Názory odjinud: Příliš zájmů kolem Islámského státu

09. října 2014, 08:27 - Martin Čaban a Petr Třešňák
09. října 2014, 08:27

Neustávající postup radikálů z Islámského státu vede k rostoucím obavám světa. Islamisty nezastavily vzdušné útoky mezinárodní koalice a naděje se upínají k regionální mocnosti Turecku. Marně. Země sleduje své vlastní zájmy. A možná také logiku nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Byť i na tu je zřejmě Blízký východ až příliš komplikovanou částí světa.

Die Tageszeitung: Ankara kříží Obamovy plány

„Dokud nebude jasným cílem pozemní operace odstavení Bašára Asada, na syrskou půdu nevkročí jediný turecký voják.“ Turecký ministerský předseda Ahmet Davutoglu se k případnému připojení Turecka k antiislamistické koalici nemohl vyjádřit jasněji.

Jeho slova platí i pro dění kolem Kobane. Proč bychom se měli angažovat v Kobane a v Aleppu ne, ptá se Davutoglu a dává tím najevo, že Ankara má blíže k sunnitsko-islamistické opozici v Sýrii než k obléhaným Kurdům. Turkům se nezdá ani údajná tichá dohoda, Obamovou administrativou popíraná, mezi Spojenými státy a Asadovým režimem o vzájemném neútočení na letecké síly. Turecká vláda to chce změnit a od USA žádá prosazení bezletové zóny nad severní Sýrií, aby tamní opozice nebyla nadále drcena ze vzduchu.

Ačkoli takový požadavek zní srozumitelně, za ním se skrývá zásadně jiná strategie. Zatímco Obama chce pomocí leteckých úderů zastavit sunnitský extremismus a jeho přívržencům vzít možnost páchat teroristické útoky v USA a Evropě, Turecko by se rádo vidělo v roli obránce sunnitských zájmů v Sýrii a v Iráku. Islámský stát sice leccos přehnal, zní stanovisko Ankary, ale v jádru mají sunnité vlastně právo vzepřít se Asadovu útlaku a šíitské vládě v Iráku. Erdogan a spol. si zkrátka i v této věci hlídají své zájmy.

The Kurdistan Tribune: Nečinnost je horší než brutalita IS

Nemusím vám vyprávět o brutalitě Islámského státu. Ale styďte se vy, kteří mluvíte o demokracii, zatímco přihlížíte vyvražďování národa rukama nejbrutálnější síly světa. Styď se, Evropo, která halasíš o důstojnosti a respektu k lidství! Kde je západní svět a jeho civilizace? Proč nepřichází na pomoc národu, který nikdy na nikoho nezaútočil a pouze chce žít v míru a svobodě? Turecká tajná služba MIT zhruba rok po vypuknutí války v Sýrii přišla s plánem, jak změnit syrskou opozici. Pomohla založit IS, jemuž poskytovala podporu. Hlavním důvodem byl útok na Kurdy na západě Kurdistánu, kteří ustavili nezávislé kantony fungující odděleně od zbytku Sýrie. Turecký stát se jasně vybarvil svým lhaním světu o snaze pomoci městu Kobani. Přesunul na syrské hranice jednotky jen pro případ, že by Kurdové bitvu o město vyhráli. Není pochyb, že Turecko by poté provedlo invazi pod nějakou „humanitární“ záminkou.

Turecké autority považují stranu syrských Kurdů PYD za odnož PKK, takže se nemohou dočkat, až uvidí Kobani v islamistických rukou. Kobani potřebuje pomoc. Stalo se velkolepým symbolem odporu proti brutální síle IS. V srdci Kobani leží Kurdistán a ten nikdy nepadne. Chování Západu je brutálnější než IS. Koalice 14 zemí s veškerými technologiemi a vzdušnou silou nedokázala zabránit IS ve vstupu do Kobani. Tomu se nechce věřit a je to strašlivá, krutá nespravedlnost.

Todays Zaman: Postup IS a Turecko

Existují turečtí občané, kteří by rádi bojem pomohli svým kurdským příbuzným, ale na hranicích je zastavují turecké bezpečnostní síly. Nabízejí se dvě vysvětlení: pokud půjdou do boje a padnou, půjde o turecké oběti IS a Ankara by musela odpovědět, a nebo by také IS mohl chtít Turecko potrestat za to, že úřady pouštějí kurdské bojovníky do Sýrie. A Ankara nepotřebuje destabilizaci země. Většina Kurdů nicméně tureckou pasivitu vysvětluje skrytou podporou IS ze strany Ankary. Tvrdí, že Turecko bude čekat, dokud IS nezlikviduje syrské Kurdy. Předpokládají, že Turecko IS sponzoruje, což je vážné obvinění. Není fér tvrdit, že Turecko jen stojí opodál.

Turecko dělá, co může, aby se vyhnulo válce, jenže ta přišla k Turecku. Situace se komplikuje a Turecko musí učinit opatření. Možná již tajně pomáhá těm, kteří bojují proti IS. Otevřená podpora by byla příliš riskantní. Kdyby tak Turecko učinilo, stalo by se součástí mezinárodní koalice bojující proti IS. Což také kdekdo očekává. Jenže tím by Ankara podpořila Bašára Asada, který je také s IS ve válce. Je to paradox. Budoucnosti, v níž po porážce IS vyhlašují syrští Kurdové nezávislost, se Turecko děsí.


Čtěte také:

Islamisté ustupují z částí Kobani, pomohly nálety USA

Islamisté sestřelili irácký vojenský vrtulník, už druhý v posledních dnech

Islámský stát používá střelivo z dvaceti zemí, včetně Česka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít