Nebojte se sporů před německými soudy

15. září 2008, 08:00 - Fritjof Winkelmann, Tomáš Linhart
15. září 2008, 08:00

VYMÁHÁNÍ DLUHŮ - Mnozí čeští podnikatelé mají obavy z případného sporu před německými soudy, a proto ani nezkoušejí vymáhat dluhy vůči tamním dlužníkům soudní cestou. Tyto obavy jsou však naprosto zbytečné. Německé soudy jsou obvykle mnohem rychlejší, efektivnější a levnější než české.

Před podáním samotné žaloby na vašeho dlužníka je možné v případě peněžních pohledávek zahájit takzvané upomínkové řízení, které je v této podobě českému procesnímu právu cizí. Je to dobrovolné řízení a zahájí se vyplněním formuláře, kde věřitel uvede v podstatě jen co od koho požaduje. Od prosince letošního roku bude dokonce možné zahájit upomínkové řízení vyplněním formuláře na internetu. Pro zahájení tohoto řízení není třeba advokáta, finanční náklady se tak omezí na soudní poplatek ve výši přibližně dvaceti eur.

Soud poté zašle dlužníkovi výzvu k platbě. Dlužník se může ve lhůtě dvou týdnů proti výzvě ohradit. Každá ze stran může také podat žádost o zahájení (běžného) soudního řízení. Pokud dlužník včas neodporuje, vydá soud rozhodnutí o výkonu. Po uplynutí další dvoutýdenní lhůty se z rozhodnutí o výkonu stává takzvaný exekuční titul, na jehož základě může věřitel ihned zahájit exekuci, přičemž výše pohledávky není omezena.

Podání žaloby

Žalobu můžete samozřejmě podat i bez zmíněného upomínkového řízení. Věcná příslušnost soudu se řídí v civilním procesu jen výší hodnoty sporu. Do pěti tisíc eur jsou v první instanci příslušné takzvané obvodní soudy, při překonání této hranice (byť jen o jeden cent) pak zemské soudy.

Při procesech před obvodními soudy není na rozdíl od zemských soudů nutné zastoupení advokátem, nicméně je přesto rozumnější přenechat advokátovi související korespondenci a především pak vystupování před soudem. Český žalobce se musí obrátit buď na německého advokáta, nebo na českého, jenž je však členem německé advokátní komory. Další možností je pověřit českého advokáta, který posléze zkontaktuje německého kolegu a ten bude následně vystupovat před německým soudem. Tato možnost je ale poměrně nákladná, protože je nutné zaplatit honorář dvěma advokátům. Doporučuje se proto obrátit se na mezinárodní kancelář sídlící v České republice disponující advokáty, kteří jsou členy německé advokátní komory a mají tak oprávnění vystupovat před tamními soudy. Ti pak mohou poskytnout kompletní služby nutné k vedení soudního sporu v Německu.

Soudní korespondence probíhá v němčině, zemské soudy a především pak komory pro obchodní spory však akceptují i přílohy k žalobě v angličtině. Při soudním jednání je pak jednacím jazykem výhradně němčina. Pokud ji žalobce neovládá natolik, aby se mohl aktivně zúčastnit soudního jednání, musí požádat soud o přidělení tlumočníka. Neznamená to v žádném případě nějaký průtah či překážku, neboť tlumočníků pro český jazyk je v Německu dostatek.

Hned při prvním ústním jednání soudce zpravidla stranám vysvětlí, na čem jsou, jaké důkazní prostředky musí předložit a kdo má větší šanci proces vyhrát. Soudce si navíc velice rychle rozmyslí, jestli může stranám navrhnout smír a pokud ano, v jaké kvótě. Cílem je vést proces co nejrychleji a zároveň co nejefektivněji.

Provedení exekuce

Exekuci je možné zahájit až po skončení lhůty pro podání opravných prostředků, která trvá zpravidla měsíc od doručení rozsudku. To platí samozřejmě jen v případě, že se žádná ze stran nebude dovolávat opravných prostředků. Takzvanou předběžnou exekuci je naproti tomu možné zahájit hned po doručení rozsudku, ale až po zaplacení peněžité záruky ve výši zpravidla 115 procent z hodnoty pohledávky, která má být předmětem exekuce.

Klasická exekuce se provádí na základě rozsudku obsahujícího doložku vykonatelnosti. Samotná exekuce pak náleží soudnímu exekutorovi, který je pověřen soudem. Náklady na exekuční řízení nese obžalovaný.

Výhody německých soudů

Žalovat dlužníka před německými soudy s sebou nese mnohé výhody. Zatímco v České republice trvá soudní proces v první instanci přibližně jeden rok, v Německu jsou to u obvodního soudu čtyři až pět a u zemského sedm až osm měsíců.

Velkou výhodou německých soudů oproti českým také je, že soudci jsou na jednání zpravidla velmi dobře připraveni. Znamená to, že se před zahájením řízení seznámí se všemi dokumenty spisu a hned na začátku jednání vysvětlí stranám o co se ve sporu jedná a zhodnotí hned při prvním jednání argumenty obou stran. Často soud dokonce hned po prvním jednání vynese rozsudek.

Pokud dojde k důkaznímu řízení, trvá spor samozřejmě déle, ale soudce hned po zhodnocení všech předložených důkazů a vyslechnutí svědků vysloví svůj názor a dá ve většině případů stranám najevo, která ze stran má větší šanci uspět. Tím mají strany možnost zareagovat (stažení žaloby či naopak uznání nároku) a snížit tím náklady na řízení. Soudce také navrhne stranám smír, pokud je to možné. V Německu tedy v podstatě nikdy nedojde k tomu, že by soudce přišel na jednání úplně nepřipraven a strany mu musely nejdříve vysvětlovat, o co se ve sporu vlastně jedná.

Ačkoli to možná zní paradoxně, jsou německé soudy i přes zmíněné výhody rychlosti a kvality mnohem levnější než soudy české. Zatímco v Česku je soudní poplatek čtyři procenta z hodnoty sporu, řídí se výše soudních poplatků v Německu podle přesných tabulek. Například při sporu o hodnotě jednoho milionu eur by soudní poplatky v Německu činily v první instanci 14 tisíc eur, což je při dnešním kurzu 347 200 korun, zatímco v Česku by soudní poplatky v první instanci dosahovaly výše přibližně jednoho milionu korun. Toto se změní až při sporech o hodnotě nad osm milionů eur, protože zatímco v Německu výše soudních poplatků dále roste, v Česku jsou soudní poplatky omezeny na milion korun.

Při uzavírání smluv s německými partnery stojí tedy za to zvážit i možnost smluvního zakotvení příslušnosti německého soudu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, že vdovský důchod se často pobírá jenom rok?
Kdo vlastní české pivovary?
Nechte si dovolenou proplatit od zaměstnavatele
Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
Kolik vás bude stát návrat dětí do školy?
Auta
Dnes je to na den přesně 50 let od chvíle, kdy Dacia…
Aston Martin vyrobí 25 exemplářů modelu DB5 ve verzi, se kterou jezdil James Bond
V motoškole BMW: Oči jsou základ!
Ford Mustang Cobra Jet je absolutně nejrychlejší Mustang. Do provozu s ním ale nesmíte
Také MPV Toyota Verso končí. Neprodává se a nástupce nebude
Technologie
V Německu se možná bude moci prodávat Wolfenstein 3D. Nacistické symboly už mohou být i ve hrách
První GeForce RTX s DXR ray tracingem jsou tu: RTX 2070, 2080 a Ti. Ale za vysoké ceny
Apple konečně nahradí ostudně staré počítače. Přijde nový MacBook Air a Mac Mini
Huawei Mate 20 se poprvé ukazuje: minimální výřez, bezdrátové nabíjení a sestava fotoaparátů
Sony vysvětluje, proč je vydávání nových verzí Androidu někdy problém (infografika)
Hry pro příležitostné hráče