Návrat virtuální bubliny

19. ledna 2012, 15:32 - Tomáš Plhoň
19. ledna 2012, 15:32

Akcie poslední dobou nejsou zrovna dvakrát v kurzu. Rozkolísané trhy a přemíra rizika odehnaly velkou většinu investorů kamsi do bezpečných vod a „parkety“ světových burz se zdají být vylidněné jako po sněhové bouři. Analytici možná mají pro nákupy stále ještě různá doporučení, ale zkuste se zeptat známého, který měl dříve na kontě cenné papíry ČEZ nebo jiné firmy – pravděpodobně je už dávno prodal a s návratem na trh otálí více než kdykoli předtím. Jeden sektor je ale beze vší pochybnosti na vzestupu. Jsou to akcie technologických a internetových firem. Nejen že je o jejich obchodování nebývalý zájem, navíc se celá řada světových firem chystá nabídnout své akcie na burze. Poprask okolo IT sektoru je na finančních trzích tak velký, že se dokonce začíná hovořit o hrozbě internetové bubliny podobné té, kterou zažil svět v roce 2000.

Královna všech akcií

„Technologické tituly se vezou na vlně zlepšujícího se zdraví firem, hlavně těch amerických. Pokud se trhy konečně probudí, technologické akcie z toho budou profitovat ze všeho nejvíc,“ řekl pro Bloomberg Stephen Wood, hlavní stratég investiční společnosti Russel Investments. Nemá tím přitom na mysli jen firmy jako Google, Apple nebo Amazon, které mají za sebou v uplynulých měsících solidní růst. Tématem číslo jedna jsou totiž společnosti, které se investorům chystají svou kůži teprve nabídnout v primárním úpisu akcií (IPO). V jejich čele kráčí značka, která už má více uživatelů, než kolik je obyvatel Spojených států, Indonésie, Brazílie a Jižní Koreje dohromady. Řeč je pochopitelně o sociální síti Facebook, která svůj vstup na burzu chystá na začátku druhého čtvrtletí. Podle předběžných odhadů by mohla z IPO získat až 100 miliard dolarů, což je skutečně těžko uvěřitelná suma. Hodnota všech firem, které bez ohledu na sektor přišly loni na americké burzy, totiž dosáhla 38,8 miliardy dolarů. „V historii Microsoftu byla také epizoda, kdy se rozhodli dostat stolní počítač na pracovní stůl každého Američana. Přesně tímto způsobem chci řídit Facebook – tak, abychom se přiblížili naší vizi o fungování světa,“ sdělil médiím Mark Zuckerberg, zakladatel a dosud majoritní vlastník firmy. Na tiskové konferenci se snažil důrazně odvrátit názory některých odborníků, kteří jeho vizi příliš nesdílejí. Především v tom ohledu, zda oněch 100 miliard není přece jen trochu přemrštěná částka. „V sociálních médiích se skrývá pořádný kus nové hodnoty. Bohužel se zatím firmám z tohoto oboru nepodařilo ji příliš zpeněžit,“ tvrdí například Josh Williams, šéf analytické firmy Kontagent, která se na IT obor specializuje. Facebook má za sebou po finanční stránce sice solidní růst, ovšem zatím nedosahuje takových čísel, jež by tak megalomanskému objemu peněz odpovídala.

Ostatní v řadě

Nejde ale jen o Facebook, na trh se totiž chystá řada dalších firem. Například v Česku nepříliš známá sociální síť Yelp, pomocí které mohou uživatelé vyhledávat místní obchody a rovnou je hodnotit. Ve Spojených státech její obliba silně stoupá, což dokazuje i počet uživatelů dosahující 54 milionů měsíčně. Společnost je zatím ve ztrátě, za tři čtvrtletí loňského roku to bylo 7,6 milionu dolarů, stále intenzivněji se však přibližuje černým číslům. Na burze Nasdaq by podle oficiálních informací měla nabídnout akcie v hodnotě 100 milionů dolarů.
Žhavým kandidátem je také Dropbox, u nás už poměrně známá značka. Její software umožňuje ukládat soubory do sdílených složek na síti, což využívá už přibližně 25 milionů lidí. Podle magazínu Forbes dosáhla společnost v loňském roce příjmů ve výši 240 milionu dolarů a její hodnota se blíží čtyřem miliardám. Ve stejných šlépějích zřejmě půjdou i další internetové firmy, pro Čecha spíše exotická jména jako SunGard, Tumblr nebo Square. Nadšení, které akcie internetových společností obestírá, je skutečně působivé. Dokonce i Warren Buffett nakoupil významný podíl v IBM, kde se stal jedním z největších akcionářů, a menší podíl také ve výrobci počítačových čipů Intel. Investiční guru měl přitom k IT společnostem odjakživa odpor. V roce 1998 dokonce akcionářům své firmy Berkshire Hathaway sdělil: „Technologiím nerozumíme, proto do nich neinvestujeme.“ Buffett byl odjakživa poměrně konzervativní investor, a proto fakt, že i on se na stará kolena nadchl pro internetový boom, může být pro leckoho přesvědčivým argumentem. Jak už ale bylo zmíněno v úvodu, ne každý takové nadšení sdílí. Kupodivu ze dvou naprosto protichůdných důvodů. Ten první upozorňuje na některá dlouho očekávaná jména, která na akciový trh přišla v loňském roce a brzy poté se stala pro investory zklamáním. Řeč je zejména o společnosti Zynga, americkém vývojáři on-line počítačových her. Z její dílny pochází známé facebookové aplikace jako FarmVille nebo Mafia Wars. Zynga nabídla své akcie v primárním úpisu v polovině prosince a získala tak více než miliardu dolarů. Už druhý den obchodování ale její cenné papíry zažily strmý propad o pět procent. Velmi úzké propojení Zyngy s Facebookem může posloužit jako indikátor toho, že s nejočekávanějším IPO letošního roku to nebude až tak žhavé.

Hrozby minulosti

Podobný neúspěch má za sebou Groupon, globální obdoba českého Slevomatu. Po listopadovém IPO, v kterém si zájemci mohli utrhat ruce, šla cena akcií strmě dolů. Během jediného měsíce se propadly o více než 40 procent. Strmý pád se sice zastavil a akcie odrazily ode dna, ale stále se ještě nedokázaly vrátit na hodnotu, s kterou na burzu přišly. Investoři tak na Grouponu výrazně tratili. „Pokud jste během posledních let investovali do IPO internetových nebo sociálních médií, pravděpodobně jste přišli o peníze,“ napsal nedávno deník The Wall Street Journal. Druhý pohled na to, proč se technologických akcií vyvarovat, je paradoxně úplně opačný. Velký zájem, nejen ze strany investorů, ale také ze strany médií, údajně celou situaci vyostřuje natolik, že očekávání jsou příliš velká. „Kdo by si dokázal představit, že se hned dva roky po krizi objeví na finančním trhu něco, co bude pouze bublina? Přesto máme vážný důvod se obávat, že něco podobného se odehrává v americkém technologickém sektoru,“ tvrdí například poradce prezidenta Obamy a profesor na univerzitě v Harvardu Larry Summers. Poukázal přitom na další velké IPO z loňského roku, internetovou síť LinkedIn. Ta přišla na trh v polovině roku a hned v první den obchodování zdvojnásobila svou hodnotu. Stejně tak jsou podle něj přeceněné některé akciové tituly dostupné již delší dobu, například Yahoo nebo Apple. Při pohledu na ukazatel P/E (poměr ceny akcie a hospodářských výsledků firmy) ale žádné velké přecenění vidět není. Hodnoty okolo 15 bodů sice ukazují na mírně vyšší cenu, ale žádné drastické nadhodnocení.
Už samotná nesourodost obou varovných pohledů na technologický boom dává najevo, že investoři se nechtějí znovu spálit. Nejde jen o to, že na finančních trzích je v posledních měsících nálada asi jako v Pompejích těsně před výbuchem. Pochopitelně musíme připomenout také neslavnou minulost internetových firem z devadesátých let. Tehdejší boom byl zakončen drsným vystřízlivěním, když světu došlo, že s novou, internetovou ekonomikou to nebude až tak horké. Většina akciových titulů z tohoto oboru se ukázala být v roce 2000 prázdnými schránkami. A během následujících měsíců se propadly o 83 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít