Nazarbajev přivezl zakázky za 4 miliardy

06. listopadu 2012, 17:36 - Tomáš Stingl
06. listopadu 2012, 17:36

Na nerosty závratně bohatý Kazachstán je hlavním cílem českých vývozců v regionu Střední Asie. Nové zakázky podepsaly české firmy při návštěvě kazachstánského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Praze. Češi tak například v Kazachstánu vybudují ptačí farmu za půl miliardy nebo dva nové farmaceutické komplexy.

Rop a, plyn, zlato , uhlí, železná ruda, uran. Prakticky na kteroukoli ceněnou nerostnou surovinu si vzpomenete, má jí středoasijský Kazachstán pod zemí tučné zásoby. Zisky z těžby proměnily za dvacet let od vzniku tento stát v ekonomického lídra regionu a miláčka západních investorů.

Mezi dvanáct prioritních zemí pro export zařadila Kazachstán také Česká republika. Loni meziročně vzrostl vzájemný obchod obou zemí o plných 40 procent. Český export měl objem asi 213 milionů dolarů. Import je ovšem zatím ještě třikrát vyšší, protože Kazachstán je třetím největším dodavatelem ropy do Česka. Posílení vzájemného obchodu navíc přijel na konci října posvětit do Prahy kazachstánský prezident Nursultan Nazarbajev.

Během jeho návštěvy podepsaly české firmy smlouvy, jejichž celková hodnota dosahuje skoro čtyř miliard korun. Skupina Agroexpo CZ group tak například získala kontrakt na výstavbu ptačí farmy v hodnotě asi 550 milionů korun. Společnost Favea zase podepsala smlouvu na stavbu dvou farmaceutických komplexů ve městech Semej a Pavlodar v celkové hodnotě více než 900 milionů korun. Firmu Puro-klima čekají také dva velké projekty – stavba rehabilitačního centra ve městě Aktaj a závodu na výrobu polymerů v bývalém hlavním městě Almaty.

Šance pro české firmy Česko a české výrobky mají v Kazachstánu skvělé renomé, v němž se ještě zrcadlí i sentiment z dob Sovětského svazu. Tehdy výrobky z Československa patřily k tomu nejlepšímu, co se ve Střední Asii dalo sehnat. Dnes má středoasijská země převis kapitálu, zásoby nerostných surovin a silnou vnitřní poptávku, Češi zase mohou pomoci s rekonstrukcí kazachstánského průmyslu a infrastruktury.

Nursultan Nazarbajev tak vyzval i menší české podniky, aby se propojily se svými protějšky v Kazachstánu. Touto cestou se už vydaly například české strojírenské podniky. Založily spolu s místními partnery v hlavním městě Kazachstánu Astaně Kazašsko-české technologické centrum. Kazašská strana centrum postavila a poskytla do něj zaměstnance. Vybrané členské firmy z českého Svazu strojírenské technologie zase dodávají stroje. Ty budou zaplaceny formou výroby uskutečněné právě na těchto strojích. Na těch zároveň čeští odborníci zaučí místní pracovníky. V závěru se strojní vybavení stane majetkem centra.

Čeští strojaři si od spolupráce slibují, že je může přivést k novým zakázkám. „Je to určitý investiční projekt, který nám otevře cestu na další velký trh,“ říká Petr Beneš, generální ředitel společnosti Pramet, která dodává do centra stroje i další vybavení. Pramet přitom v Kazachstánu již tři roky působí. Mezi jeho dosavadní nejvýznamnější zákazníky patří firmy Kazcinkmaš či Armaturnyj zavod.

Celní unie – výhoda, nebo problém?

Podle Bachytžana Džaksalijeva, náměstka kazachstánského ministra průmyslu, se české firmy mohou uplatnit nejen v dodávkách strojů, ale i jinde. „V energetice, včetně té alternativní, v těžbě a zpracování surovin, chemickém průmyslu, dopravní infrastruktuře, ekologii, zdravotnictví, farmacii a komunálním hospodářství,“ uvádí Džaksalijev.


Čtěte také:

České stroje zatopí Pákistánu

Egyptský restart, země po nepokojích


Při dovozu do Kazachstánu jsou na české zboží uvaleny požadavky odpovídající jednotné celní unii, kterou středoasijská země v roce 2010 vytvořila s Ruskem a Běloruskem. To bylo původně českými vývozci vnímáno jako problém, protože cla v Kazachstánu vzrostla na vyšší – ruskou – úroveň. Díky nedávnému vstupu Ruska do Světové obchodní organizace WTO by ale cla v Rusku, a tudíž i v této celní unii měla naopak klesat.

Nazarbajev zároveň při návštěvě Prahy podtrhl další výhody celní unie. „Vytváří se jednotný trh, snižují se náklady na tranzit zboží a zjednodušuje se přístup na trh všech tří zemí. Společnosti podnikající v Kazachstánu mohou volně bez bariér působit i v obou dalších státech,“ připomněl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít