Názory odjinud: Íránské jádro dostalo mantinely. Budou stačit?

09. dubna 2015, 09:49 - Martin Čaban a Petr Třešňák
09. dubna 2015, 09:49

Dlouho vyjednávaná smlouva o íránském jaderném programu nakonec dostala důležitou rámcovou podobu a do konce června by mělo být zcela hotovo. Dohoda má velmi široké dopady na blízkovýchodní region i celý svět. Velký klín vrazila mezi tradiční spojence USA a Izrael, což je dobře patrné i z komentářů listů Jerusalem Post a The New York Times. Saúdskoarabská zpravodajská stanice al-Arabíja ve svém komentáři také vyjadřuje především obavy.

Al Arabiya: Írán je nepřítel

Předtím, než americký prezident zahájil jednání s íránským režimem, byly regionální vztahy celkem snadné. Saúdská Arábie byla na stejné lodi s USA. Ale dnes? Obamova vláda nejenže považuje Írán za partnera v jaderných jednáních, ale vidí jej i jako partnera v boji proti Islámskému státu a Tálibánu. Amerika už zkrátka není nepřítelem režimu ajtatolláha Chomejního. Vysoký íránský vyjednávač se objevil v CNN, aby mluvil o jaderné dohodě a vysvětil tajemství, které se za ní skrývá. Řekl, že Američané zjistili, že Írán je domovem nejstabilnějšího režimu v regionu. Kdo o Íránu něco ví, ten samozřejmě bere jeho prohlášení s rezervou.

Íránský režim je založen na posedlosti bezpečností a ideologií. Ale tvrdě potlačená zelená revoluce, první vzpoura od pádu šáhova režimu, ukazuje, že existuje mnoho mladých Íránců, kteří si přejí pád režimu ajatolláhů.

I Saúdská Arábie stojí na náboženské i politické legitimitě. Jako další arabské země v Zálivu věnuje velký díl svých financí na ekonomické uspokojení svých obyvatel na rozdíl od Íránu, který většinu prostředků utrácí na vojenské a bezpečnostní instituce a samozřejmě i na svůj jaderný program. Pokud jde o země Zálivu, ty žijí v obavách z íránského útoku už dekády.
Teď, po jaderné dohodě, hrozba vzrostla. Ze Zálivu je cítit vlna vzteku vůči USA, které přes své sliby lacino prodaly region a nechaly jej vlastnímu osudu tváří v tvář Íránu. Saúdská Arábie je mírumilovnou zemí bez ambicí útočit na Írán.
Obráceně to ale bohužel neplatí a jestliže Američané jasně nepotvrdí svůj závazek chránit Saúdskou Arábii, pak budeme čelit velkému regionálnímu chaosu. Saúdští Arabové jsou schopni konfrontace s Íránem, pokud to bude nutné.

China Daily: Konstruktivní rozvaha

Po osmidenním maratonu jednání uzavřely Írán a země skupiny P5+1 přelomovou dohodu, jež se týká íránského jaderného programu.

Rámcová smlouva umetá cestu k vyčerpávající dohodě, jež by měla vzniknout do konce června a ukončit 12letý pat mezi Íránem a Západem. Těžce vydobytá dohoda ukazuje, že zúčastněné strany mají silnou politickou vůli, diplomatickou pružnost a pragmatismus umožňující prolamovat ledy.

Rámcová dohoda je nepochybně historickým dokumentem a představuje významný krok na cestě ke světu bez jaderných zbraní. Zároveň přispívá i ke klidu na Blízkém východě. Jde o silné sdělení světu, že jednání a dialog jsou nástroji k mírovému řešení velkých krizí. Způsob dosažení této dohody by mohl vrhnout trochu světla na řešení dalších témat, zejména na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Jak řekl čínský ministr zahraničí Wang I, je nutné „si udržet rozvahu a sejít se v půli cesty“. Poslední léta jednání byla procesem učení se trpělivosti a konstruktivnímu přístupu. Taková zkušenost by se měla bohatě vyplatit i v budoucnu.

The Jerusalem Post: Obama versus Netanjahu

Vztahy mezi Obamovou administrativou a rodící se vládou Benjamina Netanjahua byly špatné už před ohlášením rámcové dohody o íránském jaderném programu. Po něm jsou ještě horší. Obama vypálil poslední salvu, když obvinil Netanjahua, že upřednostňuje válku před diplomatickým řešením. Své neshody s Netanjahuem ale Obama popsal dost zavádějícím způsobem. „Není tajemstvím, že se s izraelským premiérem neshodneme na tom, zda mají USA pokračovat v mírovém řešení íránského problému,“ řekl Obama. Netanjahu se přitom nikdy mírovému řešení nebránil.

A Obama to ví. Žádná jiná země nemá ve skutečnosti větší zájem na mírovém řešení než Izrael. Je to Židovský stát, který spíše než kterákoli jiná země v regionu bude prvním cílem íránských zmocněnců – libanonského Hizballáhu a Hamásu v Gaze – v případě, že by došlo k vojenské akci proti íránským jaderným zařízením. Nejvyšší vůdci Íránu mnohokrát řekli, že jejich záměrem je „vymazat Izrael z mapy“. Obamova snaha vykreslit Netanjahua jako válečného štváče je zřejmě součástí prezidentovy kampaně, která má přesvědčit Američany, že rámcová dohoda s Íránem je nejlepším možným způsobem, jak zamezit Teheránu v přístupu k jaderné zbrani.

Obama bohužel svým přístupem nenechal izraelským lídrům jinou možnost než zaujmout agresivní postoj k rámcové dohodě z Lausanne. Vstupujeme do éry velmi hrbolatých americko-izraelských vztahů. Ale ve hře je hodně a nebezpečí je skutečné.

The New York Times: Nefunkční požadavky

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to s odporem proti jaderné dohodě s Íránem přehání. V pondělí jeho vláda přišla s novými požadavky, které prý mají zajistit lepší dohodu. Tyto požadavky jsou nerealistické, a pokud by se staly součástí jednání, neznamenaly by lepší dohodu, nýbrž žádnou dohodu. Netanjahu se chová, jako by on sám mohl diktovat podmínky dohody, jejíž vyjednání trvalo 18 měsíců. Nenabízí ale žádné funkční možnosti. Zbývá dořešit řadu důležitých detailů, než se dojde k finální smlouvě. I rámcová dohoda je však překvapivě podrobná.

V žádném jednání nelze dojít k dohodě bez kompromisu. Bylo by jistě prima, kdyby íránský jaderný program zcela zmizel. Ale to nikdy nebyla reálná možnost už proto, že íránské know-how prostě zmizet nemůže. Íránští vůdci nikdy nepřistoupí na dohodu, v níž by si neudrželi některé prvky jaderného programu ušitého pro energetické a medicínské účely – nikoli zbrojní.

Alternativou k této možnosti je nedohoda a pokračování Íránu v cestě za jadernou zbraní bez jakýchkoli limitů. Izraelci také tvrdí, že se nesmějí zrušit sankce proti Íránu, dokud islámská republika neuzná Židovský stát. Nepřátelství Teheránu vůči Izraeli je skutečně nepřijatelné. Ale tato témata by měla být řešena separátně. Cesta k finální smlouvě nebude lehká. Izraelské požadavky se nesmějí stát důvodem zmaru něčeho, co působí jako důležitá, možná průlomová dohoda.


Čtěte také:

Obama: Dohoda o Íránském jaderném programu je velmi výhodná

Netanjahu: Dohoda s Íránem spustí na Blízkém východě závody ve zbrojení

Rýsuje se dohoda, která má Íránu znemožnit výrobu jaderné bomby

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít