Nečas a jeho démoni

02. listopadu 2012, 14:41 - Tomáš Plhoň, euro
02. listopadu 2012, 14:41

Když jde o politiku, není nad symbolické, v patosu utopené konce. Tento víkend nás čeká kongres ODS, a pokud povede ke konci éry Petra Nečase, bude symboly přeplněný jako závěr nějaké antické tragédie. Hlavní postava v úvodu příběhu vystupuje jako čistý, korupcí neposkvrněný a liberálně smýšlející hrdina, aby ho závěru dohnalo hned několik vlastních démonů.

Za prvé tu máme problematiku DPH. Je vcelku jedno, že oni takzvaní rebelové v jeho vlastních řadách používají nepřímou daň jen jako falešnou záminku pro vyvolání vládního kataklyzmatu. Už šestým rokem vládne v Česku pravice. Tedy politická síla, která by měla stát za podnikateli, dýchat s nimi a ochraňovat je v dobách nejtěžších. Kolikrát se za tu dobu s DPH hýbalo a s jakými výsledky?

Ředitele podniků (na rozdíl od obyčejných lidí) zas tolik netrápí, jak vysoká nakonec daň bude. Chtějí stabilní prostředí, v kterém mohou dopředu plánovat své kroky. Místo toho se setkávají s jen těžko odůvodněným počítáním oveček v daňové kvótě. Nemluvě o tom, že z posledního navýšení nepřímé daně se zatím nevybral ani haléř navíc. DPH se na kongresu Nečasovi a jeho upadající straně vrátí jako bumerang, ozvěny starých hříchů.

To samé můžeme říct o korupci, byť v tomto ohledu bych byl trošičku méně tvrdý. Všichni ti kauzami poznamenaní ministři jistě vypovídají mnohé o personálních kvalitách vládních stran a premiéra, který jejich jmenování odsouhlasil. Na druhou stranu – tak jako nikdy předtím se v Česku řeší velké korupční případy, zdiskreditovaní politici až na výjimky (velký pozdrav pro Alexandra Vondru) odstupují, a i když sám Nečas si za to může připsat kredit jen stěží, na rozdíl od předchozích premiérů nestojí vyšetřovatelům v cestě.

Stále větší prostor v dramatu však dostává dosud vedlejší postava, nyní svým významem připomínající nestvůru z podsvětí. Už samotné jmenování Martina Kuby do funkce ministra MPO bylo pro všechny pozorovatele překvapivým krokem. Muž, jehož pověst na jihočeské politické scéně často doprovázejí přívlastky vypůjčené z mafiánských filmů, se nyní hlásí o křeslo prvního místopředsedy. Dokonce se spekuluje o tom, že by Nečase mohl nahradit. Také on ztělesňuje veškerou osudovou symboliku začátku konce současného premiéra.


Čtěte také:

Nečas míří na kongres s většinovou nominací a bez protikandidáta

Nečas má před kongresem ODS podporu jen části krajů

„Tluchořovec“ Fiala opustil ODS. Vláda přišla o většinu


Smutné je, že celá tahle tradédie může vcelku snadno vyústit v předčasné volby a nástup komunistů do vládních řad. A v tomto dramatu bohužel není hlavní postavou Petr Nečas, ale my všichni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít