Lysá hora v obležení: návštěvnost Beskyd extrémně vzrostla - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Lysá hora v obležení: návštěvnost Beskyd extrémně vzrostla

,
Lysá hora v obležení: návštěvnost Beskyd extrémně vzrostla
Zdroj: Martin Straka/MF

Loni na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd severní cestou vystoupalo 190 tisíc lidí, což je třikrát více než v roce 2010. Celkově pak na vrchol dorazilo zhruba 750 tisíc turistů.

Právě modrou trasu na Lysou horu z Malenovic sleduje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), která pečuje o všech 24 tuzemských chráněných oblastí, nejdéle. Tedy už od roku 2010.

„Celkovou návštěvnost chráněné krajinné oblasti Beskydy odhaduje AOPK ČR na 6,5 milionu lidí ročně. Ti ale nejsou rovnoměrně rozptýleni po 1160 kilometrech čtverečních rozlohy chráněné krajinné oblasti. Kromě Lysé hory jsou obdobně přetíženy oblasti Bílé, Pusteven a Radhoště,“ uvádí aktuální vydání Zpravodaje ministerstva životního prostředí.

Beskydy jen kopírují trend, který v posledních pěti letech bují na velkém počtu dalších českých přírodních skvostů. Podle resortního Zpravodaje vystoupá třeba na Praděd, nejvyšší moravskou horu, ročně přes 320 tisíc lidí, během prázdninových dnů se tam vystřídají až čtyři tisíce turistů denně.

„Náporu turistů čelí i pískovcová skalní města. Ve Vlčí rokli spojující Teplické a Adršpašské skály zaznamenala AOPK ČR v loňském roce nárůst počtu turistů o šestnáct tisíc v obou směrech, celkem zde úzkou soutěskou projde kolem sto tisíc lidí za rok,“ vypočítává Zpravodaj.

Byli jste někdy na vrcholu Lysé hory v Beskydech?

A čísla dokresluje i dění v Krkonošském národním parku. Nejvyšší českou horu Sněžku loni zdolalo 1,4 milionu lidí, na vrcholu se může objevit až deset tisíc lidí denně. Celkově pak Krkonošský národní park i se svým ochranným pásmem v roce 2018 zaregistroval 11,9 milionu denních návštěvníků, což z něj dělá nejnavštěvovanější národní park na světě.

„Asi není daleko doba, kdy bude potřeba na zvláště přetížených místech přistoupit k regulaci počtu návštěvníků tak, jak je tomu na některých hradech a zámcích nebo ve zpřístupněných jeskyních,“ komentuje to Zpravodaj.


Čtěte komentář:

Svět podle turismu

Makrooko Miroslava Zámečníka


Správy národních parků i chráněných krajinných oblastí se proto snaží turisty „tlačit“ i na daleko méně vytížená a atraktivní místa, kde vzácná příroda netrpí pod davy lidí s batohy. Letos se tak třeba objevily v návštěvnických centrech oblastí takzvané návštěvnické pasy lákající k výletům do šestnácti přehlížených lokalit v Česku.

„Chceme lidem ukázat, že péče o přírodu je velmi rozmanitá. Některá území potřebují, aby je člověk ponechal tak, jak jsou, a mohl pozorovat, jak si příroda poradí. Jiná vyžadují péči – třeba bez pravidelného kosení by z luk zmizely orchideje či motýli. To všechno se lidé dozvědí v návštěvnických střediscích či domech přírody a náš návštěvnický pas je tam nasměruje,“ přibližuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nejnavštěvovanější národní parky světa podle absolutní návštěvnosti (v milionech denních návštěvníků)
KRNAP + ochranné pásmo: 11,9
Lake District (Velká Británie) 10,5
Peak District (Velká Británie) 10,1
North York Moors (VB) 7,3
KRNAP (bez ochranného pásma) 4,8
New Forest (VB) 4,3
Grand Canyon (USA) 4,3

Zdroj: Magazín Krkonoše – Jizerské hory

Přečtěte si:

Návštěvnost českých hotelů a penzionů roste šestým rokem. Prodlužuje se i délka pobytu

Máme plno, zavíráme! Turistické destinace vyhánějí návštěvníky

 Český Krumlov