Návrat lidské posádky na Měsíc? NASA potřebuje dalších 35 miliard dolarů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Návrat lidské posádky na Měsíc? NASA potřebuje dalších 35 miliard dolarů

,
Návrat lidské posádky na Měsíc? NASA potřebuje dalších 35 miliard dolarů
Zdroj: NASA

Americký vesmírný úřad NASA spočítal, kolik bude stát znovu poslat lidskou posádku na Měsíc. Už rozjetá mise Artemis by měla během příštích čtyř let spolykat dalších 35 miliard dolarů. Pokud půjde vše podle plánu, má k nejbližšímu přistání na Měsíci dojít v roce 2024.

NASA zveřejnila předpokládané náklady na úspěšné dokončení mise v návaznosti na plánovaný rozpočet USA pro rok 2021. Bílý dům počítá s velkým nárůstem rozpočtu NASA, který by měl stoupnout o dvanáct procent na 25,2 miliardy dolarů. Návrh však ještě musí projít Kongresem.

„Zesílená podpora prezidenta přichází v klíčovou dobu, během které pokládáme základy přistání první ženy a dalšího muže na jižním pólu Měsíce v roce 2024,“ pochvaloval si slibované navýšení vládní podpory ředitel NASA Jim Bridenstine.

Aby však NASA dostala požadovaných 35 miliard dolarů na projekt Artemis, bude potřebovat konstantní navyšování rozpočtu i pro následující roky. V letech 2022 až 2024 by se měl pohybovat kolem 28 miliard dolarů.

Projekt může stopnout nový prezident

Projekt Artemis by mohlo ohrozit ještě střídání v Bílém domě. Trump je dlouhodobě otevřený podpoře vesmírného průzkumu, pokud by však v podzimních prezidentských volbách neuspěl, může být návrat letů na Měsíc a výhledově i na Mars v ohrožení.

První let nové rakety SLS (Space Launch System) byl původně naplánován na letošek, nakonec však byl o rok odložen. NASA už má plán, podle kterého chce na Měsíc posílat rakety až do roku 2030. Nejsledovanější má však být již zmiňovaný let v roce 2024, během kterého by se na měsíčním povrchu měli znovu projít lidé.


Jedno zrnko měsíčního prachu nám poví daleko víc než astronaut, který tam osobně byl, říkají vědci

Otisk na měsíčním povrchu zanechaný astronautem Buzzem Aldrinem
Ohodnoťte tento článek
Diskuze