Nečasova předvolební hra

07. října 2011, 19:53 - Petr Kolář
07. října 2011, 19:53

Politika

Odvoláním ministra zemědělství Ivana Fuksy a instalací Petra Bendla, o jehož kompetenci v oboru lze s úspěchem pochybovat, rozehrál premiér riskantní partii

Mezi občanskými demokraty už nějaký čas koluje historka o tom, jak se před pár týdny během jednání vlády setkali na toaletách premiér Petr Nečas s tehdejším ministrem zemědělství Ivanem Fuksou. Ve chvíli, kdy oba v tichosti stáli nad mušlemi, měl premiér zničehonic syknout cosi ve stylu: tak rezignuješ sám, nebo budeš čekat, až tě odvolám? Zda je tato historka pravdivá, nebo jde o fámu, kterou se občanští demokraté pouze baví, zřejmě s jistotou nepůjde ověřit nikdy. Faktem je, že pro bleskurychlý konec Ivana Fuksy na ministerstvu a jeho nahrazení Petrem Bendlem z minulého týdne by byla svým způsobem vypovídající.
Původně v ODS většina lidí očekávala, že k rošádám na ministerských postech dojde až po kongresu ODS v pražských Letňanech 22. října. Ještě v pondělí večer, kdy do týdeníku Euro poprvé dorazila informace o tom, že by měl být Fuksa druhý den odvolán, o tom nic nevěděli ani jeho nejbližší spojenci v čele s bývalým šéfem poslanců a uchazečem o post předsedy středočeské ODS Petrem Tluchořem. Lidé z okolí premiéra Nečase se vesměs omezovali na konstatování, že něco podobného zaslechli, ale maximálně z druhé ruky. Už v úterý dopoledne ale Fuksovi dorazila pozvánka na pohovor s premiérem Nečasem ve Strakově akademii a jeho osud se zdál být zpečetěn, což se během několika hodin potvrdilo.
„Dnes jsem to slyšel také. Ale moc nechápu, jakou by si premiér Nečas mohl vzít záminku. Prý by to mohlo být oslabení Petra Tluchoře před volbou regionu, ale připadá mi to celé divné. Tluchořovi by to spíš pomohlo,“ uvedl ještě v pondělí večer zdroj blízký vedení ODS.

Důvody nikoli osobní, ale politické

Premiér Nečas sice při odůvodnění Fuksova odvolání uvedl, že „důvody jsou nikoli osobního, ale politického charakteru“, příliš věrohodných věcných argumentů pro odvolání ministra ale nenabídl. Konkrétně Nečas zmínil, že Fuksa na vládě většinu času promlčel, byl prý nespokojen s jeho Dřevěnou knihou, která se týká hospodaření ve státních lesích (když ale před časem Fuksův odchod kvůli Dřevěné knize požadovaly Věci veřejné, Nečas ho hájil), i s tím, jak si Fuksa počínal při jednání o dotacích na budování bioplynových stanic. V neposlední řadě premiér Nečas vytkl Fuksovi i to, že když byl v minulé vládě ještě náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska, „mírně podporoval“ obří ekologickou zakázku. Dnes už bývalému ministrovi tak nebylo nic platné ani to, že ho podpořil například šéf agrární komory, analytici z oboru či někteří politici včetně několika z ODS.
Skutečným důvodem odvolání Ivana Fuksy tak nejspíš opravdu bylo jeho politické spojení s nejvýraznějším Nečasovým sokem v nynější ODS Petrem Tluchořem. Středočeši se totiž bez ohledu na přání vedení strany v čele s premiérem rozhodli svolat volební regionální sněm ještě před kongresem ODS. Tluchoř se už v sobotu v boji o post šéfa středočeské ODS hodlá utkat se stávajícím předsedou regionu Petrem Bendlem. Vzhledem k rozložení sil se zdá zřejmé, že Tluchoř uspěje, vrátí se do širšího vedení ODS a z této pozice může rozkolísat dění na kongresu. Středočeši v čele s Tluchořem totiž odmítají například změnu stanov strany tak, aby se volební kongres ODS nekonal už příští rok v červnu, jak navrhují Nečasovi lidé, ale až po krajských a senátních volbách v příštím roce. Odvoláním Fuksy a dosazením Bendla do jeho ministerského postu by Nečas možná mohl ve středních Čechách zamíchat kartami.
„Poměr sil ve středních Čechách to asi zcela změnit nemůže. Ale všechny tyto na první pohled nepochopitelné tahanice mohou řadu delegátů úplně otrávit. Někteří se na protest sněmu nemusejí zúčastnit vůbec, další si mohou říct, že už mají souboje Tluchoř–Bendl dost a mohou hlasovat pro někoho úplně jiného,“ komentoval situaci jeden z blízkých Tluchořových spojenců v regionu.
Do boje o post šéfa středočeské ODS by mohli zasáhnout také primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (spojenec Bendla) či primátor Kladna Dan Jiránek (nemá příliš dobré vztahy s Bendlem, ale rozhodně ho nelze řadit do tábora Tluchořových stoupenců, pro Nečase by mohl být dobrou volbou).

Bendl se může Nečasovi „vrátit“

Tluchoř po boku s dalšími zákonodárci za střední Čechy (z poslanců chyběl Bendl s Alešem Rádlem, ze senátorů Jiří Oberfalzer) učinili prohlášení, že Fuksovo odvolání je hrubým zásahem do středočeské ODS. Hlavní kancelář strany druhý den reagovala společným prohlášením předsedů všech regionů, že je právem premiéra vybrat si na ministerský post, koho chce. „Z tohoto důvodu považujeme prohlášení Petra Tluchoře, že odvolání Ivana Fuksy je hrubým zásahem do středočeské ODS, za nešťastné. Vnímáme ho jako krok, který směřuje více k dělení ODS než k jejímu sjednocování,“ stálo ve vyjádření. Jak upozornily Hospodářské noviny, někteří regionální šéfové ale ani nevěděli, jaké prohlášení konkrétně podepisují. „Nezpochybňuji právo premiéra Petra Nečase odvolat ministra vlády, rozumím ale i kolegovi Tluchořovi a jeho obavám,“ řekl HN například předseda ústecké ODS Jan Kubata. Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka zase o Fuksovi hovoří jako o „nejlepším ministru zemědělství minimálně poslední dekády“.
O tom, že důvodem Fuksova bleskurychlého odvolání byly skutečně spíše vnitrostranické bitvy v ODS, svědčí i nominace jeho nástupce. Bývalý dlouholetý místopředseda ODS, středočeský hejtman a exministr dopravy skutečně není považován za odborníka na zemědělství. Na půdě Evropské unie se nyní jedná o podobě společné unijní zemědělské politiky od roku 2014 a agrárníci si pochvalovali, že se Fuksovi dařilo vyjednávat pro Česko dobré podmínky. Bendl, pověstný svými politickými přemety (podporuji Pavla Béma, Topolánek je silnější, podpořím jeho a stanu se ministrem dopravy), nyní naskakuje do vrcholících jednání, aniž by se v resortu plně orientoval.
Pokud navzdory kroku premiéra Nečase Tluchoř v sobotu uspěje, obrátí se Bendlovo jmenování proti premiérovi. Ve středních Čechách by totiž nedosáhl svého, naopak většinu tamních popudil, a ještě by měl v kabinetu ministra zemědělství, o jehož kompetenci v oboru lze s úspěchem pochybovat. „Zdá se být prakticky vyloučené, že by do souboje mohl výrazně promluvit někdo třetí. Tedy pokud by se Tluchoř například nedohodl přímo s Fuksou. Ten by prošel jako nůž máslem. Ale znovu opakuji, muselo by to být po dohodě s Tluchořem. Pokud bude souboj Tluchoř–Bendl, skončí to tak zhruba 4 : 1, možná 4 : 2 pro Tluchoře,“ odhaduje dlouholetý vlivný člen středočeské ODS. Pokud bude mít ve své prognóze pravdu, mohla by se v ODS vzedmout vlna solidarity kvůli tomu, že je někdo odvoláván jen proto, že se Nečasovi politicky znelíbil. To totiž může potkat kdekoho.
Již několik týdnů se spekuluje o tom, že by po kongresu mohl skončit šéf resortu spravedlnosti a předseda plzeňské ODS Jiří Pospíšil, který se s premiérem dostal do sporu třeba kvůli návrhu na odvolání vrchního žalobce v Praze Vlastimila Rampuly. Ohrožen může být i Alexandr Vondra a další. Na místo ministra zemědělství si zase mohli myslet Jihočeši, mluvilo se totiž o tom, že kdyby Fuksovo odvolání přišlo až po kongresu, mohl ho nahradit šéf tamní ODS Martin Kuba. Jihočeši, kteří v rámci ODS vždy patřili ke krajům označovaným za „kmotrovské“, jsou v posledních měsících k Nečasovi loajální. Přidělením ministerského postu mohl premiér získat za spojence silný kraj, byť by se mu zřejmě těžko vysvětlovalo, proč je ministrem člověk, kterého si nepřál za místopředsedu strany. I to ale kvůli pokusu o ovlivnění středočeského volebního sněmu a odstranění Tluchoře obětoval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít