Nečas: Nový občanský zákoník zprůhlední charitu

05. října 2011, 01:30 - Dalibor Dostál
05. října 2011, 01:30

Nový občanský zákoník může přispět k posílení důvěryhodnosti a transparentnosti tuzemských charitativních organizací.  Na setkání s předními českými nadacemi to v úterý uvedl předseda vlády Petr Nečas.

Foto: Alexandr Hudeček

Zákoník totiž bude obsahovat statut takzvané veřejné prospěšnosti. Pro možnost čerpat dotace bude důležité, aby veřejně prospěšná organizace byla skutečně nezisková, prostředky vynakládala účelně a její hospodaření bylo transparentní.

„Toto setkání považuji za velice důležité,“ říká Hana Šilhánová, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti a předsedkyně výkonného výboru Fóra dárců. „Nadace a fondy asociací Fóra dárců jsou aktivní v mnoha oblastech společenského dění a podstatným způsobem přispívají k profesionalitě a finanční stabilitě neziskového sektoru. Toto  setkání svědčí o tom, že jsou i adekvátním partnerem vládě a zastupitelům pro jednání o podmínkách dalšího rozvoje nadačního sektoru v České republice.“

Premiér Petr Nečas rovněž poděkoval členským nadacím a fondům z Fóra dárců za jejich práci. Tu ocenila rovněž poslankyně Lenka Kohoutová, která sama dlouhodobě působila v neziskovém sektoru.

„Práci Fóra dárců jsem znala ještě dlouho před svým vstupem do poslanecké sněmovny a velmi si jí vážím. A to nejen proto, že se velmi angažují ve zlepšování podmínek pro fungování prověřených neziskových organizací. Zároveň mě těší debata, která se rozhořela například o veřejné prospěšnosti. Je to jasné znamení, že je třeba aby tyto aktivity měly oporu v zákoně a jsem přesvědčena, že to bude ku prospěchu celého sektoru,“ uvedla poslankyně a expertka ODS na sociální politiku, Lenka Kohoutová.

Členské nadace a fondy Fóra dárců významně podporují potřebné oblasti, nejvíce investují do sociální a humanitární oblasti a zdravotnictví. Ročně se jedná o částku zhruba ve výši 432 milionů korun, které putují směrem k neziskovým organizacím, jež přímo pomáhají potřebným.

Fórum dárců je sdružení, které svojí činností již od roku 1997 podporuje rozvoj filantropie v České republice. Pracuje na posilování nadací a nadačních fondů a zlepšování legislativního prostředí pro filantropii. Provozuje rovněž systém dárcovských SMS. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít