Názory odjinud: Putin jen vyplňuje vakuum

01. října 2015, 08:27 - Martin Čaban a Petr Třešňák
01. října 2015, 08:27

Ruská vojenská technika již operuje v syrských provinciích Hamá, Homs a Latákíja. Vybrané komentáře se zabývají jak motivací Moskvy, tak především rolí Západu, který umetá Putinovi cestu svou váhavostí.

Financial Times: Putin se vrací

Vladimir Putin si dlouho užíval reputace lišáka, který nepromešká příležitost potrápit západní partnery. Nyní tuto pověst oprašuje iniciativou kolem syrské krize. Ve své řeči k Valnému shromáždění OSN představil plán a vyzval USA, aby se k němu připojily.

Prezident Obama správně odmítl režim v Damašku podporovat.Argumentoval, že zabíjení v Sýrii začalo, když prezident Asad rozdrtil prodemokratické demonstrace, a proto by měl odejít. Bohužel možnosti Washingtonu jsou v Sýrii stejně omezené jako vždycky.

Válka, v níž zahynulo 250 tisíc lidí, se stala noční můrou západních vlád, zejména kvůli proudu tisíců Syřanů mířících do Evropy. Určitou formu spolupráce mezi Putinem a USA proto nelze vyloučit. Washington by si ovšem neměl dělat iluze ohledně Putinových motivů.

Rusko sice čelí hrozbě terorismu z Blízkého východu, ale Moskva se především snaží upevnit své vojenské postavení v Sýrii. Putin chce také odvrátit pozornost světa od východní Ukrajiny a pozornost Rusů od kulhající domácí ekonomiky.
Chce ukázat, že Rusko je velmoc, již nelze ignorovat ani izolovat.

Obamův problém je v tom, že Putin plán pro Sýrii má, zatímco Bílý dům ne. USA odmítly podpořit umírněné rebely proti Damašku a nedokázaly dodržet vlastní „červené linie“.

The Syria Times: Role Ruska

V dnešním světě připomínajícím džungli se kovbojové stále považují za ty, kteří mají rozhodovat o osudu všech. Nyní jsou ale zklamaní a ukazuje se, jak jsou odtrženi od reality. Smutné je, že některé skvělé země v EU, které se kdysi zasazovaly za ušlechtilé principy svobody, demokracie a rovnosti, se staly podplacenými sluhy pracujícími pro ty, kdo jim nabídnou více plynu, ropy a petrodolarů, dokonce i za cenu krve nevinných.

Kovbojové jsou podle mnoha uniklých diplomatických a zpravodajských informací odhodláni zničit civilizaci a kulturu poslední sekulární společnosti v této části světa, kolébky monoteismu, abecedy, zemědělství, hudby, umění i samotné civilizace. Pracují na podpoře Islámského státu a dalších příbuzných al-Káidy. „Protože neuznávají partnery a neuznávají nezávislé státy,“ jak řekl prezident Bašár Asad ve svém nedávném rozhovoru pro ruská média.

Zde se dostáváme k důležitosti ruského strategického a dlouho očekávaného postoje. Moskva se rozhodla podpořit lid v boji proti terorismu a zpátečnictví, proti ignoranci a extremismu. Toto je Rusko Vladimira Putina, jádro někdejšího Sovětského svazu, který vyhrál druhou světovou válku proti nacismu, terorismu a barbarství. Teď je řada na kovbojích a jejich ovcích, aby se připojili k boji proti svým vlastním výtvorům.

Okupují Rusové Sýrii?

„Ne,“ odpověděli by Asadovi blízcí na otázku, zda současný vojenský vzestup Ruska v Sýrii lze označit za invazi. Pro ně je Assad „legitimním“ lídrem, který má právo požádat o zahraniční zásah ve jménu lidí, kteří ho „zvolili“. Mezi advokáty ruské vojenské přítomnosti v Sýrii je překvapivě i šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh. Sdělil to však jen televizní stanici al-Manar, kterou vlastní samotné militantní hnutí, takže jeho postoje nikdo neprověřil.

Bylo by zajímavé konfrontovat jej s nedávným prohlášením Benjamina Netanjahua, který uvedl, že „Rusko bude vojenské operace v Sýrii koordinovat s Izraelem“. Stejně tak nevíme, zda Nasralláh věří tomu, že po eliminaci IS Rusové ze Sýrie odejdou. A pokud ne, vyhlásí Hizballáh válku Moskvě? Ať už ruskou intervenci vykládá kdo chce a jak chce, není sporu o tom, že bude velmi složité jakkoli reagovat na další postup Ruska na Blízkém východě.

V kontextu jde o to, že nic ze současného dění by se nestalo, kdyby Spojené státy a mezinárodní společenství zasáhlo přímo, jakmile krize v Sýrii v roce 2011 vypukla. Především fiasko Baracka Obamy v roce 2013 dalo zřetelný signál Asadovi i Moskvě, že Bílý dům není připraven ukončit vojensky virvál, z nějž se postupem času stala největší katastrofa moderní doby.


Čtěte také:

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. Na žádost Asada

Turčynov: Putin by mohl nasadit ruské síly i mimo Sýrii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít