Nepřehlédněte

 Grafika podcast

Poslouchejte Euro!

 Donald Trump

Trumpův exporadce organizoval s ruskou vládou spiknutí, tvrdí zpráva FBI

 Café Restaurant Kaprova 8

Café Restaurant Kaprova 8: řízek miluje každý

NDR nemá ekonomický význam

18. července 2005, 00:00 - GERHARD BEHLER, JACQUES TRASCHLER,
18. července 2005, 00:00

PROFESOR Z FRANKFURTSKÉ UNIVERZITY: Prvního dne tohoto měsíce vznikla měnová unie německých států založená na existenci západoněmecké marky. Tím byl položen základní kámen hospodářské unie SRN a NDR. Je tento stav, který politikové tak usilovně prosazovali, z ekonomického pohledu životaschopný?

|| PROFESOR Z FRANKFURTSKÉ UNIVERZITY:

Prvního dne tohoto měsíce vznikla měnová unie německých států založená na existenci západoněmecké marky. Tím byl položen základní kámen hospodářské unie SRN a NDR. Je tento stav, který politikové tak usilovně prosazovali, z ekonomického pohledu životaschopný? Zeptali jsme se Wolframa Engelse, profesora na univerzitě ve Frankfurtu a vydavatele známého ekonomického týdeníku Wirtschaftswoche, vycházejícího v SRN.

Profit č. 1/1990, strana 9 * Něláte si od 1. července starosti s vašimi úsporami? Vůbec ne. * Ani si neděláte starosti ohledně inflačních prostředků západního Německa?

Ne. Nemyslím si, že bychom kvůli NDR měli podstatně vyšší inflaci, při nejhorším jde o čísla za desetinnou čárkou.

* Můžete vaše stanovisko nějak blíže zdůvodnit?

NDR nemá zásadní ekonomický význam. Příjmy zde nejsou vysoké. Důchody jsou nízké. Ani úspory nejsou příliš velké a navíc vysoký podíl z toho jsou dlouhodobé vklady.

* Ale po 1. červenci mohou občané NDR své nově získané západoněmecké marky použít na uspokojení svých spotřebitelských přání a mohli by tak roztočit inflaci.

Ano, použít je mohou. K tomu již dochází a patrně i bude docházet, ale ten kdo skutečně pochopí, že má v rukou volnou měnu a je schopen se ovládnout, tedy chápe, že ji může kdykoliv použít, přijde až po poklesu nákupní horečky, a i to má své výhody.

* Devizové trhy jsou ale skeptické. Marka není dnes tak silná jako byla před koncem roku 1989.

Trhy jsou hodně ovlivnitelné. Nejprve reagovaly na sjednocení Německa příliš euforicky a došlo k posílení marky, nyní je tomu naopak.

* Jak rychle může od 1. července začít fungovat reálná německá hospodářská unie?

Velmi rychle.

* Mnozí se obávají totálního pádu marky v několika následujících týdnech, krachu hospodářství NDR, problémů likvidity podniků, nástupu konkurzů a sociálních nepokojů.

Žádný výbuch nebude. Problémy s likviditou však ze začátku přijdou.

* V jakých oblastech bude probíhat německé sjednocení nejrychleji? Především je zde německá tradice. Mnoho firem umístěných v SRN sídlilo dříve na území dnešní NDR, a to jsou silné emocionální svazky. Mnoho lidí má příbuzné, prakticky každý má své známé na druhé straně, a to je velmi důležitý fakt. Navíc Němci mluví německy, takže zbývá vlastně pouze jediná záležitost. Naučit východoněmecké výrobní mistry využívat pružné pracovní doby. * Němci mají v Německu přednost. Existují nějaké šance pro cizince? Mají stejné šance, ale Němci jsou rychlejší. Mají kontakty z minulosti. Mají možnost se lépe poznat. Mají navzájem více informací. To vše vytváří větší možnosti úspěchu než například spolupráce s Japonci nebo Holanďany. * S čím vším musí zahraniční podniky počítat, chtějí-li se dnes dostat na území NDR? Pro začátek je třeba bedlivě pozorovat a v příhodných chvílích to také zkoušet. Kdo nevyužije šanci, přichází většinou pozdě. Prozatím není vše dobré, ale je toho hodně dobrého. Kdo se nechce později trápit, musí se nyní činit. Mnoho hospodářských vazeb NDR je orientováno na východ. Mimochodem ten je na nich velmi zainteresován. Navíc za tři roky bude Polsko, Maďarsko a Československo také zajímavé a o něco později snad i Sovětský svaz. Východ bude z hlediska našeho zahraničního obchodu hrát velmi důležitou roli. * Proč vlastně Němci se svojí hospodářskou unií tak spěchají? Spolková vláda chtěla co nejdříve vytvořit takové precedensy, které by již nebylo možné revidovat. Druhým motivem je proud utečenců z NDR, který musel být zastaven. Ale politické sjednocení je již mnohem dále, než se mnozí domnívají. * Bude mít Evropa nějaké výhody ze sjednocení Německa?

Ano. Především z dlouhodobého hlediska. Pro Evropu by bylo brzdou, kdyby NDR vystupovala jako rozvojové území. Aniž bychom podstatně zvýšili příspěvky do strukturálního fondu Evropských společenství, můžeme část prostředků pro Řecko a Irsko přerozdělit ve prospěch NDR. SRN je momentálně největším přispěvatelem.

* To je obtížná situace pro Helmuta Kohla. Pan kancléř obratně taktizuje. Jakmile začala být SRN v podezření, že vztah SRN a NDR je pouze vnitřní záležitostí Německa, chopil se s prezidentem Mitterandem evropské iniciativy. Společným postupem s ostatními státy je nyní integrační tempo velice rychlé. * Nyní existuje groteskní situace. VNDR je rozmístěno 350 000 vojáků Sovětské armády, kteří ročně stojí 3,5 mld. marek. Bude SRN financovat sovětskou armádu v NDR?

Pokud se nalezne rozumnější řešení, sami uznáte, že výše ceny je komická.

* Demokratizace v satelitních státech SSSR, přestavba a zavádění tržního hospodářství v Sovětském svazu, to jsou dobré perspektivy. Jaká je nejhorší varianta scénáře?

Byl by to krok zpět á la Čína, a ten není v Sovětském svazu vyloučen. Protože sovětské jednotky jsou dosud v NDR, mohlo by se to dotknout i situace v tomto regionu. To platí i pro ostatní satelitní státy. Vývoj by se pak zastavil, ale považuji to za nepříliš pravděpodobnou variantu.

* Musí se sousedé obávat nového velkého Německa?

Sousedé se nemusí obávat, protože vše co se zde děje, pro ně není překážkou. Je třeba si uvědomit, že nyní vytváříme znepokojivý obraz území s 80 miliony obyvatel a vysokým ekonomickým potenciálem. To mění dosavadní rovnováhu v Evropě, zejména v myšlení těch, kteří jsou zatíženi zastaralými představami.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Auta
Retro: Porsche 911 (996) je jako Popelka. Nikdo ji nechce a…
Zajímavé a nadějné prototypy českých aut, které nikdy nevyjely na silnice
Kde končí německé dieselové ojetiny? Zájem má Ukrajina, Chorvatsko, Francie i ČR
Dodge Challenger R/T Scat Pack 1320 nabídne 491 atmosférických koní a jen jednu sedačku
Patent odhaluje, že Ferrari chystá hybridní čtyřválec s elektrickým turbem
Technologie
Toshiba a WD mají čipy NAND s rekordní kapacitou 1,33 Tb, používají záznam QLC
Jak a kdy můžou vysokoškoláci přijít o titul?
Jak výkonnostně vyladit Ryzen 7 2700X/2600X jiným způsobem
APU Picasso bude asi refresh čipů Raven Ridge. 12nm proces, architektura Zen 1
Cnews FM #202: Za co vlastně dostal Google rekordní pokutu od EK? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče