Nechceme sledovat finský balet

17. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
17. února 2003, 00:00

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče. Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii

Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče.

Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Jsou to důvody politické, ekonomické, historické a kulturní. Nejpalčivějšími důvody jsou bezpochyby politické, které znamenají ztrátu státní suverenity, ztrátu práva o sobě rozhodovat. Musím velice ostře odmítnout naivní názory, jak budeme přes naše poslance opravovat Evropskou unii zevnitř, protože naše tři procenta hlasů na to skutečně nestačí. Něco podobného říkávali za mých mladých let někteří kamarádi, kteří tím omlouvali svůj vstup do KSČ. Všichni víme, jaký měl nakonec jejich aktivizmus reálný úspěch.

A co další důvody?

Z ekonomických důvodů je to především obava, že se k nám snaží EU vyvážet nezaměstnanost, že se na nás hodlá hojit krachující německá ekonomika. Nepřijatelný je rovněž diktát našim výrobcům, jak mají co dělat, v jaké režii, v jakých nákladech, aby tak bylo naše zboží nakonec neprodejné. Z kulturních výhrad je to především skutečnost, že český národ má spíše tendenci tíhnout k anglosaské kultuře. Když si pomyslím, že mi bude někdo v televizi kvótami nutit sledovat finský balet a portugalské detektivky, tak si to prostě nepřeji. A pokud se týká historických důvodů? Musel bych se stydět jít na hřbitov, a tam mít před sebou celé generace předků, kteří bojovali za naši samostatnost. Jak bychom jim vysvětlovali, že se jejich úsilí snažíme tak lehkovážně a bezectně zbavit?

Máte ale alternativu ke vstupu do EU?

Jistě, zůstaly by nám otevřeny všechny možnosti, protože bychom uhájili svou svobodu. Jestliže jsme dnes zastrašováni schengenskou hranicí, tak dobře. My jsme na ostnaté dráty zvyklí, akorát by nyní byly z druhé strany. Ostrovem svobody by se tak stala Česká republika. Jako zásadní bych v případě odmítnutí vstupu do EU viděl posílení vazby na USA, pak je zde Evropské společenství volného obchodu. Nemluvě o tom, že mezinárodní zastoupení na dnešní konferenci ukazuje, že eurokritické hlasy se ozývají i z dalších kandidátských států, takže není vůbec jisté, že do EU nakonec vstoupí všechny země, které dostaly v Kodani zelenou. Tím by se prostor pro spolupráci mimo rámec EU ještě rozšířil. Nikde také není řečeno, že bychom do Evropské unie nemohli vstoupit někdy v budoucnu, pokud by některé příští politické reprezentace starého kontinentu přehodnotily dosavadní centralistický a přeregulovaný projekt EU.

Nepřekročili jsme ale onen pomyslný bod, kdy jsme kvůli vstupu vynaložili většinu nákladů, a nyní bychom měli v případě odmítnutí přijít o výnosy?

Já osobně nikde žádné výnosy nevidím. To, co se odehrálo v prosinci v Kodani, kde došlo na finanční otázky přistoupení, nazývám kodaňským diktátem, přesně v intencích Mnichovké smlouvy. A peníze z různých „báječných“ fondů, které nám Brusel slibuje? Ty nakonec stejně nebudou, protože kvůli přetrvávající stagnaci celé eurozóny, a zvláště Německa, bude kasa prázdná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít