Návrh Zákoníku práce musíme odmítnout

21. března 2005, 00:00 - JAROSLAV MÍL
21. března 2005, 00:00

Přípravě nového Zákoníku práce věnovala odborná veřejnost velkou pozornost. Při projednávání jeho návrhu strávily jak odbory, tak i vláda reprezentovaná ministerstvem práce a sociálních věcí, stejně jako my, představitelé zaměstnavatelů, hodně času.

Je tedy na místě zhodnotit výsledek takového úsilí.

Všechny zúčastněné strany deklarovaly, že chtějí vytvořit novou úpravu pracovněprávních vztahů, která by odpovídala potřebám 21. století. A zaměstnavatelé i podnikatelé očekávali, že půjde o samostatnou právní normu, srozumitelnou pro zaměstnavatele i zaměstnance.

Jistěže by měla respektovat úmluvy Mezinárodní organizace práce, směrnice Evropského společenství. A co je podle našeho názoru velmi důležité, měla by vycházet z analýzy dosavadních zkušeností, včetně těch ze zahraničí. Moderní pojetí nového Zákoníku práce se mělo projevit i v tom, že bude naplňovat základní ústavní princip „každý může činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá“.

Liberalizace pracovně právních vztahů měla být naplněna rozšířením jejich smluvní volnosti a větší flexibilitou. Za naléhavé jsme považovali i nově vymezit postavení zástupců zaměstnanců.

Je známo, že Svaz průmyslu a dopravy ČR má k nynějšímu návrhu velmi kritický postoj. Je nepřehledný, zbytečně rozsáhlý a mnohdy zcela nesrozumitelný. Proto v této podobě nemůžeme zákoník jinak než odmítnout.

Proč? Zásadní výhrady máme už ke způsobu zpracovávání a projednávání. Jde o velmi závažné nedostatky, protože předkládaný návrh se neopírá o analýzu dosavadní právní úpravy, a tudíž nemůže reagovat na potřeby praxe. Nebyly plně zohledněny požadavky příslušných mezinárodních dokumentů a směrnic Evropských společenství a chybí vyhodnocení zkušeností z fungování pracovněprávních vztahů v zahraničí.

Je to základní chyba, která ovlivnila úroveň výsledného dokumentu. Návrh nepředstavuje stabilní právní normu, protože se ve svých ustanoveních odvolává na stávající Občanský zákoník. Přitom víme, že se připravuje nová verze Občanského zákoníku.

Deklarovaná liberalizace nevychází z praxe a některá ustanovení by při své realizaci mohla působit zaměstnavatelům vážné problémy při zajišťování plynulé výroby. Jde např. o úpravu práce přesčas, řešení pracovní pohotovosti atd. Navrhovaná ustanovení v podobě příkazů zvyšují administrativní náročnost, a tím i náklady zaměstnavatele.

Přílišná ochrana zaměstnanců stanovená nad rámec příslušných mezinárodních dokumentů zvyšuje náklady práce. Jde o závažný zásah do konkurenceschopnosti firem, který se s vysokou pravděpodobností promítne v jejich hospodářských výsledcích a následně v úbytku pracovních míst.

Návrh Zákoníku práce svým obsahem vlastně ani za „nový“ zákoník označit nelze. V převážné míře totiž téměř doslovně přebírá stávající právní úpravu nebo ji pouze novelizuje. Nejde tedy o úpravu novou, ale zakonzervovanou úpravu stávající, včetně jejích principů, které vycházely ze zcela odlišných společenských a ekonomických podmínek.

Navrhovaný zákoník je nepřehledný, zbytečně rozsáhlý a mnohdy zcela nesrozumitelný.

O autorovi| autor je prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít