Nečekejte revoluci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nečekejte revoluci

, Jan Štětka,
Nečekejte revoluci
Zdroj: Euro.cz

Jiří Paroubek z ČSSD vidí pro Prahu vzor ve Vídni

Kdo si počká, ten se dočká. Sociální demokrat Jiří Paroubek je výrazným pražským zastupitelem už jedenáct let a teprve nyní má reálnou šanci stát se po komunálních volbách letos v listopadu primátorem. Ačkoliv se už v roce 1990 vyšvihl na ústředního tajemníka ČSSD, během kralování Miloše Zemana ve straně růže na růžích ustláno neměl. S Petrou Buzkovou a Karlem Machovcem léta hájil v ČSSD umírněný pragmatismus, po vytvoření velké koalice s ODS na pražské radnici obsadil post finančního náměstka primátora Jana Kasla. Kdyby se stal prvním polistopadovým levicovým primátorem, žádné zemětřesení by se zřejmě nekonalo. Paroubek je realista a jeho krédem je civilní přístup.

ČSSD na koni.

„Svoji pozici neměním, mění se lidé kolem mě,“ charakterizoval Jiří Paroubek pro týdeník EURO svou dosavadní partajní kariéru. „Vždy jsem se díval po západní Evropě a prohlížel si jejich standardní sociálnědemokratické koncepty řešení v politice. Řekl bych, že dnes se s nimi ztotožňuje i ČSSD, proto se moje pozice ve straně upevňuje,“ říká muž, který zastává funkci místopředsedy pražské sociální demokracie a je pravou rukou předsedkyně Petry Buzkové.
ČSSD bývala v Praze outsider, dnes náskok ODS a US-DEU dohnala. Paroubek sází na to, že po volbách budou sociální demokraté v každém případě zastoupeni v radě. S kým by vládli? „Musíme zvážit obě varianty. Jak s ODS, protože výsledky současné koaliční spolupráce jsou dobré, tak se stranami, s nimiž by se dala utvořit koalice bez ODS, tedy s Evropskými demokraty Jana Kasla, s US-DEU Michaela Hvížďaly a s lidovci Mariána Hoška,“ říká Paroubek. U občanských demokratů má lídr ČSSD důvěru. Náměstek primátora Petr Švec z ODS si myslí, že Paroubek je schopný a že by funkci prvního muže hlavního města v případě volebního vítězství ČSSD bez problémů zvládl. „Má malinko problém s komunikací, respektuje totiž hlavně sám sebe,“ uvedl pro týdeník EURO. Další problém vidí Švec v tom, že v ČSSD je více frakcí a Paroubek se na podporu některých spolustraníků nemůže spolehnout.

Větší transparentnost.

Když letos na jaře odstupoval primátor Jan Kasl, obvinil vedení města z tolerance vůči korupci. Paroubek tehdy tvrdil, že jde hlavně o vnitřní boj v ODS. Zatímco Kaslovi Evropští demokraté si z protikorupčního tažení udělali leitmotiv své kampaně, z volebního programu ČSSD „Město pro život“ nutnost potírat korupci na radnici nijak zvlášť nevyčnívá. Přesto Paroubek zdůrazňuje potřebu transparentního rozhodování zastupitelstva. „Do jednání výběrových komisí by mohla být zapojena veřejnost a zcela určitě i opozice, aby byla kontrola,“ slibuje. Uvádí, že ČSSD prosadí, aby výběrová řízení na chystanou výstavbu bytů za 2,2 miliardy korun byla nastavena i pro účast středních a menších firem, které jsou schopné postavit byt do patnácti až šestnácti tisíc korun za metr. „Mít komunální byty v ceně 25 a více tisíc korun za metr čtvereční je prostě luxus,“ soudí Paroubek. Město by prý mělo dotlačit i velké firmy k příznivějším cenám. O korupci na radnici Paroubek soudí, že určitě existuje. Za řešení pokládá zvýšení mezd úředníků. „Aby podplácený úředník věděl, že po odhalení korupce vyhazovem z práce hodně ztratí.“
Paroubek si nepřipouští, že by někomu mohl připadat málo komunikativní. Tvrdí, že se na radnici během let naučil jednat i o těch nejsložitějších věcech otevřeně a neschovávat nic pod stůl. „Když z věcí neděláte tabu a nic nezatemňujete, přestane to vaše potenciální kritiky bavit.“ Za svůj nejdůležitější úkol považuje, aby z prosperity Prahy neměly prospěch jen nejvyšší a vyšší střední vrstvy. „Nevidím v tom žádné drama, nejsem revolucionář, ale chci se pokusit o mnohem civilnější přístup k občanům,“ říká Paroubek.

Vídeň, chléb a voda.

Ovšem o tom, kolik si město bude moci dovolit utrácet v následujících letech, rozhoduje Jiří Paroubek už teď. Soudí, že na sanaci dvanáctimiliardových škod po povodni bude mít Praha ke konci roku k dispozici až pět miliard korun. Další dvě miliardy na rekonstrukci metra dodá stát z půjčky u Evropské investiční banky. „Totálně jsme také překopali rozpočet na příští rok a změnili jeho priority,“ připomíná Paroubek. Už za rok by tak mohla být před povodní chráněna nejen Malá Strana, ale i Karlín a Libeň. O polovinu se ale má zpomalit výstavba nové trasy metra do z Holešovic do Kobylis.
Paroubek své plány s městem opírá o zkušenosti s levicovými radnicemi ve Vídni, v Berlíně nebo v Paříži. Zejména Vídeň je pro něj inspirací. „Sociální demokracie tam vlastně nevládne, ona jen vytváří podmínky, aby se lidem příjemně žilo, aby se do města rádi vraceli z dovolené, aby pili dobrou vodu a jedli dobrý chleba. Totéž může být v Praze,“ domnívá se.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze