Návrat klíčového důkazu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Návrat klíčového důkazu

, Pavel Matocha,
Návrat klíčového důkazu
Zdroj: Euro.cz

Případ Zdeňka Mezery

PRAHA (mtc) – Případ masného podnikatele Zdeňka Mezery (EURO 44/2005), obžalovaného z úvěrového podvodu vůči Komerční bance, byl souzen minulé úterý. Soudkyně Městského soudu v Praze Miroslava Straková předala na začátku líčení státnímu zástupci a obžalovanému usnesení Vrchního soudu, kterým se vrátil do hry pro Mezeru klíčový důkaz.Vrchní soud v Praze totiž zrušil rozhodnutí soudu první instance, kterým soudkyně Straková odmítla přiznat znalečné Vysoké škole ekonomické a uznat její posudek jako důkaz v trestním řízení. VŠE byla přizvána, aby zhodnotila posudky, které k případu vypracovali tři znalci. Závěr VŠE byl, že posudek kritický vůči Mezerovi je chybný, zatímco zbylé dva, podle kterých Mezera banku nijak nepodvedl, jsou v pořádku. Předsedkyně senátu Vrchního soudu Božena Papežová rozhodla, že znalečné VŠE náleží a že její posudek „významně přispěje“ ke zjištění skutkového stavu v trestní věci obžalovaného Zdeňka Mezery.
O zvláštním rozhodnutí Městského soudu, které nyní jako chybné změnil Vrchní soud, informoval jako první týdeník EURO. Advokát Miroslav Jansta z právní kanceláře Jansta Kostka a partneři původní usnesení Městského soudu hodnotil jako „trapné a nedůstojné.“
Spolumajitel Masny Příbram Zdeněk Mezera měl podle obžaloby před sedmi lety podvést Komerční banku při žádosti o úvěr pro společnost Bohemia Fleisch, kterou získal od Františka Chvalovského. Městský soud Mezeru loni v červnu odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na sedm let, ale Vrchní soud rozsudek v září téhož roku zrušil. Nyní případ znovu projednává senát soudu první instance, který vyslechl dva svědky a jednání odročil na prosinec.