Nebalené koblihy jsou už s pokutou

27. ledna 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Vyhláška o hygieně prodeje se nijak nezměnila a stále platí Inspektoři začali kontrolovat dodržování vyhlášky o hygieně prodeje a vybavení prodejny se všemi důsledky - tedy i s pokutami. Obchodníci se proti tomuto předpisu stále bouří.

Vyhláška o hygieně prodeje se nijak nezměnila a stále platí

Inspektoři začali kontrolovat dodržování vyhlášky o hygieně prodeje a vybavení prodejny se všemi důsledky - tedy i s pokutami. Obchodníci se proti tomuto předpisu stále bouří.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce dodržela slib, který dala vloni v létě obchodníkům, a začala „naostro“ kontrolovat dodržování vyhlášky ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejny. Tato vyhláška ukládá mimo jiné povinnost prodávat zdobené pečivo a dělený chleba pouze v obslužném prodeji, popřípadě v samoobslužných regálech - ovšem už dopředu zabalené. Obchodníci tak měli od loňského srpna, kdy vyhláška začala platit, jakousi dobu hájení. Inspektoři sice prodejny kontrolovali, ale pokuty nerozdávali. Obchodníci tak získali čas, aby prodejny dovybavili a přeorganizovali tak, aby vyhovovaly vyhlášce.

Prodejny se už většinou přizpůsobily

Velké samoobsluhy se požadavkům přizpůsobily a zavedly především na zdobené pečivo pultový prodej, popřípadě dělený chleba prodávají zabalený. Malé samoobsluhy, kde často není místo na pultový prodej a obchodník nemůže uvolnit jednu pracovní sílu, aby prodávala pečivo, si pomohly hlavně tím, že prodávají tyto potraviny už zabalené, nebo daly zákazníkům k dispozici kleště. Zavedení pultového prodeje znamená samozřejmě vyšší náklady. Pokud pečivo vkládá do obalu pracovník obchodu, pak nastává administrativa a další náklady, které plynou ze zákona o obalech. Prodavač totiž tímto způsobem obal „vyrábí“, zatímco zákazník nikoli. A pokud jsou v regálech čtvrtky a půlky chleba zabalené rovnou z pekárny, doplácí na to zákazník. Tyto produkty jsou totiž často na první i druhý pohled kvalitativně jinde, než na co byl zvyklý. A jak vyhovuje hygienickým požadavkům půlka chleba zatavená do obalu, který kryje celou kůru, ale střídka je holá, to ví jen bůh.

Obchodníci chtěli hlavně úpravu vyhlášky

Obchodníci si od doby hájení, než začne inspekce nedodržení vyhlášky sankcionovat, slibovali kromě času na potřebné úpravy i další věc. Doufali totiž, že se jim podaří vyvolat další jednání, která povedou k úpravě požadavků, k jejich jistému změkčení. To by samozřejmě nemělo znamenat nižší bezpečnost nákupu potravin, ale také by to mělo co nejméně komplikovat prodej. Obsah, účinnost ani platnost vyhlášky se však nezměnily. Svaz obchodu České republiky bude podle vlastního sdělení pokračovat v přípravách a realizaci dalších aktivit s využitím všech legálních prostředků k prosazení zájmů obchodníků. Zároveň doporučuje podnikatelům, aby ve svých prodejnách učinili alespoň taková opatření, která nezvýší náklady provozu a zároveň naplní i literu vyhlášky. Myslí se tím například písemné oznámení zákazníkovi, že určitý druh výrobku je podle vyhlášky prodejce povinen prodat obslužným způsobem, a vyzvat tak spotřebitele, aby oslovil prodavače, který výrobek odpovídajícím způsobem zabalí. Taková sdělení se už na některých prodejnách objevila. Sečteno a podtrženo, zvykneme si zřejmě všichni i na tuto vyhlášku, její klady však budeme zřejmě vnímat jen velmi těžko. Nebo možná povolí pod soustředěným tlakem ministerská vyhláška.

Vyhláška o hygieně prodeje obchodníkům radost rozhodně neudělala.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít