Nebezpečí z Persie

15. ledna 2008, 10:31 - Karel Hvížďala
15. ledna 2008, 10:31

Zájem Ahmadínežáda o jadernou techniku neopadá

Reinženýring je nové maskovací slovo, které se zabydlelo v diplomaticko-technickém slovníku pro krádeže technických nápadů a idejí.
Loni 27. listopadu byl na letišti ve Frankfurtu zatčen osmačtyřicetiletý íránský obchodník Mohsen V. V podzemních garážích měl mít schůzku s obchodními partnery, od kterých chtěl koupit měřicí techniku, která se používá převážně při výrobě atomových zbraní. Šlo o jednoho z mnoha obchodníků, které v poslední době zatkli policisté v Německu kvůli tomu, že se pokoušeli pro Mahmúda Ahmadínežáda obstarat high-techniku a součásti potřebné k vývoji atomových zbraní. A to navzdory tvrzení, že tento program byl po konfliktu s Irákem v Íránu zastaven.
Experti i z jiných západních zemí jednoznačně potvrzují, že Írán se snaží si velmi agresivně obstarat nejen nukleární techniku, ale i různé zbrojní komponenty hlavně v Evropě. Toho dne, kdy byl zatčen pan Mohsen V., bylo oficiálně oznámeno, že Írán vyvinul novou raketu Aschura, která má dolet 2000 kilometrů a je schopná ohrožovat jak Izrael, tak Evropu. A do Frankfurtu měl dorazit ještě jeden muž, íránský top agent, který je zodpovědný za pašování většiny „zakázaného zboží“. Tento muž prý pracoval v devadestátých letech v Düsseldorfu v íránské organizaci Defence Industries Organization a je to dle všech indicií právě on, kdo vyvezl nejvíce nebezpečných součástí z Německa. Bohužel tohoto muže se policisté nedočkali.
Zároveň skoro ve stejné době se policii podařilo dostat do vězení jednoho německého podnikatele z Cách, který se pokoušel spolu se svými íránskými známými prodat Ahmadínežádovi velice výkonné letecké motory. Jeden z nich chtěl propašovat po částech dokonce ve svém zavazadle. Z vyšetřování vyplývá, jakou metodu kuplíři vymysleli: specializovali se na uzavírání obchodů s malými firmami, kterým nabízejí velké výdělky.
Většinou jde sice jen o jednotlivé komponenty, ale ve spojení s Čínou, která nezná žádné skrupule při obchodování s Íránem a navíc díky reinženýringu má v těchto oborech velké znalosti, se Írán stává pro naši civilizaci velmi nebezpečnou zemí. Přestože atomový výzkum možná zastavil. Reinženýring toto nebezpečí jen zvyšuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít