na roční nebo měsíční příjmy a soustřeďte se na hodinový příjem. To vede k preciznější a efektivnější práci, a tím i k lepšímu životnímu stylu.
EURO: Co jsou největší chyby, které děláme v práci? FERRISS: Za prvé pracujeme příliš, abychom se zbavili záplavy povinností. Ty ale vznikají tím, že si nedokážeme stanovit priority. Za druhé se snažíme uspokojit požadavky všech. Za třetí nežádáme dost. Žádejte o víc, než skutečně chcete, a dostanete, co potřebujete.
EURO: Jsou vaše nápady využitelné všude na světě? Češi nemohou „vydělávat dolary a utrácet rupie“, jak radíte. FERRISS: Jdou použít kdekoli. V České republice jsem byl, má babička byla Češka, takže vaši zemi trochu znám. I vy můžete outsourcovat do států, jako je Indie, a prostřednictvím internetu nabízet služby do zemí, jako je Velká Británie. Možnosti existují vždy, jen je musíte umět hledat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít