Názory odjinud: Sebeobrana, nebo pomoc teroristům?

26. listopadu 2015, 07:19 - Martin Čaban, Petr Třešňák
26. listopadu 2015, 07:19

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckými stíhačkami je z geopolitického hlediska velmi problematická událost. Nenechala v klidu ani komentátory ve zúčastněných zemích. Zatímco turecký list Hürriyet zpochybňuje ruskou verzi a volá po podpoře Ankary, silně prokremelský server Pravda.ru svěřepě hájí verzi Vladimira Putina. Britský list Financial Times se snaží nabádat k rozvážnosti.

Financial Times: Neizolovat Rusy

Situace připomíná padesátá léta, studenou válku a podobné věci. Ale zdání klame. Toto ještě není krize. A pokud dopustíme, aby incident ke skutečné krizi vedl, velkým vítězem bude jen Islámský stát. Spor Ankary s Moskvou může narušit úsilí o lepší mezinárodní reakci na útoky islamistických militantů v Paříži. Je třeba se soustředit na perspektivu.

Dnešní Rusko je oproti SSSR poloviční. Rusko není velmoc. Turecko také není tak neochvějným spojencem NATO, jako kdysi bývalo. Dnešní Turecko je spojencem spíše na papíře než ve skutečnosti. Je těžké si nevšimnout, že turecký prezident sdílí mnohé autoritářské tendence se svým ruským protějškem. Co je důležitější, Turecko nesdílí se Západem pohled na vývoj na Blízkém východě. Ano, Turecko povolilo USA využívat základnu Incirlik k útokům na IS, ale porážka islamistů není pro Ankaru prioritou. Tou je oslabení Kudrů.

Co by tedy Amerika a evropští členové NATO měli dělat? Bylo by dobré se vyhnout přehnaným reakcím. A nechovat se k Rusku, jako by bylo nesmiřitelným nepřítelem. Ruská politika v Sýrii si zaslouží kritiku za mnoho věcí, ale není zcela kontraproduktivní. Navíc se může ještě vyvíjet podle toho, jak bude stoupat hrozba teroristického útoku přímo na ruském území.

Západní i arabské země by měly posledního incidentu využít k posílení svého vlivu na to, co Rusko dělá, nikoli k jeho izolaci nebo ponižování. Pokud to znamená udělat z Ruska de facto člena mezinárodní koalice ochotných, o níž mluví prezident Hollande, budiž. Není třeba se shodnout na všem, abychom se mohli shodnout na něčem.

Hürriyet: Chybná úvaha

Turecko sestřelilo ruský bitevník na syrské hranici. Prý narušil turecký vzdušný prostor. To Rusko popírá. Vezměme si ale jednoduchou úvahu: pokud by Rusové turecký prostor nenarušili, Ankara by si jen těžko přidělávala problémy. Přes všechna tvrdá slova, která padla od začátku syrské války, byla turecká vláda vždy velmi opatrná. Vyhýbala se dokonce i vojenské konfrontaci s Asadovým režimem, mnohem slabším, než je Moskva.

Takže představa, že Turecko bude iniciovat eskalaci konfliktu s Ruskem, není racionální. To neznamená, že incident nezpůsobí mnoho hořkosti mezi oběma státy. Prezident Putin mluvil o „spojencích teroristů“, a „bodnutí do zad“. To je ale čirá demagogie. Turecko nepodporuje ty, jimž celý svět říká „teroristé“, tedy Islámský stát. A Rusko bojuje mnohem méně proti těmto teroristům než proti rebelům, kteří mají i podporu Západu.

V posledních pár dnech Rusové bombardovali syrské ozbrojence, kteří s IS nemají nic společného: turkmenské bojovníky bránící „Turkmenské hory“ na severozápadě Sýrie. To jsou vlastně Turkové, kteří po pádu Osmanské říše zůstali na druhé straně hranice. Mají velkou podporu a sympatie Turecka. A jejich cílem není nic jiného než bránit se před ozbrojenými silami v Sýrii včetně armády Bašára Asada.

Teprve uvidíme, co Putin myslel svými varováními před „následky“. Na každý pád by incident mohl pomoci ke sblížení Ankary s jejími spojenci v NATO. Ti by neměli stát stydlivě opodál a měli by Turecko v této věci jasně podpořit.

Pravda.ru: Turecký teror

NATO útočí na Rusko! Co se honilo v hlavách tureckých důstojníků, když dávali příkaz ke zničení cíle, o němž tvrdí, že letěl přes turecký vzdušný prostor, je těžké odhadovat. Co ostatně čekat od země, která spáchala genocidu Arménů a pak to popřela? Bylo jejím cílem zastavit protiteroristickou kampaň?

Turci jsou dobří v jediné věci, a tou je zbabělost, jak jsme viděli, když na jejich loď plující do Gazy naskákali členové izraelského komanda. Stejně tak nyní se schovávají za sukni NATO. Výtek, že Turecko, člen NATO, nečiní dost pro potírání Islámského státu, jsme slyšeli hodně.

Rovněž tak výtek, že s IS spolupracuje tím, že jej neodřízlo od zásobování. Takže když si dáme jedna a jedna dohromady, s přihlédnutím ke genocidě Arménů, pak je patrné, že teroristickou entitou je Turecko a NATO (North Atlantic Terrorist Organization). Protože, řekněme si to na rovinu, Islámský stát není tím, čím se zdá být.

Kdo jej financuje, pokud ne zájmy a kapitál Západu a jeho oblíbenců z blízkovýchodních fašistických monarchií? Teď nás čeká vyšetřování, zatím budou Turci i ruské ministerstvo obrany předkládat každý svou verzi. A je mnoho důvodů věřit té ruské spíše než verzi země, která zavraždila milion a půl Arménů a potom bezohledně tvrdila, že se to nestalo.


Čtěte také:

Turecko sestřelilo ruský bojový letoun. NATO chystá mimořádné zasedání

Putin: Sestřelení letadla je ranou do zad. Turci přisluhují teroristům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít