Nečekejte zázraky, jde o kompromisy

21. srpna 2006, 00:00 - FILIP ČERNOCH <br />
21. srpna 2006, 00:00

KAREL FIRLA, ŘEDITEL FIRMY INTEREL: O lobbování často panují zkreslené představy. „Představa, že u připravované směrnice je zásadní hodnota nastavena na tolik a tolik procent a lobbista po zaplacení určité částky tuto hodnotu například zdvojnásobí, je scestná,“ tvrdí Karel Firla.

KAREL FIRLA, ŘEDITEL FIRMY INTEREL: O lobbování často panují zkreslené představy. „Představa, že u připravované směrnice je zásadní hodnota nastavena na tolik a tolik procent a lobbista po zaplacení určité částky tuto hodnotu například zdvojnásobí, je scestná,“ tvrdí Karel Firla. V České republice je „lobbování struktur“ Evropské unie stále ještě poměrně nový pojem, leckdy bývá spojován s velmi optimistickými očekáváními. Jaká je každodenní realita? Je třeba si uvědomit, že Unie je obrovský kolos, složený z pětadvaceti států. Velmi úsměvná je proto občasná představa, že u některé připravované směrnice je zásadní hodnota nastavena na tolik a tolik procent a lobbista po zaplacení určité částky tuto hodnotu například zdvojnásobí. Nejlépe do druhého dne. Každý, kdo něco podobného tvrdí, prostě nemluví pravdu. Proto první věcí, kterou je třeba s klientem udělat, je stanovení racionálního a uskutečnitelného cíle a určení, jak a s jakými náklady ho lze dosáhnout. Další fází je hledání spojenců s podobným postojem v rámci jiných států, asociací anebo unijních orgánů. V této skupině nakonec dojde k vytvoření nějakého kompromisu, který je potom možné a reálné otisknout například do zmíněného návrhu směrnice. Je třeba akceptovat skutečnost, že celá Unie je o kompromisech. Takže žádné zázraky? Rozhodně ne. Ani firma s dvaceti tisíci zaměstnanci nedokáže prosadit čistě svou pozici. Vždy je to otázka kompromisu a hledání spojenců. To rozhodně nezní jako levná záležitost. Jistě, pokaždé je to otázka peněz a zhodnocení toho, zda se to dané firmě vyplatí. Ne vždy navíc musí být bruselská cesta ta nejvýhodnější. Například nedávno jsem pracoval s klientem, který měl určitý záměr na unijní úrovni. Po předběžném průzkumu a zvážení celé situace jsme mu ve výsledku prezentovali více možností. Tedy, že šanci uspět na evropské úrovni bude mít při vynaložení takového množství peněz a v této časové lhůtě. Nicméně vzhledem k velikosti jeho firmy a jejím záměrům by bylo vhodnější působit na české úrovni, kde jsme mu také navrhli potřebnou pomoc. Dosáhl by sice asi jen 80 procent toho, co původně chtěl, ale s dvacetiprocentními náklady a za kratší dobu. Rozhodnutí o dalším postupu už je jen na klientovi. I při skromnějších přáních firmy, například pokud jste žádáni o analýzu a monitoring dění v některém sektoru podnikání, jsou náklady stále poměrně vysoké. V jakém okamžiku je podle vás smysluplné uvažovat například u spediční firmy právě o pravidelném monitoringu evropské dopravní legislativy? To je velmi důležitý bod, ale je třeba rozlišit dvě věci. V prvé řadě samotnou výši nákladů. Ta může například u odborného konzultanta dosáhnout výše asi sta eur za hodinu, což je standardní průměr. Nicméně vzhledem k nákladům na fungování v Bruselu, které jsou velmi vysoké, nebo k výdajům spojeným s dopravou, nejde o nijak přemrštěnou sumu. Navíc je tento odborník schopen vyřešit váš problém během poměrně krátké doby. A za druhé?

Samotná následná praktická využitelnost těchto informací - jinak řečeno konkrétní zhodnocení investice. Když jsme s naší činností začínali, řada velkých firem po nás žádala informace, které souvisely s jejich podnikáním a které považovaly za důležité. Problém byl v tom, že často kvalitu těchto informací poměřovaly množstvím papíru, které jsme jim dodali. Na stole zodpovědné kontaktní osoby se potom kupily hromady dokumentů, které dotyčný nebyl schopen zpracovat a na které neměl čas. Což bylo frustrující pro něj, i pro nás. Díky těmto zkušenostem jsme zjistili, že pro firmu nemá smysl platit si tyto analýzy, pokud nedokáže vyčlenit člověka, který se bude zabývat právě jen unijní agendou a stane se postupně odborníkem. Navíc firmy se výrazně posunuly kupředu.

Mají přesnější představu o svých požadavcích? Ano. Dnes už lépe vědí, co chtějí, znají hodnotu informací i času. Namísto zbytečně velkého objemu nepodstatných dokumentů vyžadují jasné a krátké shrnutí. Pokud už totiž ve firmě funguje člověk zaměřený jen na unijní záležitosti, dokáže celou řadu základních informací zjistit sám. Nepotřebuje věci, které jsou snadno a lehce dostupné na internetu. Potřebuje vědět, co se chystá, o čem se mluví. Jak u nás funguje trend běžný v starých členských zemích, tedy spojování firem podobného zaměření do asociací? Představme si třeba situaci, kdy vás kontaktuje několik výrobců softwaru, kteří chtějí společně ovlivňovat nebo monitorovat bruselské dění.

I tyto aktivity se začínají objevovat, právě v současné době v podobném případě jednám. Jak jste zmínil, v zemích bývalé patnáctky je to běžný jev. Nejde jen o ekonomickou stránku věci, ale na podobná sdružení podstatně lépe pohlížejí také unijní instituce, vnímají je jako hráče reprezentující celý sektor, případně jeho významnou část. Ať už jde o dlouhodobé asociace nebo ad hoc sdružení středních firem jdoucích za konkrétním problémem, je to velmi perspektivní a dobrá cesta. Navíc práce pro podobná uskupení je velmi zajímavá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít