Návštěvy u pacientů se vracejí

10. listopadu 2009, 16:18 - Michelle Conlinová
10. listopadu 2009, 16:18

Firmy, které chtějí snížit zdravotní výdaje, možná udělají dobře...

celý podtitul:
Firmy, které chtějí snížit zdravotní výdaje, možná udělají dobře, když budou uvažovat o návštěvách lékařů u pacientů, jež nabízí Microsoft

V době, kdy Washingtonu dominuje zdravotnická reforma, političtí analytici a odborníci na nemocenské dávky zkoumají každou možnou skulinu, aby objevili nové, ultramoderní způsoby snižování nákladů. A přece jedna novinka, která upoutala jejich fantazii, vlastně pochází z šedé, predigitální minulosti. Obamova administrativa bedlivě pozoruje Microsoft, který ve snaze snížit náklady, zlepšit zdraví zaměstnanců a dokonce zkrotit potenciální pandemie, jako je prasečí chřipka, znovu zavedl staromódní návštěvy lékařů u zaměstnanců. Návštěvy doma se objevují v navrhovaném balíku zdravotnické reformy, který je teď v Kongresu, a sám prezident Barack Obama je uvítal jako jednu z „úžasných inovací“ soukromého sektoru.
Microsoft je jedním a zdaleka největším z těch zaměstnavatelů, který nabízí pracovníkům takovou speciální, jakoby domovnickou službu. „Tento program,“ jak uvádí generální ředitel Steve Ballmer, „je příkladem významu, který firma vždycky přisuzovala svým lidem.“ Šablona Microsoftu se nehodí pro každou firmu. Avšak pro ty, jejichž zaměstnanci jsou hodně koncentrováni v hustě obsazených místech – představte si 40 tisíc „microsofťáků“ a 58 tisíc na nich závislých osob jen v oblasti Puget Sound – dlouhodobé výhody a úspory mohou být značné.
Program Microsoftu věnovaný návštěvám u pacientů byl pod názvem Mobile Medicine spuštěn v roce 2006 po rozsáhlé analýze zdravotnických dat firmy. Tým zjistil, že zaměstnanci, podobně jako pracovníci většiny firem, chodí na pohotovost většinou s problémy, které neohrožují život, jako jsou ušní infekce, pohmožděniny a chřipka.
Microsoft už nabízel luxusní plány zdravotní péče. Zaměstnanci obvykle neplatí vůbec nic za celou řadu přepychových nabídek včetně programu na hubnutí, který je spojen s osobními instruktory, behaviorálními terapeuty a soukromými šatnami v tělocvičně, aby se zabránilo rozpakům ve společné šatně. Cílem komplexních zdravotnických vymožeností je radikální prevence: je levnější pustit se do zdravotních problémů zaměstnanců brzy a nedovolit jim, aby se rozšířily do chronických a nákladnějších nemocí.

Přesvědčivé úspory Když si firma uvědomila, kolik zaměstnanců chodí na pohotovost se základními neduhy, usoudila, že musí existovat lepší a levnější způsob řešení. „Nechtěli jsme lidem říkat prostě ,nechoďte na pohotovost‘,“ uvádí Julie Sheehyová, šéfka Microsoftu pro zdravý životní styl a produktivitu. „Chtěli jsme zjistit důvody, proč na pohotovost chodí, a tyto otázky řešit.“
Zdravotnická firma Carena ze Seattlu v té době zkoumala různé modely poskytování zdravotní péče. Carena už vysílala rodinné lékaře na návštěvy přímo do podniků včetně firem Starwood a Costco. Proč by doktoři z Careny nemohli navštěvovat doma zaměstnance Microsoftu?
Dnes lékaři z Careny uskuteční u zaměstnanců Microsoftu v Seattlu přibližně 350 návštěv měsíčně. V době, kdy většina obyvatel pracovních kójí sleduje, jak jejich zaměstnavatelé dávají narychlo dohromady nemocenské dávky, u postelí „microsofťáků“ se uprostřed noci objevují rodinní lékaři, někdy dokonce v bílých pláštích, a v ruce drží malé černé kufříky. Matematika je pro Microsoft hodně důležitá. Podle Americké akademie lékařů domácí péče (AHCP) jedna návštěva pohotovosti představuje v průměru 1500 dolarů. Tolik stojí deset návštěv u pacientů. Microsoft uvádí, že housepitalists neboli domů docházející lékaři odkrajují jen 35 procent z průměrných výdajů na lékařskou pohotovost, která tvoří nejrychleji rostoucí část zdravotních nákladů.
Tato strategie je součástí hnutí, aby lékaři primární péče měli větší odpovědnost za vedení léčby pacientů. Argumentuje se tím, že když pacienti budou v kontaktu s lékařem delší dobu – možná dokonce online – budou v dlouhodobém výhledu zdravější. Návštěvy doma umožňují lékařům prohlížet pacienty v jejich domácím prostředí – což je k nezaplacení pro získání záchytných bodů.
Protože návštěvy doma trvají typicky až jednu hodinu v porovnání s deseti minutami, které se většině Američanů poštěstí strávit v ordinaci, studie ukazují, že lékaři mohou lépe zjistit skryté příčiny zdravotní obtíže a rozpoznat, kteří rodinní příslušníci mohou být vystaveni riziku. Doktoři slouží také jako vyslanci plánu zdravotní péče Microsoftu a často přímo na místě zapisují pacienty u lékařů primární péče.
Návštěvy doma navíc hrají významnou úlohu v naléhavých případech. Microsoft se domnívá, že je daleko lepší léčit prasečí chřipku u lidí přímo doma, než aby museli cestovat na pracoviště, do nemocnice nebo do ordinace a nakazit jiné. „Není to jen dobrý přínos, je to neuvěřitelný přínos,“ říká právní zástupce Microsoftu Ronald Rice, jehož pětiletého syna nedávno navštívil doma lékař kvůli prasečí chřipce. „Doporučil jsem to třem ze svých spolupracovníků, jejichž děti měly také příznaky chřipky.“
Doktoři z Careny, kteří nedávno začali navštěvovat zaměstnance společnosti Drugstore.com sídlící v Seattlu, mají ve svých autech přenosné laboratoře. To znamená, že kuchyňský pult mohou změnit v minikliniku schopnou dělat cokoli – výtěry krku, zátěžový test – co lze provádět v ordinaci. Christine Bennettová, senior manažerka Microsoftu pro obsah, se před nedávnem vzbudila uprostřed noci a zjistila, že má oči opuchlé tak, že nevidí. „Bývala bych musela vzít své dvě děti a manžela, celou naši rodinu, na pohotovost,“ vzpomíná. Její manžel zavolal na pohotovostní linku. Do půl hodiny byl u Bennettové lékař, diagnostikoval oční infekci a dal jí antibiotika. Bennettová uvádí: „Během dvou hodin jsme všichni zase spali.“
Soukromé pojišťovny, nemocnice i program Medicare, ty všechny experimentovaly s návštěvami u starších a chronicky nemocných lidí. Zákon upravující samostatnou léčbu uvedených pacientů v domácím prostředí (Independence at Home Act), který je nyní v Kongresu, by zvýšil využívání návštěv u pojištěnců programu Medicare. Sheehyovou z Microsoftu rovněž zaplavily žádosti jiných firem, jež chtějí vědět víc. Sheehyová k tomu říká: „Je to tak trochu staromódní myšlenka, takže lidem někdy působí potíže pochopit, že by to mohla být budoucí cesta.“

Tab.: 35 % Přibližná úspora, když Microsoft zaplatí lékaři, aby navštívil pacienta, místo toho, aby pracovník šel na pohotovost
Pramen: Microsoft

Box: Chudáci doktoři Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) minulý měsíc doporučila zaměstnavatelům zrušit požadavek, aby si pracovníci, kteří měli příznaky podobné chřipce, opatřili před návratem do zaměstnání lékařskou zprávu. CDC tvrdí, že takové postupy jsou zátěží pro lékaře, kteří už tak mají plné ruce práce s pandemií chřipky H1N1.
Doporučení CDC je k dispozici na bx.businessweek.com/swine-flu/reference/

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít